Zmiana kodu PKD w CEIDG

Monika Pązik
rozwiń więcej
Zmiana kodu PKD w CEIDG. / Fot. Fotolia
Zmianę profilu działalności i kod PKD należy uwzględnić w CEIDG składając wniosek o zmianę wpisu w terminie 7 dni od dnia zmiany danych. Obowiązek ten dotyczy również podmiotów zarejestrowanych w KRS. Zmiany najlepiej dokonać jeszcze przed osiągnięciem przychodów z nowej działalności.

CEIDG, czyli Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej jest rejestrem osób fizycznych prowadzących działalności gospodarczą. Dane zawarte w tym rejestrze powinny być aktualne, gdyż są one istotne dla wszystkich urzędów, z którymi rozliczają się przedsiębiorcy. Analogicznie przedstawia się sytuacja podmiotów wpisanych do Krajowego Rejestru Sądowego (KRS). Oba rejestry są ogólnodostępne, zatem wszystkie przedstawione w nich dane są jawne.

Polecamy: Nowe technologie w pracy księgowych

Profil działalności, czyli kod PKD

Rejestrując działalność w CEIDG bądź KRS przedsiębiorcy określają profil swojej działalności za pomocą kodów PKD. Często zdarza się, że przedsiębiorcy podają większą liczbę kodów, niż wynika to z faktycznie prowadzonej przez nich działalności. Wynika to bowiem z poglądu, że gdyby przedsiębiorca chciał w przyszłości rozszerzyć działalność, to zaoszczędzi czas związany ze zmianą danych oraz zmianą np. umowy spółki w KRS. Nic bardziej mylnego, bowiem nadmierne rozszerzanie zakresu działalności podważa wiarygodność rejestrów. A zgodnie z art. 33 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej istnieje domniemanie, że dane zawarte w CEIDG są prawdziwe, czyli odpowiadają stanowi faktycznemu. Oznacza to, że za prawdziwość danych odpowiedzialność ponosi przedsiębiorca, jeżeli nie wystąpił o ich sprostowanie.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Zmiana lub rozszerzenie profilu działalności wiąże się z dokonaniem odpowiedniego wpisu na formularzu CEIDG – 1, w którym wpisuje się 5 – znakowy symbol, czyli kod PKD.

Pobierz: Wniosek o wpis do CEIDG (CEIDG - 1)

Polecamy: Przekształcenia spółek. Praktyczne aspekty prawne, podatkowe i rachunkowe

W praktyce nie istnieją żadne ograniczenia dotyczące ilości kodów powiązanych z daną firmą.

Obowiązek aktualizacji kodów PKD

Z art. 30 u.s.d.g. wynika, iż każdy przedsiębiorca ma obowiązek dokonać aktualizacji danych dotyczących jego działalności, w tym również w sytuacji zmiany jej zakresu. Wniosek o zmianę wpisu w CEIDG należy złożyć w terminie 7 dni od dnia zmiany danych, czyli od momentu rozszerzenia bądź zmiany profilu działalności. Wskazaną regulację stosuje się również odpowiednio do wspólników spółki cywilnej.

Wskazany obowiązek dotyczy również przedsiębiorców zarejestrowanych w KRS. Zgodnie z art. 47 ustawy o KRS, podmioty podlegające wpisowy do rejestru zobowiązane są zgłaszać w rejestrze dokonanie wszelkich zmian. Najlepiej dokonać ich przed osiągnięciem przychodów z nowej działalności.

Zobacz również: Wybór numeru PKD przy zakładaniu firmy

Konsekwencje niedokonania aktualizacji

Obowiązek dokonania aktualizacji danych w rejestrze często jest lekceważony przez przedsiębiorców, gdyż tak naprawdę nie istnieją żadne sankcje za jego niedopełnienie. Przedsiębiorca może mieć jedynie problemy w sytuacji wdania się w spór, jeżeli podał większą ilość kodów PKD, a w rzeczywistości nie prowadzi rozszerzonej działalności. Wówczas będzie miał trudności w udowodnieniu swoich racji. Z innej strony, wpisanie mniejszej ilości kodów PKD spowoduje problemy z zastosowaniem kosztów uzyskania przychodu.

Niewielkie ryzyko poniesienia konsekwencji istnieje w momencie, gdy niezgodność danych PKD doprowadzi do wykreślenia przedsiębiorcy z CEIDG bądź rozwiązania podmiotu zarejestrowanego w KRS. Jest to jednak mało prawdopodobne.

Zobacz: Zmiana danych w CEIDG przez Internet

Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...