Kiedy podatnik spóźni się ze złożeniem VAT-26

złożenie vat-26
Początek kwietnia przyniósł wiele zmian na gruncie podatku VAT. Modyfikacje przepisów dotyczą przede wszystkim kwestii odliczenia VAT naliczonego od nabycia i wydatków eksploatacyjnych pojazdów samochodowych. Aby móc dokonać pełnego odliczenia VAT, podatnik w niektórych sytuacjach zobligowany jest do dokonania dodatkowych formalności.

Pełne odliczenie VAT od samochodów osobowych - dodatkowe formalności

Aby móc dokonać pełnego odliczenia VAT od wydatków związanych z nabyciem i użytkowaniem m.in. samochodów osobowych, podatnik jest zobowiązany do trzech rzeczy:

  1. zgłoszenia samochodu do urzędu skarbowego na druku VAT-26,
  2. prowadzenia kilometrówki dla celów podatku VAT,
  3. wprowadzenia regulaminu/zasad użytkowania pojazdu w firmie.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Prowadzenie kilometrówki dla celów VAT

Kilometrówkę dla celów VAT należy prowadzić od dnia rozpoczęcia wykorzystywania pojazdu samochodowego wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika - do dnia zakończenia wykorzystywania tego pojazdu wyłącznie do tej działalności.

Jak wskazuje art. 86a ust. 7 ustawy o VAT, kilometrówka dla celów VAT powinna zawierać:

  1. numer rejestracyjny pojazdu samochodowego;
  2. dzień rozpoczęcia i zakończenia prowadzenia ewidencji;
  3. stan licznika przebiegu pojazdu samochodowego na dzień rozpoczęcia prowadzenia ewidencji, na koniec każdego okresu rozliczeniowego oraz na dzień zakończenia prowadzenia ewidencji;
  4. wpis osoby kierującej pojazdem samochodowym dotyczący każdego wykorzystania tego pojazdu, obejmujący:
    1. kolejny numer wpisu,
    2. datę i cel wyjazdu,
    3. opis trasy (skąd – dokąd),
    4. liczbę przejechanych kilometrów,
    5. imię i nazwisko osoby kierującej pojazdem
    6. – potwierdzony przez podatnika na koniec każdego okresu rozliczeniowego w zakresie autentyczności wpisu osoby kierującej pojazdem, jeżeli nie jest ona podatnikiem;
  5. liczbę przejechanych kilometrów na koniec każdego okresu rozliczeniowego oraz na dzień zakończenia prowadzenia ewidencji.

Czwarta deregulacja ułatwi prowadzenie firmy

Regulamin użytkowania pojazdu

Określenie zasad użytkowania pojazdu w firmie wymusza na podatniku art. 86a ust. 4 pkt 1 ustawy o VAT. Jest to jeden z wymogów, które należy spełnić, aby móc dokonać 100% odliczenia podatku VAT od wydatków eksploatacyjnych. Warto w tym celu spisać wewnętrzny regulamin użytkowania samochodów w firmie.

Rozliczanie VAT przy umowach barteru w 2014 roku

Zgłoszenie samochodu  na VAT-26

Jednym z najważniejszych obowiązków, jakich musi dokonać podatnik, aby móc odliczyć pełen VAT od wydatków eksploatacyjnych z tytułu używania samochodu osobowego w firmie, jest zgłoszenie pojazdu w US na druku VAT-26. Jest to informacja o wykorzystywaniu pojazdu jedynie do celów firmowych.

Deklarację VAT-26 należy złożyć w skarbówce w ciągu 7 dni, licząc od dnia, w którym został poniesiony pierwszy wydatek związany z samochodem podlegającym zgłoszeniu.

Co ważne, jeżeli zgłoszenie VAT- 26 nie zostanie złożone w terminie , wówczas podatnik nie może dokonać pełnego odliczenia VAT od wydatków poniesionych przed dniem zgłoszenia.

W przypadku samochodu osobowego przedsiębiorca, będący czynnym podatnikiem VAT, będzie mógł odliczyć jedynie 50% podatku VAT naliczonego, wynikającego z dokumentu zakupu.

Urząd skarbowy a kary porządkowe w 2014 i 2015 roku

Przykład

Przedsiębiorca od 2013 r. posiada w firmie samochód osobowy, wykorzystuje go jedynie do celów działalności gospodarczej. W związku ze zmianami przepisów VAT w zakresie odliczenia VAT od pojazdów samochodowych w dniu 25 maja 2014 r. dokonał jego zgłoszenia w US na druku VAT-26. Od kiedy przysługuje mu prawo do pełnego odliczenia VAT?

Podatnik może dokonać pełnego odliczenia VAT od wydatków eksploatacyjnych związanych z rzeczonym samochodem osobowym od 25 maja 2014 r.

Autor: Andrzej Lazarowicz specjalista ds. prawa podatkowego wfirma.pl

wfirma.pl
wFirma.pl jest platformą księgowości on­line udostępniającą, poza księgowością i doradztwem nowoczesne narzędzia informatyczne, niezbędne do zarządzania firmą.
rozwiń więcej
Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...