REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podróże promowe ze zwierzętami domowymi

Anna Bierla
Pies w aucie Fot. Fotolia
Pies w aucie Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Niektórzy z nas nie mogą wyobrazić sobie wakacji bez swoich domowych ulubieńców. Ze względu na skomplikowany proces przewozu zwierząt za granice większość turystów do niedawna ograniczała swoje podróże tylko po kraju. Unia Europejska postanawiała ujednolicić przepisy i ułatwić nam wojaże samochodem z czworonogami po Europie. W poniższym poradniku przybliżamy temat podróży promem ze zwierzętami domowymi.

Jak przygotować naszego ulubieńca zanim kupimy bilet na prom?

REKLAMA

Bez względu czy na trasie będziemy przeprawić się promem czy nie, każde zwierzę musi mieć wyrobiony specjalny paszport i przejść kilka zbiegów u weterynarza:

  • mikroczip. Śluzy do identyfikacji zwierząt. Aplikacja microczipu polega na wstrzyknięciu kapsułki z zakodowanym 15 cyfrowym numerem, który reaguje na fale radiowe wysyłane przez czytnik. Jest to elektroniczna forma tatuażu.
  • Szczepienie przeciw wściekliźnie. Jeżeli zwierzę było zaszczepione przeciwko wściekliźnie przed datą implantacji mikroczipa to w dniu implantacji mikroczipa zwierzę musi być ponownie zaszczepione przeciwko wściekliźnie. Warto zabrać ze sobą w podróż świadectwo ostatniego szczepienia, mimo iż będzie ono także wpisane w paszport.
  • Według nowych przepisów z 1 stycznia 2012 nie wymaga się już ważnego badania krwi od zwierząt podróżujących z krajów UE do Wielkiej Brytanii
  • Zabieg przeciwko tasiemcowi przy podroży do Wielkiej Brytanii. Leczenie na tasiemca musi być przeprowadzone na 1-5 dni przed planowaną przeprawą promową do UK i informacja o nim musi być zanotowana w paszporcie zwierzęcia. PAMIETAJ, że podróż z Polski do portów we Francji czy Holandii trwa kilkanaście godzin, wiec przebadaj psa co najmniej 2 dni przed podrożą.

Zobacz też: Przygotuj się do majówki i wakacji –rezerwacja promu

Leczenie przeciw kleszczom i tasiemcowi przy podróży do innych krajów. Wymagane przy podróżach do Irlandii i na Maltę. Zanim stawimy się na odprawie promowej, twoje zwierzę musi zostać poddane leczeniu przeciw kleszczom i tasiemcowi nie później niż 24h przed odprawą, ale nie wcześniej niż 48h. Informacja o tym leczeniu musi zostać zapisana w paszporcie! W przypadku wyjazdów do Finlandii i Szwecji wymaga się tylko leczenia przeciw tasiemcowi.

Dodatkowa informacja dla zwierząt młodszych niż 3 miesiące, które nie były szczepione przeciw wściekliźnie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Proces przygotowania zwierzęcia do podroży warto rozpocząć nawet kilka miesięcy wcześniej.

Jak kupić bilet na prom podróżując samochodem ze zwierzakiem

Po załatwieniu wszystkich formalności, związanych z wydaniem paszportu, czas na zakup biletu promowego online. Korzystając z wyszukiwarki promów na Aferry.pl możesz kupić bilet na prom nie tylko dla siebie, ale i twojego zwierzątka z następującymi przewoźnikami: Acciona Trasmediterranea, Adria Ferries , AlsFaergen  , Balearia., BornholmerFaergen , Celtic Link , Corsica Ferries , Eurotunnel, Grandi Navi Veloci , Grimaldi Ferries , Irish Ferries , LangelandsFaergen , LD Lines , Moby Lines , NorthLink Ferries , P&O Ferries (z wyjątkiem tras przez Morze Irlandzkie), SamsoFaergen, SNAV, Stena Line (tylko Morze Irlandzkie), TT Line, Viking Line, Wightlink.

Zobacz też: Polacy spóźniają się przez przepisową jazdę

Jeśli podczas robienia kalkulacji nie zobaczysz opcji do dodania psa czy kota, tzn. że albo dany przewoźnik nie pozwala na przewóz zwierząt, albo nie można zrobić takiej rezerwacji online. Im przewoźnik oferuje więcej udogodnień do przewozu zwierząt tym droższy bilet dla naszego ulubieńca. Przeprawa promowa 1 zwierzęcia  przez Kanał La Manche kosztuje co najmniej  ok. 15GPB w jedną stronę.

Odprawa promowa i podróż na pokładzie statku

Wymagania i warunki dotyczące odprawy i przeprawy promowej ze zwierzęciem może różnic się w zależności od przewoźnika. Niektórzy operatorzy oferują specjalne budy lub klatki w osobnej części  na statku, inni pozwalają na pobyt zwierząt w samochodzie lub na ich pobyt na pokładzie pod warunkiem, że są trzymane na smyczy i noszą kaganiec. W najlepszych przypadkach przewoźnik oferuje specjalne kabiny pasażerskie, w których można przebywać ze swoim psem lub kotem. W celu uzyskania takich informacji najlepiej zajrzeć na stronę przewoźnika, z którym chcemy płynąć przed dokonaniem jakiejkolwiek rezerwacji.  Ponieważ odprawa promowa ze zwierzęciem może trwać dłużej niż zwykła, przez sprawdzanie czy zwierzę przeszło wszystkie ważne badania, zaleca się wcześniejsze stawienie się na oprawę do portu.  

Zobacz też: Pracujesz w Katowicach? Zobacz ile czasu tracisz w korkach

Więcej informacji o podróżach promowych z psem i kotem w specjalnym poradniku  Aferry.pl – Przeprawy z psem i kotem

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

REKLAMA

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

REKLAMA

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

REKLAMA