| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > ABC samochodowych podróży > Jak zamówić ekologiczną taksówkę przez smartphone'a?

Jak zamówić ekologiczną taksówkę przez smartphone'a?

Ekologiczne taksówki jeżdżące po Warszawie można zlokalizować i zamówić za pomocą aplikacji dostępnej na telefon. Jakie są zalety takiego rozwiązania?

Ekologiczne taksówki

Godziny szczytu zazwyczaj kojarzą się z tłokiem na ulicach oraz w środkach komunikacji miejskiej. W pracy taksówkarza określenie to ma jednak zupełnie inne znaczenie. Dla taksówek godziny szczytu przypadają w nocy, gdy komunikacja miejska praktycznie nie funkcjonuje, a na szybki powrót do domu liczą osoby wracające z barów, klubów, restauracji czy imprez masowych. Jak zatem skutecznie złapać taryfę gdy duża liczba zainteresowanych nie ułatwia znalezienia wolnego pojazdu?

Zobacz też: Wystawa BMW w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie

W Warszawie jest niemal 11 tys. taksówek, niewiele mniej niż w dziesięciomilionowym Nowym Jorku. Miesięcznie wykonują one nawet 400 tys. przejazdów. Po ulicach Poznania jeździ więcej pojazdów z napisem „taxi” niż w Berlinie, zaś w Trójmieście jest ich więcej niż w Londynie. Wydaje się więc, że złapanie taksówki w dużym polskim mieście nie powinno być problemem. Jednak znalezienie wolnego pojazdu w godzinach taksówkarskiego szczytu nie jest łatwe. Pomiędzy godziną 21 a 3 w nocy, szczególnie w weekendy, dla osób wracających z klubów, barów i restauracji taksówka jest najwygodniejszym środkiem transportu, zwłaszcza w odległe miejsca, gdzie nocne środki komunikacji miejskiej nie docierają lub jeżdżą zbyt rzadko. 

Wywoływanie taksówki

Postoje taksówek zazwyczaj o tej porze świecą pustkami, zaś zwykłe machnięcie ręką na jadący samochód może nie zadziałać w sytuacji, gdy taksówkarz ma już przyjęte zlecenie. W weekendy pojazdy z oznaczeniem „taxi” bardzo często parkują przed najpopularniejszymi klubami i barami. Nie dla wszystkich chętnych może jednak wystarczyć miejsca, szczególnie gdy impreza kończy się o określonej godzinie. Dla wielu osób najbardziej tradycyjnym sposobem jest zamawianie taksówki przez telefon. Zazwyczaj sms-em wysyłane jest powiadomienie, że kierowca oczekuje na miejscu. Klient jednak nie zawsze musi pamiętać długi ciąg cyfr numeru korporacji, może też podać niedokładny adres, utrudniając taksówkarzowi odnalezienie wskazanego miejsca. Dodatkowo, wszystkie infolinie oraz pojazdy mogą być w danym momencie zajęte, szczególnie gdy w mieście kończy się duża impreza masowa. W niektórych korporacjach taksówkę można zamówić wysyłając imię, nazwisko i adres sms-em, e-mailem, poprzez komunikator gadu gadu lub skype.

Zamawianie taksówki za pomocą aplikacji na telefon

Coraz popularniejsze staje się zamawianie taksówki przez różnego rodzaju darmowe aplikacje na urządzenia mobilne. Rozwiązania te eliminują konieczność pośrednictwa centrali telefonicznej w kontakcie między klientem a kierowcą, skracając czas oczekiwania na taksówkę. Korzystanie z aplikacji nie wymaga od klienta znajomości numeru telefonu korporacji czy adresu pod którym się znajduje, gdyż jego pozycja jest identyfikowana przez nadajnik GPS w urządzeniu mobilnym.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Michał Sroczyński

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »