REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak zwalczyć senność w czasie jazdy?

Czasami musimy się zmierzyć z sytuacją, kiedy zmuszeni jesteśmy do długiej jazdy.  fot. Newspress
Czasami musimy się zmierzyć z sytuacją, kiedy zmuszeni jesteśmy do długiej jazdy. fot. Newspress

REKLAMA

REKLAMA

Czasami musimy się zmierzyć z sytuacją, kiedy zmuszeni jesteśmy do długiej jazdy. Oprócz ograniczonej widoczności, naszym głównym wrogiem są zmęczenie i senność.

Według lekarzy dzienny cykl aktywności człowieka składa się z trzech etapów. Pierwszy to okres największej aktywności umysłowej, trwa on zwykle do południa. Drugi to okres najwyższej aktywności manualnej, który trwa do około godziny 18:00. Następnym z nich jest okres ograniczenia obydwu aktywności i przygotowania ciała do snu. Zarówno nasza szybkość reakcji, jak i spostrzegawczość jest wtedy mocno ograniczona. Podobnie wygląda nasza sytuacja, kiedy rano jesteśmy niewyspani. Mózg jest wtedy aktywny, bez szansy nawet na częściową regenerację. Taka sytuacja również bardzo wpływa na reakcje człowieka i ocenę sytuacji na drodze. Im dłużej trwa jazda samochodem w takich warunkach biofizycznych, tym większe ryzyko popełnienia fatalnego w skutkach błędu.

REKLAMA

Zobacz też: Couchsurfing - sposób na tanie podróżowanie

Jak walczyć z sennością

REKLAMA

Najlepszym sposobem na senność podczas długotrwałej jazdy jest krótka, choćby półgodzinna przerwa na drzemkę. Pozwoli nam ona na odrobinę regeneracji i odzyskanie świeżości myślenia. Mózg w takim przypadku okazuje się niezwykłą maszyną, która w tak ekstremalnej sytuacji potrafi obniżyć czas częściowej regeneracji z 4 godzin do około 15 minut. 

Jeśli zaczynamy odczuwać zmęczenie i senność, ale chcemy kontynuować jazdę, najprostszym sposobem będzie obniżenie temperatury we wnętrzu auta. To spowoduje powstanie dyskomfortu, który wpływa na naszą podświadomość pobudzająco. Jeśli podróżujemy sami, warto też włączyć w aucie radio z pobudzającą muzyką, każdy napewno ma swój ulubiony gatunek , który przyspieszy bicie serca. Dość szalonym, ale działającym sposobem jest po prostu sobie głośno pokrzyczeć. Poprawia się wtedy dotlenienie mózgu, zmienia tętno, organizm pobudza się do działania. Jest to jednak krótkotrwałe pobudzenie.

Kawa... czy herbata?

Innym sposobem walki z sennością są różnego rodzaju napoje energetyzujące oraz herbata i kawa. Substancje w nich zawarte, czyli kofeina i jej pochodna teina pobudzają naszą aktywność poprzez blokowanie wychwytu zwrotnego adenozyny. Substancja ta powoduje ograniczenie funkcji mózgu, odpowiedzialnej za uczucie senności i otępienia. Jej stężenie w organizmie jest ściśle związane z naszym metabolizmem. Zwiększa się, kiedy organizm jest niedotleniony, czyli gdy odczuwamy zmęczenie. Źródłem kofeiny może być nie tylko kawa, mogą to być cukierki lub specjalne pastylki o wysokiej zawartości tej substancji. Są one ekwiwalentem 2 filiżanek bardzo mocnego espresso. Należy jednak pamiętać, że przedawkowanie kofeiny prowadzi do poważnych zaburzeń rytmu serca, i może zagrozić naszemu zdrowiu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Zanim wyruszysz w długą trasę - poradnik

Tauryna, najczęściej obecna w napojach energetycznych jest również substancją wpływającą na przyspieszenie działania neuroprzekaźników, co daje nam poprawę własności poznawczych mózgu, znacząco poprawiając nasz refleks.

Senność za kierownicą jest gorsza w skutkach niż wypicie kufla dobrego piwa. Starajmy się więc unikać jazdy w takim stanie. Tak, jak w przypadku dowolnej choroby, profilaktyka ma największą skuteczność, więc przed podróżą wyśpijmy się porządnie. Samą drogę rozsądnie zaplanujmy tak, aby się nie forsować. Nie bądźmy twardzi niczym Rambo, stawka jest zbyt wysoka. Jeśli koniecznie i kategorycznie musimy jechać w trudnych warunkach, zaopatrzmy się w termos z kawą lub puszkę napoju energetycznego i płytę z pobudzającą muzyką.

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KGP: 109 332 interwencji, 291 wypadków drogowych, 12 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Oto najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend opublikowane przez Komendę Główną Policji. Policjanci podsumowali także zdarzenia z minionego tygodnia.

19-letni motocyklista bez uprawnień potrącił policjanta i zbiegł

19-nastolatek z Międzyrzecza (Lubuskie) stanie przed sądem za zarzut spowodowania wypadku, niezatrzymanie się do kontroli i ucieczkę z miejsca wypadku.

Nowe przepisy fotoradarowe: Właściciel pojazdu jako kozioł ofiarny?

Ustawodawca szykuje kolejną rewolucję w przepisach drogowych. Tym razem uderzy ona nie tylko w kierowców łamiących przepisy, ale także w właścicieli pojazdów, którzy nie wskażą osoby prowadzącej pojazd w chwili popełnienia wykroczenia. Jeśli fotoradar uchwyci pojazd przekraczający prędkość, a właściciel odmówi podania danych kierowcy, nie tylko zapłaci karę, ale również straci dowód rejestracyjny swojego samochodu.

Pijany senior uciekał przed policją po polach uprawnych. Auto dachowało

72-latek jechał bez zapiętych pasów, więc policja chciała zatrzymać go do kontroli. Rzucił się w pościg, który zakończył się dachowaniem. Okazało się, że jest pijany.

REKLAMA

Otrzymałeś wiadomość ws. zaległych płatności w e-TOLL? KAS ostrzega przed oszustami

Krajowa Administracja Skarbowa w przesłanym we wtorek, 25 marca 2025 r. komunikacie prasowym ostrzega przed oszustami wysyłającymi fałszywe wiadomości w sprawie zaległych płatności w e-TOLL. Publikujemy przykładową fałszywą wiadomość.

Już nie tylko diesel czy benzyna. I nawet nie zawsze samochód. Jak Polacy wybierają środek transportu?

W dzisiejszych czasach wybór środka transportu to nie tylko decyzja między samochodem z silnikiem benzynowym a dieslem. Możliwości jest więcej, a kierowcy mają różne oczekiwania. Jak Polacy wybierają codzienny środek lokomocji?

KGP: 93 352 interwencji, 312 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 93 352 interwencji. Byli wzywani do 312 wypadków drogowych.

Mandat za przeładowaną ciężarówkę, a zaniżona waga w CMR. Kto za to ponosi odpowiedzialność?

Przeładowanie pojazdu w transporcie drogowym to częsty problem, który może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych, w tym mandatów nałożonych na przewoźnika. W sytuacjach, gdy błędne dane o wadze towaru zostały przekazane przez spedytora lub nadawcę towaru, pojawia się pytanie o podział odpowiedzialności między przewoźnika a spedytora czy nadawcę. Najczęściej problem dotyczy mandatów zagranicznych, dlatego kluczowe znaczenie w tej kwestii mają przepisy Konwencji o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR).

REKLAMA

Przestraszył się policjantów, więc uciekał samochodem, łamiąc przepisy

Nocy pościg ulicami Białegostoku zakończył się zatrzymaniem 32-letniego kierowcy. Mężczyzna najpierw przekroczył prędkość, a potem - zamiast zatrzymać się do kontroli - zaczął uciekać.

Kolejne skrzyżowania i przejazdy kolejowo-drogowe z systemem RedLight. 2 000 zł mandatu i 15 punktów karnych

Kolejne skrzyżowania i przejazdy kolejowo-drogowe z systemem RedLight. Kiedy zaczną działać nowe systemy RedLight? Gdzie zostaną rozlokowane? Jakie mandaty obowiązują w przypadku przejazdu na czerwonym świetle?

REKLAMA