Naprawa samochodu osobowego po wypadku a VAT

naprawa samochodu a vat
Podatkowe rozliczenie powypadkowej naprawy samochodu firmowego od zawsze sprawiało przedsiębiorcom sporo problemów. Zmiany przepisów w zakresie odliczenia podatku VAT od pojazdów samochodowych, które weszły w życie z dniem 1 kwietnia 2014 r., przyczyniły się do jeszcze większych komplikacji w tym zakresie.

Powypadkowa naprawa samochodu firmowego - otrzymane odszkodowanie

Odszkodowanie otrzymane w związku z wypadkiem samochodu (będącego środkiem trwałym firmy) co do zasady stanowi przychód z działalności gospodarczej. Jednak sposób jego rozliczenia zależy od tego, czy pojazd został objęty ubezpieczeniami OC oraz AC, czy jedynie ubezpieczeniem obowiązkowym - OC.

Odliczenie podatku VAT a samochód z zaświadczeniem VAT-2

Polecamy: 500 pytań o VAT

Samochód objęty OC i AC

W sytuacji gdy samochód został objęty ubezpieczeniami OC oraz AC, wówczas przychód z działalności stanowi cała kwota otrzymanego odszkodowania. Przedsiębiorca prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów wykazuje go w kol. 8 - pozostałe przychody w dacie jego otrzymania. Natomiast podatnik opodatkowany ryczałtem wykazuje przychód w ewidencji przychodów i opodatkowuje go 8,5% stawką ryczałtu.

Co ważne, w tym przypadku przedsiębiorca opodatkowany na zasadach ogólnych lub podatkiem liniowym (na KPiR) ujmuje faktury dotyczące naprawy w kosztach uzyskania przychodów - kol. 13 księgi - pozostałe wydatki.

Ryczałtowiec z racji wybranej formy opodatkowania nie ewidencjonuje kosztu.

Zasady odliczania VAT-u od samochodów osobowych

Samochód objęty OC

Odszkodowanie związane z powypadkową naprawą samochodu objętego jedynie ubezpieczeniem OC nie stanowi w całości przychodu z działalności gospodarczej. Jako przychód należy zewidencjonować jedynie różnicę pomiędzy otrzymaną kwotą odszkodowania a poniesionymi wydatkami na naprawę pojazdu.

Powypadkowa naprawa samochodu firmowego - podatek VAT

W przypadku czynnych podatników VAT firma ubezpieczeniowa co do zasady wypłaca jedynie kwotę netto odszkodowania, podatek VAT pokrywa sam podatnik. Natomiast podatnikom zwolnionym z VAT wypłacana jest kwota brutto.

Jak wiadomo, od dnia 1 kwietnia 2014 r. zmieniły się przepisy w zakresie odliczenia podatku VAT od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi. W przypadku samochodów osobowych podatnik VAT ma dwie możliwości:

1. pełne odliczenie VAT od wydatków eksploatacyjnych (w tym również od paliwa) związanych z samochodem osobowym jeżeli zostały spełnione łącznie trzy warunki:

  • pojazd został zgłoszony w urzędzie skarbowym na druku VAT-26,
  • prowadzona jest kilometrówka dla celów podatku VAT,
  • określono zasady/regulamin użytkowania pojazdu w firmie.

2. 50% odliczenie VAT od wydatków eksploatacyjnych (poza paliwem) - w przypadku gdy samochód osobowy wykorzystywany jest do celów mieszanych (firmowych oraz innych) lub gdy podatnik chce zrezygnować z formalności, o których mowa w punkcie pierwszym.

Powyższe zasady obowiązują także w przypadku rozliczania kosztów naprawy powypadkowej. W sytuacji gdy czynny podatnik VAT zdecydował się na pełne odliczenie VAT od wydatków na samochód, wówczas odlicza 100% VAT wykazanego na fakturze (za naprawę) i wartość tę pokrywa z własnej kieszeni. Ubezpieczyciel wypłaca mu jedynie wartość netto.

Natomiast gdy podatnik odlicza jedynie 50% VAT, wówczas z własnych środków pokrywa część podatku podlegającą odliczeniu. Firma ubezpieczeniowa co do zasady zobligowana jest do pokrycia wartości netto oraz pozostałej części podatku VAT nie podlegającej odliczeniu.

Użytkowanie prywatnego samochodu w firmie

Autorka: Angelika Borowska specjalista ds. księgowości wfirma.pl

wfirma.pl
wFirma.pl jest platformą księgowości on­line udostępniającą, poza księgowością i doradztwem nowoczesne narzędzia informatyczne, niezbędne do zarządzania firmą.
rozwiń więcej
Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...