| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Jak przewieźć rower?

Przewóz roweru lub rowerów to w dzisiejszych czasach z pozoru rzecz banalna. Wystarczy wykorzystać odpowiedni bagażnik. I tutaj zaczynają się tzw. schody

Rynek akcesoriów motoryzacyjnych oferuje właścicielom pojazdów szeroki wybór różnego rodzaju uchwytów do przewozu rowerów. Rowery możemy przewieźć (pomijając wnętrze samochodu) w uchwytach na dachu samochodu, na klapie bagażnika bądź na haku holowniczym. Ale to teoria, bo w praktyce nie na każdym samochodzie da się zamontować wszystkie rodzaje bagażników.

Jak przewieźć rower – najtańsze rozwiązania

Najtańszy zestaw do przewozu roweru na dachu (uchwyt plus belki bazowe) możemy kupić już za około 100 zł. Ale nie cieszmy się zbyt wcześnie. Najtańsze dostępne na rynku belki bazowe, na których montujemy uchwyt na rower z reguły nie pasują do wielu modeli samochód. Dlatego możemy nabyć specjalne dedykowane do konkretnego modelu belki bazowe (opcja najdroższa) lub (tańsza opcja) nabyć belki uniwersalne, które pasują do większości typowych modeli samochodów i kosztują około 150 zł. Z kolei najtańszy uchwyt rowerowy to koszt rzędu 50 zł.

Zobacz też: Co zabrać ze sobą do auta na wakacje?

Jak przewieźć rower – problematyczna klapa bagażnika

Innym rodzajem uchwytu dostępnym na rynku i dopuszczonym do użytku przez polskie prawo jest uchwyt rowerowy, który montujemy na klapie bagażnika. Przeważnie tego typu uchwyty standardowo mają miejsce na trzy rowery. Najtańszy tego typu bagażnik kosztuje ok 150 zł.

Ale bagażnik montowany na tylnej klapie nie nadaje się do zamontowania na każdym samochodzie. Przeszkodą jest np. niewielki spojler dachowy.

Zobacz też: Przewożenie psa w samochodzie

Jak przewieźć rower – na haku wygodnie ale nielegalnie

Najwygodniejszym sposobem na przewóz rowerów jest wykorzystanie uchwytu montowanego na haku holowniczym.

Niestety polskie prawo zabrania ich stosowania, bo zasłaniają numery rejestracyjne pojazdu. Co prawda mają podświetlane miejsce na umieszczenie tablicy rejestracyjnej, ale w naszym kraju nie można dorobić trzeciej tablicy z numerami. Nie można też odkręcić tablicy z auta i przykręcić jej na bagażniku tak, by była widoczna. Zazwyczaj policjanci przymykają oko, gdy kierowca korzysta z tego typu uchwytu na rower, ale się trzeba liczyć z tym, że stróże prawa mają prawo ukarać kierowcę w takim przypadku mandatem.

Najtańszy bagażnik montowany na haku kosztuje ok. 350 zł

Zobacz też: Jak zająć dziecko w trakcie podróży samochodem?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Wyrwa

Doradca podatkowy nr 12653

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »