Jak usprawnić swoją firmę?

Jak usprawnić swoją firmę? / fot. Fotolia / Fotolia
Obecnie powszechną formą prowadzenia działalności są małe i średnie przedsiębiorstwa, zatrudniające mniej niż 50 bądź 250 pracowników. Często są to firmy rodzinne, zarządzane od pokoleń w ten sam sposób. Przedsiębiorcy mogą częściej liczyć na pomoc finansową ze strony państwa oraz Unii. Warto jednak usprawnić swoją firmę. Jak tego dokonać?

W naszym kraju pojęcie małych i średnich przedsiębiorstw pojawiło się w momencie regulowania prawodawstwa polskiego z europejskim. Są to różnego rodzaju podmioty działające na własny interes, często firmy rodzinne, które zatrudniają mniej niż 50, bądź 250 pracowników. Ostatnie lata przynosiły w gospodarce wiele zawirowań i wiązało się to z gorszymi i lepszymi okresami. Co za tym idzie liczba przedsiębiorstw jak i inwestycji zmniejszała się. Wyraźna poprawa została zanotowana w roku 2013, co natychmiast zaowocowało polepszeniem wyników wszelkich działalności.

Prowadzenie w Polsce małych i średnich firm wiąże się obecnie z wieloma przywilejami. Przedsiębiorcy mogą liczyć na różnorodne ulgi rządowe, czy bankowe. Przykładem są chociażby kredyty preferencyjne, udzielane na dużo korzystniejszych warunkach niż te na ogólnym rynku kredytowym. Oprocentowanie jest niższe, tak samo jak wymagane zabezpieczenia. Sporym atutem są również środki unijne, które wielokrotnie pomagają przy rozwijaniu interesów.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Wsparcie w codziennej działalności

Każde tego typu przedsiębiorstwo posiada określony majątek, którym musi na bieżąco zarządzać. W tym jak się okazuje pomocne mogą być nowoczesne rozwiązania. Przykładem jest chociażby AssetMan, a zatem e-usługa, której najważniejszym zadaniem jest dostarczenie zintegrowanego systemu wspierającego przedsiębiorstwo w codziennej działalności biznesowej. Potencjalny klient decydując się na wykupienie tego typu e-usługi, otrzymuje innowacyjne narzędzie do zarządzania i utrzymywania majątku firmy, do którego zaliczyć możemy między innymi: maszyny, pojazdy, ale także infrastrukturę IT oraz nieruchomości.

Dużą zaletą  AssetMan'a jest również oferowana małym i średnim przedsiębiorcom cena. Dostarczane dotychczas rozwiązania często nie posiadały elastyczności i łatwości w obsłudze, a do tego odstraszały swoją wartością. Zupełnie inaczej jest w przypadku opisywanej e-usługi AssetMan. W tym wypadku poziom dostosowania się do użytkownika jest bardzo duży, a cena zapewnia sporą satysfakcję.

Co jeszcze wyróżnia AssetMan'a od konkurencji? Warto wspomnieć chociażby o predykcji awarii i usterek, która bazuje na danych statystycznych i modelach data mining. Wszystko po to, aby w szybkim tempie móc zapobiec awariom. Kiedy wiemy, w jakim momencie dane urządzenie może się zepsuć, to w porę otrzymujemy szansę na jego naprawę, bądź po prostu zakup całkiem nowego sprzętu.

Zobacz również: Kredyt z gwarancją de minimis dla firm

E-usługa w zależności od wykupionego pakietu (producent oferuje trzy rodzaje: Bronze, Silver, Gold) składa się z dziewięciu modułów. Wszystkie wzajemnie uzupełniające się i dążące do zapewnienia pełnej kontroli. Pierwszym z proponowanych elementów jest moduł zarządzania majątkiem, który kompletuje wszelkie informacje związane z obiektami stanowiącymi majątek firmy. Złożony jest dokładnie z dwóch części: definicyjnej i operacyjnej. Pierwsza określa sposoby zbierania danych dotyczących majątku, druga służy do wprowadzania informacji o konkretnych elementach majątku. Moduł zarządzania zleceniami pracy służy do zarządzania pracą zespołów odpowiedzialnych za prawidłowe utrzymanie majątku firmy. Osoby korzystające z e-usługi mogą określić rodzaje wykonywanych przez zespół prac oraz dodać użyteczne atrybuty (czas wykonania, czy potrzebne materiały). Moduł predykcji awarii obsługuje komunikaty rejestrowane przez klientów. Zagwarantuje to łatwy dostęp do zgłoszeń, szybką sprawdzalność statusu realizacji oraz rejestrację nowego zadania. Moduł finanse umożliwi wprowadzenie budżetu związanego z administrowaniem majątkiem przedsiębiorstwa oraz zarządzaniem nim w trakcie całego okresu budżetowego, statystyczno-raportowy dzięki specjalnym algorytmom i modelom danych udostępni statystycznie przetworzone informacje.

Specjalny moduł został utworzony w celu budowania procesów biznesowych (model konfiguracji procesów biznesowych) oraz konfiguracji interfejsu użytkownika zgodnie z wymaganiami biznesowymi (moduł analizy danych). Konfiguracja pozwala według własnych upodobań projektować ekrany, rozmieszczać pola i kontrolki. Ostatnie dwa moduły znajdujące się w ofercie AssetMan'a służą do administracji i zarządzania użytkownikami oraz dostarczania klientom interfejsu programistycznego, za pomocą którego zintegrują się z e-usługą (moduł Api do integracji). Warto dodać, że AssetMan proponuje również swoim użytkownikom wersję mobilną.

Jak widać zarządzanie majątkiem w małych i średnich przedsiębiorstwach może być faktycznie łatwiejsze. Na rynku oferowane są różnorodne rozwiązania, ale na tle konkurencji swoją elastycznością i uniwersalnością zdecydowanie wyróżnia się AssetMan.

Projekt był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Innowacyjna Gospodarka - Dotacje na Innowacje.

Zobacz: Jak zdobyć pieniądze na biznes?

Źródło: AssetMan

Moja firma
Świadczenie interwencyjne 2024 - wnioski i zmiana wysokości
19 gru 2024

Co to jest świadczenie interwencyjne? Dla kogo zostało przewidziane w 2024 roku? Od kiedy można składać wnioski? Jakie zmiany w wysokości świadczenia interwencyjnego zostały poczynione?

Webinar: Składka zdrowotna przedsiębiorców - jak ją rozliczać w 2025 i co wchodzi od 2026 r.?
18 gru 2024

Praktyczny webinar „Składka zdrowotna przedsiębiorców – jak ją rozliczać w 2025 i co wchodzi od 2026 r.?” poprowadzi Dariusz Suchorowski, specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych, ekspert INFORAKADEMII. Podczas webinaru przedstawiona zostanie kwestia rozliczania składki zdrowotnej dla przedsiębiorców po zmianach od stycznia 2025 oraz 2026 roku. Każdy z uczestników otrzyma imienny certyfikat i roczny nielimitowany dostęp do retransmisji webinaru wraz z materiałami dodatkowymi.

Restrukturyzacja coraz popularniejsza. Dane na 2024 rok i prognozy na 2025
19 gru 2024

Z grudniowego raportu MGBI wynika, że w 2024 r. liczba postępowań restrukturyzacyjnych w Polsce osiągnęła rekordowe wyniki, co pokazuje, że przedsiębiorcy coraz częściej są świadomi, że jest alternatywa dla upadłości. Jakie są prognozy na 2025 rok?

Kto dzisiaj wysyła tradycyjne kartki świąteczne?
18 gru 2024

Czy w czasach postępującej cyfryzacji przedsiębiorcy wysyłają jeszcze do kontrahentów tradycyjne kartki świąteczne? Czy elektroniczna forma składania życzeń stała się już tak bardzo powszechna, że mało kto pamięta jeszcze o "analogowych" listach?

Co trzecia firma nie organizuje wigilii ani innych spotkań integracyjnych dla pracowników
17 gru 2024

Nie tylko korporacje, ale także mikro, małe i średnie firmy przykładają wagę do inicjatyw integracyjnych dla swoich pracowników. Jednak nie wszystkie. W najmniejszych firmach jednak standardem jest brak zarówno firmowych wigilii, jak i spotkań integracyjnych z innej okazji.

Restrukturyzacja a upadłość. Jakie możliwości ma przedsiębiorca w kryzysie [WYWIAD]
17 gru 2024

Czy wszystkie firmy mogą skorzystać z restrukturyzacji? Czym różni się ona od upadłości? Co w sytuacji, gdy się nie powiedzie? Odpowiedzi na pytania dla Infor.pl udziela Patryk Kruczek, adwokat i doradca restrukturyzacyjny w kancelarii Kruczek+Partnerzy.

Znów mocno rosną składki ZUS: kto ile zapłaci w 2025 roku
19 gru 2024

Jednym z kluczowych elementów tych kosztów są składki na ZUS. W 2025 roku przedsiębiorców czeka znacząca podwyżka, co wynika ze wzrostu prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia. Jaki ZUS dla nowych firm w 2025: ile składek płaci się na początku działalności gospodarczej. O ile wyższe składki ZUS dla firm działających już od dawna?

Polska Izba Branży Pogrzebowej: czas skończyć z szarą strefą w branży!
16 gru 2024

Polska Izba Branży Pogrzebowej: czas skończyć z szarą strefą w branży! Zdaniem prezesa Polskiej Izby Branży Pogrzebowej Roberta Czyżaka, w branży funeralnej może pracować bez rejestracji nawet ponad 6000 osób.

Szczęśliwi ludzie robią biznes [WYWIAD]
16 gru 2024

Rozmowa z Martą Stańczak, prezeską Sodexo, ambasadorką i ekspertką ogólnopolskiej kampanii „Bliżej Siebie”, o zależności między radością z wykonywanej pracy a osiąganiem sukcesu.

Uwaga, ważna zmiana. Od 2025 obowiązuje nowa Polska Klasyfikacja Działalności: PKD 2025
18 gru 2024

Od stycznia 2025 roku przedsiębiorców w Polsce czeka ważna zmiana. W życie wchodzi nowa Polska Klasyfikacja Działalności (PKD 2025). Dostosowanie działalności firm do nowych kodów będzie kluczowe nie tylko dla zgodności z przepisami, ale także dla lepszego dopasowania biznesu do aktualnych realiów gospodarczych.

pokaż więcej
Proszę czekać...