reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > Kontrola drogowa za granicą > Jak zachować się podczas kontroli drogowej na Węgrzech?

Jak zachować się podczas kontroli drogowej na Węgrzech?

Wyjazd samochodem na Węgry może wiązać się ze spotkaniem węgierskiej drogówki. Warto wiedzieć, ze tamtejsi policjanci są wyjątkowo wyrozumiali dla wybryków obcokrajowców. Z drugiej strony są przewinienia za które bezwzględnie zapłacimy wysoki mandat? Jak zachować się w czasie kontroli drogowej na Węgrzech – czego nie robić żeby nie popaść w konflikt z prawem?

Kto i za co może nas zatrzymać?

Do kontroli kierowców uprawnieni są wszyscy funkcjonariusze policji, jednak na drogach spotkamy głównie policję drogową. Jeśli chodzi o oznaczenia mundury i wzorce zachowań, Węgrzy przyjęli model niemiecki. Radiowozy są biało zielone (flota powoli zastępowana jest przez pojazdy srebrno – niebieskie), a policjanci mają mundury ciemnozielone lub granatowe.

Zobacz też: Jak zachować się podczas kontroli drogowej w Szwajcarii?

Co ważne policja po węgiersku to „rendőrség” - tak oznaczone są zarówno policyjne auta jak i komisariaty!

Jak się zachować? O co poprosi policjant?

Jeśli chodzi o samą procedurę kontroli to jest ona standardowa – tak jak w przypadku Niemiec, Polski, Czech czy Włoch. Nie wysiadamy z samochodu, podajemy tylko te dokumenty o które zostaniemy poproszeni.

Ważne! Komunikacja z policjantami może być utrudniona bo język węgierski jest bardzo specyficzny, a nie każdy z policjantów potrafi się posłużyć angielskim. Funkcjonariusze zdają sobie jednak sprawę z takich (oczywistych) trudności i mają dużo cierpliwości.

Z drugiej strony dodajmy, że zatrzymania przez drogówkę do rutynowej kontroli są stosunkowo rzadkie a jeśli już występują to głównie w okolicach Balatonu, gdzie co tydzień (od maja do października) organizowana jest akcja trzeźwość.

Co najczęściej sprawdzają policjanci?
- prawo jazdy (polskie dokumenty są ważne i obowiązujące we Francji)
- dokument o dopuszczeniu pojazdu do ruchu drogowego (dowód rejestracyjny). Zazwyczaj zostaniemy też o pokazanie miejsca z aktualnym stemplem
- pełnomocnictwo w razie prowadzenia czyjegoś pojazdu – TO BARDZO WAŻNE jeśli w pojeździe nie ma prawowitego właściciela! Jeśli nie będziemy mieli takiego dokumentu żandarmi nie pozwolą kontynuować jazdy.
- ważny paszport lub dowód osobisty
- polisa OC (co ciekawe we Francji słabo znana jest tzw. zielona karta)

Obowiązkowe wyposażenie pojazdu:
- apteczka
- trójkąt ostrzegawczy
- gaśnica
- komplet żarówek
- kamizelka odblaskowa

Co kraj to obyczaj – na co szczególne uważać, specyficzne wymagania i zachowania

To co trzeba wiedzieć dotyczy przede wszystkim autostrad i opłat za nie, które uiszczamy wykupując winietę.

To ważne, żeby przed wyjazdem upewnić się czy potrzebujemy naklejki czy nie, bo mogą być problemy z jej kupnem tuż przed wjazdem na autostradę, a to chyba jedyny przypadek w którym policjanci zupełnie nie mają litości i taryfy ulgowej. A co warto podkreślić na 3/4 wjazdów na autostradę ustawione są bramki kontrolne z kamerami, a na większych parkingach stoją patrole policji – szanse pozostania niezauważonym są zatem mizernie małe.

Zobacz też: Jakie przepisy drogowe obowiązują we Włoszech?

W pozostałych przypadkach jeśli nie będziemy się kłócić i denerwować możemy odjechać bez ponoszenia poważniejszych konsekwencji finansowych. Węgierska policja ma bardzo dużo cierpliwości i wyrozumiałości dla obcokrajowców. Należy to docenić, ale nadużywać ich uprzejmości (nagminnie łamać przepisów), bo patrole przekazują sobie informacje o „szybkich z zagranicy” (szczególnie jeśli jedziemy charakterystyczną kolumną aut).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Do kontroli kierowców uprawnieni są wszyscy funkcjonariusze policji, jednak na drogach spotkamy głównie policję drogową.  fot. Fotolia
Do kontroli kierowców uprawnieni są wszyscy funkcjonariusze policji, jednak na drogach spotkamy głównie policję drogową. fot. Fotolia

VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Business Tax Professionals Sp. z o.o. sp. k.

Doradztwo podatkowe, przeglądy i szkolenia podatkowe, ceny transferowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama