Przedsiebiorcy nie chcą jednolitego patentu

Jednolity sąd patentowy / Fotolia
Polscy przedsiębiorcy uważają, że porozumienie o jednolitym sądzie patentowym zaszkodzi ich działalności.

W dniu 20 stycznia 2013 r. w państwach uczestniczących we wzmocnionej współpracy wejdą w życie rozporządzenia z tzw. pakietu ustanawiającego jednolitą ochronę patentową. Będą one stosowane od dnia 1 stycznia 2014 r. albo od dnia wejścia w życie Porozumienia JSP, co wymaga ratyfikowania tego porozumienia przez 13 państw.

Patenty europejskie udzielane od dnia, w którym rozpocznie się stosowanie tych rozporządzeń, będą mogły uzyskać tzw. jednolity skutek, zapewniający ich automatyczną ochronę w państwach uczestniczących we wzmocnionej współpracy - ale tylko w tych, które ratyfikują również porozumienie o Jednolitym Sądzie Patentowym.

Zobacz: Czwarta ustawa deregulacyjna - zapowiedzi Ministra Gospodarki

Patenty z jednolitym skutkiem nie będą wymagały tłumaczenia na języki krajów UE, tak jak w przypadku zwykłego patentu europejskiego. Będą obowiązywały w jednym z trzech języków, tzn.: francuskim, angielskim albo niemieckim. Nie będą wymagały również walidacji.

Spory wynikające z patentów europejskich z jednolitym skutkiem zostaną wyjęte spod jurysdykcji sądów krajowych i poddane wyłącznej jurysdykcji Jednolitego Sądu Patentowego, utworzonego na podstawie umowy międzynarodowej.

Sprawy przed Jednolitym Sądem Patentowym w większości przypadków będą toczyły się w jednym z trzech języków. Wyjątkowo, w wydziałach lokalnych utworzonych na terytorium poszczególnych krajów, sprawy mogą być rozpatrywane w języku danego kraju, chyba że strony postanowią inaczej.

Zobacz: Można już składać wnioski o umorzenie zaległych składek ZUS


Te rozwiązania w uprzywilejowanej sytuacji stawiają niestety państwa wysokorozwinięte pod względem technologicznym. Dla krajów takich jak Polska - które dopiero budują gospodarkę opartą na wiedzy - okażą się bardzo kosztowne i będą grozić znacznym ryzykiem dla uczestników systemu patentowego.

Polscy przedsiębiorcy, w większości użytkownicy systemu patentowego, muszą mieć prawo do pozyskiwania rzetelnych informacji o nowych patentach na terytorium RP oraz możliwość obrony przed naruszeniem praw podmiotów trzecich.

Dlatego polskie środowiska biznesowe apelują o niewiązanie się przez Polskę Porozumieniem o Jednolitym Sądzie Patentowym.

W takim przypadku patent europejski nie będzie miał jednolitego skutku (nie będzie automatycznej ochrony) na terytorium Polski. Patenty będą musiały być zatwierdzane w Polsce i tłumaczone na język polski, a ewentualnie powstałe spory rozpatrzą sądy polskie, nie zagraniczne - tak jak dotychczas w przypadku patentów europejskich. Polscy innowacyjni przedsiębiorcy będą zaś mogli korzystać z nowych rozwiązań jednolitego patentu, tak jak przedsiębiorcy z Hiszpanii, Włoch czy USA.

Apel wystosowały: PKPP Lewiatan, BCC, Pracodawcy RP, KIG, Polska Izba Rzeczników Patentowych, Polska Izba Komunikacji Elektronicznej, Polska Izba Radiodyfuzji Cyfrowej, Polski Związek Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego i Polski Związek Przemysłu Oświetleniowego

Zobacz: Dotacje i mikropożyczki na rozpoczęcie działalności gospodarczej

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...