Czynności sprawdzające bez konieczności przeprowadzania kontroli

Karolina Zawłocka
rozwiń więcej
Katarzyna Miazek
rozwiń więcej
Czynności sprawdzające bez konieczności przeprowadzania kontroli
Urząd skarbowy może przeprowadzić czynności sprawdzające dotyczące prawidłowego wypełnienia i terminowego złożenia deklaracji podatkowej. Wówczas nie ma konieczności przeprowadzania kontroli podatkowej.

Czynności sprawdzające to coś innego niż  kontrola podatkowa. O ile w przypadku kontroli bada się, czy podatnik prawidłowo wywiązuje się ze swoich obowiązków podatkowych, o tyle w ramach czynności sprawdzających fiskus zwykle prosi podatnika o wytłumaczenie drobnych nieścisłości – na przykład w przypadku sprawdzania żądanej przez podatnika kwoty zwrotu nadwyżki VAT, wezwie do pokazania faktur zakupu. Zgodnie bowiem z przepisami Ordynacji podatkowej, czynności te mają przede wszystkim na celu sprawdzenie terminowości składania przez podatnika deklaracji i wpłacania zadeklarowanych podatków, a także stwierdzenie formalnej poprawności dokumentów.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Kiedy mija termin składania wniosków o kwartalne zaliczki na podatek?

Korekta PIT-u przez urząd skarbowy

Urząd skarbowy w ramach czynności sprawdzających może zażądać przedstawienia różnych dokumentów lub ich fotokopii (np. w przypadku podatników, którzy skorzystali z przysługujących im ulg podatkowych), wezwać do złożenia wyjaśnień czy dokonać oględzin lokalu. Najczęściej jednak chodzi o weryfikację złożonych deklaracji podatkowych.

Kiedy deklaracja zawiera błędy rachunkowe lub oczywiste omyłki, a zmiana zobowiązania podatkowego, kwoty zwrotu podatku czy kwota nadpłaty nie przekracza 1000 zł, fiskus samodzielnie skoryguje deklarację. Od momentu doręczenia przez urząd skarbowy uwierzytelnionej kopii takiego skorygowanego dokumentu, podatnik ma 14 dni na ewentualny sprzeciw. Wniesienie sprzeciwu jest równoznaczne z anulowaniem korekty, natomiast po 14 dniach korekta deklaracji wywołuje skutki prawne, jak korekta złożona przez podatnika.

Nie zawsze jednak skorygowanie błędu należy do obowiązków fiskusa – organ może zwrócić się także do składającego deklarację o jej korektę oraz o przedstawienie niezbędnych wyjaśnień, jeśli poda przyczynę, dlaczego zawarte w deklaracji dane budzą jego wątpliwość.

Bez pokwitowania

Urzędnik sporządza protokół kończący przeprowadzanie czynności sprawdzających, który podatnik musi podpisać. Z jego treści wynika kto, gdzie, kiedy i jakich czynności dokonał, co w wyniku ich przeprowadzenia ustalono, jakie uwagi zostały zgłoszone. W przeciwieństwie jednak do protokołu z kontroli podatkowej, podatnik nie otrzyma jego kopii. Protokołu z czynności sprawdzających nie wydaje się podatnikowi ze względu na to, że nie zawiera on oceny prawnej sprawy, a w konsekwencji nie wnosi się do niego zastrzeżeń.

Kredyt podatkowy - jak z niego skorzystać?

Procedura zawieszenia postępowania podatkowego

Tax Care
Lider wśród biur księgowych dla mikro- i małych firm
rozwiń więcej
Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...