Co się dzieje z rzemiosłem artystycznym?

Katarzyna Hus
rozwiń więcej
Młodzi liczą na kariery w korporacjach / Fotolia
Zawód rzemieślnika nie jest atrakcyjny dla młodych ludzi. Na rynku brakuje ceramików, złotników, kaletników. Niedługo może ich zupełnie zabraknąć.

Mistrz szuka ucznia

W ciągu ostatnich kilku lat zauważa się znaczną zmianę kierunków kształcenia. Odkąd studia wyższe stały się zdecydowanie bardziej osiągalne brakuje młodych adeptów zawodów rzemieślniczych, także rzemiosła artystycznego. Mistrzowie sztuki użytkowej tacy jak ceramicy, złotnicy, czy kaletnicy nie mają swoich następców. W przeszłości warsztaty rzemieślnicze opierały się na tradycji rodzinnej. Tajniki sztuki rzemiosła przekazywane były z pokolenia na pokolenie, a kunszt wypracowywany był w domowych małych przedsiębiorstwach specjalizujących się w wąskim fachu. 

Dzisiaj sytuacja wygląda inaczej. Młodzi nie chcą kształcić się w tej dziedzinie, mając nadzieję na wielkie kariery w korporacjach. To doświadczeni, leciwi już mistrzowie próżno wypatrują uczniów - następców.

Polecamy: W lepsze czasy wierzy tylko 60 proc. firm

Czy młodym brakuje kreatywności?

Z pewnością nie. Wydaje się jednak, że zawód rzemieślnika artystycznego przestał być postrzegany jako atrakcyjny. Młodzi ludzie oczekują szybkiej kariery, podczas gdy rzemiosło wymaga czasu, ogromnego nakładu pracy, cierpliwości i nie zawsze wiąże się z szybkimi efektami oraz zadowalającymi zarobkami. Problem tkwi także w ofercie edukacyjnej, a właściwie jej braku. Uczelnie nie oferują odpowiednich kierunków pozwalających zdobyć wiedzę o aktualnych trendach, obowiązujących stylach, estetyce, kreacji artystycznej czy kolorystyce. Brakuje także zajęć z przedsiębiorczości, która pozwoliłaby młodym artystom odnaleźć się na rynku i wypromować swój produkt.

Popyt na hand made

Wysoka jakość wykonania, niepowtarzalny wzór, poziom artystycznego wyrobu i w końcu poczucie posiadania czegoś wyjątkowego powodują, że produkty hand made cieszą się zainteresowaniem. Oczywiście, produkt, na którego wykonanie trzeba pracować własnoręcznie wiele godzin, a nawet dni nie może kosztować tyle, co ten made in China, dlatego rynek zalewają przedmioty wytwarzane masowo w fabrykach. Co z jakością i niepowtarzalnością? Na te cechy przedmiotów zwraca uwagę nie tak liczna, aczkolwiek coraz szersza liczba konsumentów. Obserwuje się istotny wpływ trendów zachodu: ludzie zaczynają stawiać nie na ilość a jakość kupowanych produktów.           

Polecamy: Obowiązki przedsiębiorcy prowadzącego działalność sezonową

Świadomość zmienia się jednak powoli. Istnieje ryzyko, że zanim rynek rzemiosła artystycznego zostanie doceniony, a młodzi chętniej będą przystępować do tej branży, zabraknie mistrzów gotowych kształcić kolejne pokolenia. Już dzisiaj brakuje zakładów rzemieślniczych, kolejne są zamykane. Czy ostatecznie niskiej jakości produkty z supermarketu wyprą te niepowtarzalne, pochodzące od rzemieślników – artystów?

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...