Jak rozliczyć podatkowo dochód spółki cywilnej?

Paweł Huczko
rozwiń więcej
Rozliczenie podatkowe z dochodu spółki cywilnej
Spółka cywilna nie płaci podatku dochodowego. Podatnikami są bowiem jej wspólnicy i to oni rozliczają się z fiskusem z dochodów osiągniętych przez spółkę. Łączne przychody i koszty spółki cywilnej dzieli się między wspólników wg ustalonego w umowie spółki udziału wspólników w zyskach.

Kto jest podatnikiem?

Spółka cywilna nie ma osobowości prawnej, ani też zdolności prawnej. Nie jest więc samodzielnym podmiotem prawnym i nie jest podatnikiem podatku dochodowego (tylko wyjątkowo spółka cywilna jest samodzielnym podatnikiem VAT). Dlatego też każdy ze wspólników płaci podatek dochodowy we własnym zakresie.

Zgodnie z kodeksem cywilnym (art. 860 – 875) spółka cywilna jest umową. Wspólnicy spółki cywilnej zobowiązują się w tej umowie dążyć do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego w szczególności poprzez wniesienie wkładów. Spółka cywilna nie ma osobowości prawnej i nie może we własnym imieniu zaciągać zobowiązań ani nabywać praw. Nie ma również własnego majątku. Wkłady wniesione do spółki oraz majątek nabyty w trakcie prowadzenia działalności - to współwłasność łączna wspólników.

Jak wybrać formę opodatkowania?

Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą mogą wybierać spośród kilku form opodatkowania. Przedsiębiorcy mogą wybierać pomiędzy następującymi formami opodatkowania dochodów z prowadzonej działalności gospodarczej:

A opodatkowanie na zasadach ogólnych

- skala podatkowa

- stawka liniowa

B. opodatkowanie w formach zryczałtowanych

- ryczałt ewidencjonowany

- karta podatkowa

Wspólnicy tej samej spółki cywilnej mogą mieć więc różne formy opodatkowania. Jednak wybór przez jednego wspólnika formy zryczałtowanej oznacza, że i pozostali wspólnicy muszą rozliczać podatkowo swoje dochody z działalności w ten sam sposób.

Nie jest dopuszczalne, aby część wspólników spółki cywilnej objęta była ryczałtem, a część korzystała z zasad ogólnych lub podatku liniowego.

W przypadku wyboru karty podatkowej w decyzji o wysokości podatku dochodowego wydawanej odrębnie na każdy rok podatkowy przez naczelnika urzędu skarbowego wymienieni są wszyscy wspólnicy spółki cywilnej.

Przykład

Pani Zofia jest wspólnikiem spółki cywilnej. Spółkę tworzą 3 osoby. Przedmiotowa spółka prowadzi działalność gospodarczą od pięciu lat. W latach 2004-2007 wszyscy wspólnicy opodatkowani byli na zasadach ogólnych. Pani Zofia wybrała opodatkowanie za rok 2008 według stawki liniowej.

Oczywiście jest możliwe takie zróżnicowanie formy opodatkowania dochodów poszczególnych wspólników spółki cywilnej – są bowiem odrębnymi wspólnikami.

Gdy dana osoba prowadzi działalność gospodarczą w różnych formach (np. prowadzi indywidualnie sklep, a spółka cywilna, w której uczestniczy prowadzi działalność transportową) – wybór formy opodatkowania dochodów z tej działalności dotyczy wszystkich form jej prowadzenia (czyli zarówno dochodu ze sklepu, jak i dochodu z udziału w spółce cywilnej).

Jaki udział w zyskach spółki – taki podatek

Przychody w spółce cywilnej (jak w każdej spółce osobowej) opodatkowane są proporcjonalnie do posiadanych udziałów w zysku u każdego ze wspólników. Jeżeli nic innego nie wynika z umowy spółki lub innych udokumentowanych ustaleń wspólników - przyjmuje się, że każdy wspólnik ma taki sam udział w zyskach (i stratach) spółki.

Aby ustalić dochody poszczególnych wspólników – najpierw trzeba ustalić dochód spółki, tak jakby to spółka była podatnikiem. Potem dochód spółki dzieli się między wspólników - proporcjonalnie do ich udziałów w zyskach.

Także koszty uzyskania przychodów u wspólników spółki cywilnej ustala się proporcjonalnie do ich udziałów w zysku. Trzeba tu pamiętać o ogólnych zasadach dotyczących kosztów, o których mowa w art. 22 o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Kosztami uzyskania przychodów mogą być zatem koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wskazanych w art. 23 ustawy. Przypomnijmy, że kosztów uzyskania przychodów nie mogą uwzględniać podatnicy opodatkowani ryczałtem. W przypadku takiego sposobu rozliczeń podstawę opodatkowania stanowi bowiem przychód. Możliwe jest jednak dokonywanie określonych odliczeń od przychodu, np. zapłaconych składek ZUS.

Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...