Gdzie, kiedy i o interpretację jakich przepisów może zwrócić się przedsiębiorca

Magdalena Czajka
rozwiń więcej
Przedsiębiorca może uzyskać pisemną interpretacje przepisów prawnych.
Prawo to obszerna dziedzina, która często ulega zmianie. Niekiedy nawet wykwalifikowani prawnicy mają wątpliwości co do interpretacji przepisów prawnych, a także różne stanowiska w tym przedmiocie. Nic więc dziwnego, że zwykły przedsiębiorca nie jest pewny bądź po prostu nie wie jak zastosować to prawo w swojej indywidualnej sprawie. Jednak nie jest on pozostawiony sam sobie. Ustawa pozwala mu na zwrócenie się o interpretację przepisów w pewnych sytuacjach. Kiedy jest to możliwe i do kogo można zwrócić się z takim zapytaniem?

Przedsiębiorca, chcąc uzyskać pisemną interpretacje przepisów prawnych w jego indywidualnej sprawie, powinien złożyć wniosek do właściwego organu administracji publicznej lub państwowej jednostki organizacyjnej. Może on domagać się wyjaśnienia jedynie tych przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia daniny publicznej, czyli podatków oraz składek na ubezpieczenia zdrowotne lub społeczne i tylko co do zakresu i sposobu ich zastosowania.

We wniosku należy:
1. przedstawić stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe oraz własne stanowisko w sprawie;
2. firmę przedsiębiorcy;
3. oznaczenie siedziby i adresu albo miejsca zamieszkania i adresu przedsiębiorcy;
4. numer identyfikacji podatkowej (NIP);
5. numer w rejestrze przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym albo w Ewidencji Działalności Gospodarczej;
6. adres do korespondencji w przypadku, gdy jest on inny niż adres siedziby lub zamieszkania przedsiębiorcy.

Wniosek o wydanie interpretacji może dotyczyć zarówno zaistniałego stanu faktycznego, jak i zdarzeń przyszłych. Podlega on opłacie w wysokości 40zł. Uiszcza się ją na rachunek organu administracji publicznej lub państwowej jednostki organizacyjnej, które są właściwe do wydania interpretacji albo, jeżeli jest to możliwe, gotówką w kasie tego organu bądź jednostki.

Opłatę należy wpłacić w terminie 7 dni od dnia złożenia wniosku. Niedokonanie tego w terminie skutkuje pozostawieniem wniosku baz rozpatrzenia.

Polecamy: Jak przeprowadzić remanent?

Jeżeli w jednym wniosku występujemy o wydanie interpretacji odrębnych stanów faktycznych lub zdarzeń przyszłych, to opłatę pobiera się od każdego z nich oddzielnie.

Interpretacja udzielana jest w drodze decyzji, na którą przysługuje odwołanie. Zawiera ona:
1. wskazanie prawidłowego stanowiska w sprawie wraz z uzasadnieniem prawnym oraz
2. pouczenie o prawie wniesienia środka zaskarżenia.

Interpretacje wydaje się bez zbędnej zwłoki. Oczywiście nie ma definicji tego wyrażenie, ale ustawa dookreśla je wskazując, że nie może to nastąpić w terminie dłuższym niż 30 dni od dnia otrzymania wniosku przez właściwy organ czy jednostkę państwową. Jeżeli tak się nie stanie w tym czasie, to uznaje się, że w dniu następnym po dniu, w którym termin upłynął, wydano interpretację stwierdzającą prawidłowość stanowiska przedstawionego przez przedsiębiorcę we wniosku.

Interpretacja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, ale jest wiążąca dla właściwych temu przedsiębiorcy organów administracji publicznej lub państwowych jednostek organizacyjnych.

W takim zakresie, w jakim przedsiębiorca zastosował się do udzielonej interpretacji nie może być obciążony jakimikolwiek daninami publicznymi, sankcjami administracyjnymi, finansowymi czy karami. Tylko poprzez wznowienie postępowania jest możliwa zmiana interpretacji. Natomiast nie zmienia się jej, jeżeli w jej wyniku nastąpiły nieodwracalne skutki prawne. Ordynacja podatkowa określa zasady i tryb udzielania interpretacji przepisów prawa podatkowego.

Polecamy: Jak wyceniane są wyroby gotowe w remanencie?

Podstawa prawna:
- ustawa o swobodzie działalności gospodarczej z dnia 2 lipca 2004 roku (Dz.U. 2004 Nr 173 poz. 1807).

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...