Indeksy dynamiki zjawisk w modelach następstw szeregowych

Jerzy Fiuk
Doradca ekonomiczny
rozwiń więcej
Indeksy dynamiki zjawisk w modelach następstw szeregowych / Fotolia
Najbardziej syntetycznym miernikiem oceny pracy przedsiębiorstwa jest jego zysk. Jednak myli się ten, kto sądzi, że taki miernik wystarczy do oceny pracy firmy, w tym oceny pracy zarządu firmy. Zysk może być mały lub duży (co to oznacza mały/duży?), może być osiągnięty kosztem ograniczenia nakładów na innowacje; albo znaczna część wypracowanego zysku może pochodzić z działalności innej niż podstawowa itd. Tak więc zysk jest ważny, ale nie mniej ważne jest obserwowanie efektywności gospodarowania majątkiem firmy.

Dzięki temu, być może, uda się dostrzec, wcześniej, symptomy zagrożeń albo szans dla tego przedsiębiorstwa, w okresach późniejszych. Łatwiej też odpowiedzieć sobie na pytanie "czy można było lepiej"? Tu pomóc nam mogą wskaźniki i mierniki ekonomiczne opisujące wzajemne relacje różnych składowych działalności firmy, względem siebie. Odpowiednio zestawione, dają pełniejszy obraz i uprawniają do dalej idących wniosków na temat jej kondycji i oceny jakości zarządzania. Wiele z tych miar zostało omówionych we wcześniejszych moich tekstach, postanowiłem jednak wrócić tematu miar oceny pracy przedsiębiorstwa i zarządu przedsiębiorstwa, aby przedstawić jeszcze jeden interesujący przykład modelu wskaźników, oparty na nierównościach. Wskaźników nazywanych "relatywnymi".

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Posługiwanie się tą miarą nie jest tak trudne jak by można było sądzić po przeczytaniu o możliwości stosowania nierówności przy wykorzystaniu "wskaźników relatywnych".  W rzeczywistości, to stosunkowo prosty i  łatwy w zastosowaniu sposób analizy. Zestawienie kilku wartości z okresu bazowego i obecnego, porównanie ich w określonej kolejności i  nasza wiedza o efektywności działania firmy znacząco się poprawia. W połączeniu z jeszcze innymi miarami, dopełnia obrazu przedsiębiorstwa i pozwala na wyciąganie dalej idących wniosków niż by to było możliwe bez tej wiedzy.

Zanim przejdziemy do meritum, jeszcze kilka zdań o tak zwanych "indeksach dynamiki". Indeksy te wyznaczamy porównując określoną wielkość z okresu bazowego (przyjmuje wartość 100) z interesującym nas okresem następnym. Na przykład:  Indeks dynamiki średniego zatrudnienia w spółce Nord (iR), w roku 2013 w porównaniu z rokiem 2012 (rok bazowy) wynosi 110, ponieważ w roku 2012 pracowało tam średnio 450  osób, a w roku   2014,  495 osób (rok 2012: 450 pracowników = 100; w roku 2013, przyrost o 10 punktów roku bazowego, to jest 45 pracowników.  450+45=495 zatrudnionych). Gdyby w roku 2012 pracowało 495, a w 2013, 450 osób, indeks dynamiki zatrudnienia (iR), by wynosił: 90,91.

5Why - prosty sposób zdiagnozowania przyczyny problemu

Pomiędzy wskaźnikami relatywnymi powinny zachodzić oczekiwane relacje. Nazywa się je modelowymi. W tym przypadku, kolejny wskaźnik, powinien charakteryzować się dynamiką wyższą niż jego poprzednik. Dzięki temu możliwe jest ustalanie szeregów nierówności tych wskaźników. Na przykład: oczekiwana dynamika wskaźnika "B" jest większa niż wskaźnika "A", a wskaźnik "C" powinien mieć dynamikę większą od "B". Można wiec zapisać że:  A<B<C. Odstępstwa świadczą o nieprawidłowościach i mogą, albo powinny, być przedmiotem analizy przyczynowej takiego stanu. Podkreślmy jednak, że owe nieprawidłowości, niekiedy, mogą mieć swoje uzasadnienie, a więc sam fakt ich występowania, nie przesądza jeszcze o złej pracy firmy czy błędnych decyzjach zarządu. Decydować będzie uzasadnienie takiego stanu rzeczy.

Gospodarowanie kredytem handlowym w firmie cz. I.

Jeśli przyjąć że:

i - indeks dynamiki;

R - średni san zatrudnienia;

M - średnia wartość środków trwałych i obrotowych;

Sn - przychody ze sprzedaży w cenach netto;

Zs - zysk na sprzedaży;

Zn - zysk bilansowy netto.

Możliwe staje się przedstawienie oczekiwanego modelu wskaźników relatywnych  w firmie

iR<iM<iSn<iZs<iZn

Tak więc dynamika przyrostu wartości środków trwałych i obrotowych (iM), powinna być wyższa, niż dynamika wzrostu zatrudnienia(iR); dynamika wzrostu przychodu ze sprzedaży(iSn), wyższa niż indeks średniej wartości majątku firmy (iM) itd.[i]

Zilustrujmy to przykładem:

W spółce Nord, poszczególne indeksy dynamiki, kształtują się następująco:

iR = 127; iM = 119,5; iSn = 122;  iZs = 103; iZn = 105.

W rzeczywistości, mamy więc następujący układ nierówności:

iR>iM<iSn>iZs<iZn

Względem oczekiwanego:

iR<iM<iSn<iZs<iZn

Z tego stanu, rada nadzorcza (RN), wyciągnęła następujące wnioski wstępne:

A) zauważono, że indeks dynamiki przyrostu zatrudnienia (iR) wyprzedza indeks przyrostu wartości zaangażowanego majątku (iM). Jednak w tym przypadku, zarząd ma uzasadnienie takiego stanu. Planowane inwestycje wymagają wcześniejszego zatrudnienia i przeszkolenia personelu do obsługi nowych urządzeń. Zatrudnieni pracownicy szkolą się u dostawców maszyn. Po ich zamontowaniu, będą w pełni wykwalifikowaną kadrą, zdolną do ich wykorzystywania w produkcji.

B) Przyrost iM, jest uzasadniony dynamiką wzrostu przychodów ze sprzedaży (iSn) i nie będzie podlegać dalszej analizie;

C) Pewien niepokój może budzić tylko nieznaczny przyrost indeksu zysku ze sprzedaży (iZs) w porównaniu z iSn. To wynik gwałtownie zmniejszającej się konkurencyjności produktów spółki Nord na rynku. Stąd działania zarządu omówione w punkcie A. Oddzielną sprawą jest ustalenie i rozstrzygnięcie czy działania zarządu w sprawie planowanych inwestycji, nie zostały podjęte zbyt późno i czy można tu mówić o błędach w zarządzaniu. Ten aspekt będzie poddany dalszej analizie przez RN;

D) Indeks dynamiki zysku bilansowego netto (iZn) jest nieznacznie wyższy od iSn, co jest zgodne z wzorcem i nie wymaga, w tym przypadku, komentarza.

Wykorzystywanie informacji księgowej i analizy wskaźnikowej w bieżącej działalności firmy.



[i] Więcej na temat układów nierówności w ocenie wyników finansowych przedsiębiorstwa można znaleźć w pracy prof. T. Waśniewskiego pt. "Analiza finansowa przedsiębiorstwa" Warszawa 1997r

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...