Jak firma może dochodzić roszczeń za granicą?

Jak firma może dochodzić roszczeń za granicą?
Osoba pracująca w Niemczech jako firma jednoosobowa będąca podwykonawcą dochodzi roszczeń od zleceniodawcy. Niemiecka firma nie chce wypłacić zaległych pieniędzy. Co należy zrobić, gdzie się udać?

Zgodnie z dyrektywą 96/71 ws. pracowników delegowanych, na terenach krajów członkowskich powinny powstać tzw. Biura łącznikowe - czy takie biura są w Polsce i na terenie Niemiec?

Kwestie dotyczące jurysdykcji krajowej czyli wybór sądu przed którym przedsiębiorca może dochodzić swoich prawach reguluje Rozporządzenia Rady (WE) nr 44/2001 dotyczące jurysdykcji oraz uznawania i wykonywania orzeczeń w sprawach cywilnych i handlowych z dnia 22 grudnia 2000 r. - tzw. rozporządzenie Bruksela I.

Określone są w nim kwestie właściwości sądu w sprawach pomiędzy przedsiębiorcami z różnych państw członkowskich UE. Natomiast jeśli chodzi o ustalenie jakie prawo będzie właściwe dla zawartej przez przedsiębiorcę umowy, określa obowiązujące od 17 grudnia 2009 r. unijne Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 593/2008 w sprawie prawa właściwego dla zobowiązań umownych.

Ważne jest gdzie jest zarejestrowana działalność gospodarcza osoby prowadzącej działalność jednoosobową, jakiego rodzaj umowę podpisano z przedsiębiorcą niemieckim i czy w tej umowie są jakiekolwiek postanowienia dotyczące jurysdykcji gdyż zgodnie z powołanymi wyżej przepisami to strony umowy wybierają sąd właściwy do rozstrzygania ewentualnych sporów powstałych w wyniku niewykonania zobowiązań z umowy oraz prawo jakiemu ona podlega.

Jako dodatkowe źródła informacji być może przydatne będą następujące strony :
• http://www.dienstleisten-leicht-gemacht.de/,
• http://kolonia.trade.gov.pl/pl/o_nas,

Jeśli natomiast chodzi o instytucje łącznikowe to władze właściwe każdego państwa członkowskiego mogą wyznaczyć krajowe instytucje łącznikowe, które są uprawnione do bezpośredniego komunikowania się między sobą, a także, do których zwracać się może każda instytucja innego państwa członkowskiego oraz każda osoba zamieszkująca lub przebywająca na terytorium państwa członkowskiego we wszystkich sprawach dotyczących stosowania rozporządzeń wspólnotowych.

Polecamy: Na czym polega autonomiczne zawieszenie poboru cła?

Do pełnienia funkcji instytucji łącznikowych w Polsce zostały wyznaczone :
• Zakład Ubezpieczeń Społecznych;
• Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego;
• Zakład Emerytalno-Rentowy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji - dla :
o żołnierzy zawodowych,
o funkcjonariuszy Policji (Milicji Obywatelskiej),
o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego,
o Agencji Wywiadu,
o Służby Kontrwywiadu Wojskowe Służby Wywiadu Wojskowego,
o Urzędu Ochrony Państwa (organów bezpieczeństwa publicznego),
o Centralnego Biura Antykorupcyjnego,
o Straży Granicznej,
o Biura Ochrony Rządu,
o Państwowej Straży Pożarnej,
Służby Więziennej a także dla sędziów i prokuratorów;
• Narodowy Fundusz Zdrowia (w zakresie rzeczowych świadczeń zdrowotnych).

Jeśli natomiast chodzi o instytucje łącznikowe w Niemczech to dane teleadresowe tych instytucji znajdują się na stronie : http://ec.europa.eu/employment_social/social_security_schemes/national_schemes_summaries/deu/3_information_pl.htm.

Polecamy: Na czym polega Program Ramowy CIP?

Źródło: www.eu-go.gov.pl

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...