| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > ABC samochodowych podróży > Drogi o układzie pasów 2+1. Czy to się sprawdza?

Drogi o układzie pasów 2+1. Czy to się sprawdza?

Jednym z rozwiązań inżynieryjnych, które mają za zadanie podnieść poziom bezpieczeństwa na polskich drogach jest tzw. przekrój 2+1 pasowy. Taki rodzaj drogi ma zredukować liczbę wypadków będących konsekwencją nieprawidłowego wyprzedzania.

Przekrój 2+1 pasowy to przekrój drogi, który składa się naprzemiennie w jeden lub dwa pasy ruchu w tym samym kierunku. Takie rozwiązanie sprzyja bezpiecznemu wyprzedzaniu wolniejszych pojazdów.

Tego typu rozwiązania stosuje się od ponad 20 lat np. w Szwecji i w Nowej Zelandii. W Polsce kierowcy mają do dyspozycji tylko kilkadziesiąt kilometrów takich dróg. Jednak ze względu na zalety tego rozwiązania wkrótce ich liczba ma się zwiększyć.

Drogi w przekroju 2+1 pasowym zapewniają znacznie wyższy poziom bezpieczeństwa i swobody ruchu w porównaniu do zwykłych dróg dwukierunkowych. Np. w Szwecji odnotowano znaczny spadek liczby wypadków po rozpowszechnieniu takiego typu dróg.

Zobacz też: Czym różni się świeca zapłonowa przeznaczona do silników z instalacją LPG od zwykłej?

Jedną z głównych przyczyn wypadków występujących na drogach jednojezdniowych dwukierunkowych należą wypadki związane z nieprawidłowym wykonywaniem manewru wyprzedzania. Dlatego szczególnie istotne jest dokonanie separacji kierunków ruchu , aby zminimalizować zagrożenie doprowadzenia do najcięższych w skutkach zdarzeń drogowych.

W Polsce w ciągu ostatniego roku liczba wypadków zmalała o prawie 15% w porównaniu do roku 2011. W tym czasie oddano do użytku  około 700 kilometrów nowych tras szybkiego ruchu.

Układ pasów 2+1 w praktyce

Jazda po tego typu drogach wygląda tak, że co 500-1800 metrów powtarzają się odcinki drogi o dwóch pasach ruchu w jednym kierunku oddzielone od pasa do jazdy w przeciwnym kierunku barierą lub słupkami. Dzięki temu eliminuje się problem błędów w ocenie odległości potrzebnej do wyprzedzania, ponieważ nawet jeśli taki manewr trwa długo, to wyprzedzający pojazd nie zderzy się czołowo z  innym uczestnikiem ruchu.

Przekrój 2+1 pasowy znacznie poprawia bezpieczeństwo ruchu drogowego, zmniejsza poziom agresji na drodze i zwiększa poziom swobody ruchu. Bez wątpienia poprawia się też komfort podróżowania i zmniejsza czas przejazdu daną drogą.

Zobacz też: Niemieccy offroaderzy pokochali Isuzu D-Max

Przykłady dróg w przekroju 2+1 pasowym w Polsce:

-obwodnica Gołdapi,

- obwodnica Olecka,

- obwodnica Kępna,

- obwodnica Siedlec,

- obwodnica Mrągowa,

- obwodnica Żyrardowa,

-odcinek pomiędzy Piaskami a Łopiennikiem.

Źródło: drogizaufania.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Clever Investment

Księgowość Bliska Tobie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »