Umorzenie należności z tytułu składek ZUS do 2015 r.

Monika Pązik
rozwiń więcej
Umorzenie należności z tytułu składek ZUS do 2015 r. / Fot. Fotolia
Przedsiębiorcy, którzy posiadają należności z tytułu nieopłaconych składek ZUS z tytułu prowadzonej przez nich działalności mogą złożyć wniosek o umorzenie długów do 15 stycznia 2015 r. Każdy z dłużników musi jednak złożyć w ZUS stosowny wniosek oraz spełnić wszystkie wymagane warunki.

Osoby, które prowadziły działalność gospodarczą w latach od 1 stycznia 1999 r. do 28 lutego 2009 r. i w tym czasie nie opłaciły składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz wypadkowe, mogą ubiegać się o umorzenie należności z tego tytułu. Zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy o umorzeniu należności powstałych z  tytułu nieopłaconych składek przez osoby prowadzące pozarolniczą działalność, umorzenie dotyczy osób, które przed 1 września 2012 r. zakończyły prowadzenie działalności i w dniu wydania decyzji o umorzeniu nie kontynuują jej oraz inne osoby. Jeżeli jednak przedsiębiorca chce ubiegać się o abolicję, wówczas powinien w pierwszej kolejności uregulować pozostałe zaległości. Przede wszystkim chodzi o należności związane z jego pracownikami. Wraz z umorzeniem długów składkowych, umorzeniu ulegają również:

  • odsetki za zwłokę,
  • opłaty prolongacyjne,
  • koszty upomnienia,
  • opłaty dodatkowe,
  • koszty egzekucyjne naliczone przez dyrektora oddziału ZUS, naczelnika urzędu skarbowego lub komornika sądowego

Polecamy: Faktury 2014

Przedsiębiorcy, którzy posiadają zaległości związane z nieopłaceniem wyłącznie składek na ubezpieczenia zdrowotne czy Fundusz Pracy nie mogą skorzystać z abolicji.

Należy pamiętać, że okres umorzenia składek nie będzie wliczał się przedsiębiorcy do okresu ubezpieczenia. A to oznacza, że nie będzie uwzględniany przy ustalaniu prawa do emerytury bądź renty.

Z prawa do złożenia wniosku o umorzenie zaległości składkowych mogą skorzystać nie tylko prywatni przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność, ale również spółki cywilne, jawne, partnerskie, komandytowe oraz wspólnicy jednoosobowych spółek z o.o. W przypadku śmierci przedsiębiorcy, prawo do umorzenia długów przysługuje również jego spadkobiercom bądź osobom trzecim, jeżeli długi powstały wyłącznie za osobę prowadzącą działalność.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Zobacz również: Umorzenie należności z tytułu składek ZUS pomimo braku ich całkowitej nieściągalności

Wniosek o umorzenie zaległości w ZUS

Aby ZUS umorzył należności z tytułu składek, należy złożyć stosowny wniosek. Nie istnieje jednak wymóg, aby był on wypełniony na urzędowym formularzu. We wniosku należy przede wszystkim zawrzeć:

  1. dane przedsiębiorcy (adres siedziby, NIP, REGON, PESEL),
  2. datę i miejsce sporządzenia wniosku,
  3. dane kontaktowe,
  4. oddział ZUS,
  5. podstawę prawną umorzenia zaległości,
  6. określenie statusu wnioskodawcy,
  7. zakres żądania,
  8. wskazanie okresu, za który wnioskodawca żąda umorzenia,
  9. podpis.

Przykładowy wzór wniosku o umorzenie zaległości

Zgodnie z art. 1 ust. 4 w/w ustawy, wniosek należy złożyć w terminie 24 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy. Oznacza to, że termin do złożenia wniosku upływa 15 stycznia 2015 r. Jeżeli jednak decyzję o podleganiu obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym lub decyzję o wysokości zadłużenia z tytułu składek na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne ZUS wyda po dniu wejścia w życie ustawy, wniosek o umorzenie można złożyć w terminie 12 miesięcy od dnia uprawomocnienia się tej decyzji, chyba że termin do 15 stycznia 2015 r. jest dłuższy.

Zobacz też: Umorzenie zaległych składek dla przedsiębiorców


Decyzja ZUS w sprawie umorzenia

Złożenie wniosku do ZUS skutkuje wszczęciem postępowania administracyjnego, które kończy się wydaniem  decyzji administracyjnej. W tej kwestii ZUS może wydać więcej niż jedną decyzję. Może to być:

  1. decyzja umarzająca postępowanie,
  2. decyzja wstępna, wydawana przez organ rentowy i określająca warunki skorzystania z abolicji

Zakład Ubezpieczeń Społecznych postępuje wówczas zgodnie z przepisami kodeksu postępowania administracyjnego i co do zasady powinien wydać decyzję nie później niż w ciągu dwóch miesięcy od dnia wszczęcia postępowania (art. 35 § 3 kpa). Jeżeli w toku postępowania sprawa nie zostanie załatwiona w terminie, ZUS podaje przyczyny zwłoki i wyznacza nowy termin do załatwienia sprawy.

Z chwilą uprawomocnienia się decyzji wstępnej oraz spełnieniu wszystkich warunków, ZUS wydaje decyzję końcową o umorzeniu zaległości składkowych bądź odmowie umorzenia należności.

Wnioskodawcy przysługuje prawo do wniesienia odwołania od niekorzystnej dla niego decyzji administracyjnej. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem oddziału ZUS, który wydał decyzję w sprawie do właściwego sądu okręgowego w terminie miesiąca od doręczenia odpisu decyzji. Zgodnie z art. 83 ust. 3 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, odwołanie do sądu przysługuje również w razie niewydania decyzji w terminie 2 miesięcy, licząc od dnia zgłoszenia wniosku o świadczenie lub inne roszczenia.

Zobacz: Jak odwołać się od decyzji administracyjnej?

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...