Majątek firmowy wycofany na cele prywatne

majątek firmowy / Fotolia
Prowadząc działalność gospodarczą nie sposób w niej nie wykorzystywać różnego rodzaju sprzętów, maszyn, samochodów czy zwykłych narzędzi codziennego użytku. Wszystkie te przedmioty stanowią majątek przedsiębiorstwa, które służy podczas wykonywania czynności związanych z działalnością. Jedne przyczyniają się do powstania przychodu bezpośrednio, a inne pośrednio stanowiąc koszt podatkowy działalności. Jednak, jak powinien postąpić podatnik, gdy dany składnik majątku jest już niepotrzebny w firmie? Sprzedać go lub wycofać na cele prywatne.

Składniki majątku przedsiębiorstwa

Na początku warto przypomnieć, czym są środki trwałe oraz wyposażenie służące w działalności gospodarczej. Rozróżnienie tych dwóch pojęć jest ważne, z uwagi na odmienne ujęcie w kosztach wydatków poniesionych na ich zakup.

Środkami trwałymi - zgodnie z ustawą o PIT - są wszelkie przedmioty oraz nieruchomości stanowiące własność lub współwłasność podatnika, które zostały nabyte bądź wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania. Dodatkowo powinny być wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą (albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub innej umowy) przez okres dłuższy, niż rok.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Definicji wyposażenia nie znajdziemy we wspomnianej powyżej ustawie. W tym celu należy odnieść się do rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów - dokładnie § 3 pkt 7. Wyposażenie stanowią bowiem rzeczowe składniki majątku, mające związek z wykonywaną działalnością, ale które nie są zaliczane do środków trwałych - zgodnie z przepisami ustawy o PIT. Z kolei § 4 pkt 2 rozporządzenia do ewidencji wyposażenia należy wpisać przedmioty, których wartość początkowa - ustalona według odmiennych przepisów - wynosi powyżej 1.500 zł.

Podsumowując, do wyposażenia możemy zaliczyć te składniki majątku, których przewidywana użyteczność w działalności jest krótsza niż jeden rok i jednocześnie ich wartość przekracza 1.500 zł.

Zaliczenie majątku prywatnego do majątku działalności gospodarczej

Wycofanie środka trwałego na cele prywatne

Jak powszechnie wiadomo, środki trwałe podlegają wpisowi do ewidencji składników majątku przedsiębiorstwa, a koszty związane z ich nabyciem są rozliczane na zasadach odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej. Podatnik ma prawo w każdej chwili wycofać środek trwały na cele prywatne, gdzie jednym z powodów może być po prostu zakończenie ich użytkowania w celach wykonywania działalności gospodarczej.

Co ważne, samo wycofanie składników majątku wpisanych do ewidencji środków trwałych, jeżeli przy ich nabyciu nie przysługiwało prawo od odliczenia podatku naliczonego w całości bądź w części, nie wywołuje żadnych skutków podatkowych na gruncie podatku dochodowego oraz podatku VAT. Należy jedynie pamiętać, że pozostała nieumorzona wartość wycofanego środka trwałego nie może w takim przypadku stanowić kosztu uzyskania przychodu.

Naprawa samochodu osobowego po wypadku a VAT

Inaczej jest w sytuacji, gdy przy zakupie środka trwałego podatnik miał prawo do odliczenia podatku VAT w całości lub części. Wraz z wycofaniem składnika majątku konieczne będzie wykazanie podatku należnego VAT zgodnie z bieżącą ceną rynkową.

Przedsiębiorca, który wycofa środek trwały z działalności gospodarczej musi liczyć się jednak z faktem, że będzie zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego, jeżeli dokona jego sprzedaży w przeciągu 6 lat - licząc od pierwszego dnia miesiąca po miesiącu, w którym wycofano go z ewidencji. Jednak korzyścią płynącą z tego rozwiązania jest prawo do zaliczenia niezamortyzowanej części wartości początkowej do kosztów uzyskania przychodu. Dzięki sprzedaży wycofanego środka trwałego jako osoba prywatna, korzysta ze zwolnienia z podatku dochodowego z tytułu działalności gospodarczej dopiero po upływie wspomnianych 6 lat.

Podatnicy prowadzący rozliczenia za pomocą podatkowej księgi przychodów i rozchodów, aby wycofać środek trwały z ewidencji mają obowiązek sporządzenia protokołu likwidacji - czyli dokumentu LT.

Przy 50% odliczeniu VAT od samochodów uważaj na fiskusa!

Wycofanie wyposażenia na cele prywatne

Podobnie jak w przypadku środków trwałych należy postąpić przy wycofaniu sprzętów wpisanych do ewidencji wyposażenia. Stanowią one również składnik należący do majątku prowadzonej działalności gospodarczej. Zatem w chwili ich wycofania na cele prywatne przedsiębiorcy, nie występują żadne konsekwencje podatkowe. Oczywiście wyjątkiem jest wycofanie elementu wyposażenia, od nabycia którego przedsiębiorca odliczył już podatek VAT. W takiej sytuacji, konieczne jest wykazanie podatku należnego tak samo, jak przy środkach trwałych - od wartości rynkowej przedmiotu.

Użytkowanie prywatnego samochodu w firmie

Uwaga! Sprzedaż wycofanego na cele prywatne elementu wyposażenia w okresie 6 lat - licząc od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano wycofania - podlega opodatkowaniu jako przychód z działalności gospodarczej.

Jedyną różnicą przy wycofaniu wyposażenia z ewidencji, jest sporządzenie oświadczenia o przekazaniu składnika majątku na potrzeby prywatne podatnika - bez potrzeby sporządzania dokumentu LT. Wycofanych składników wyposażenia nie trzeba wyksięgowywać z kosztów firmowych. Podatnik musi jednak udowodnić, że poniesienie wydatków było racjonalne i gospodarczo uzasadnione, a korzystanie z nich przyczyniło się do osiągnięcia przychodów lub zachowania bądź zabezpieczenia źródła przychodów.

Zasady wywłaszczania są niekorzystne dla przedsiębiorców

Autor: Karolina Piątkowska specjalistka d/s księgowości

wfirma.pl
wFirma.pl jest platformą księgowości on­line udostępniającą, poza księgowością i doradztwem nowoczesne narzędzia informatyczne, niezbędne do zarządzania firmą.
rozwiń więcej
Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...