Struktury powiązane z kursami walut

Marcin Krasoń
rozwiń więcej
Dzięki kursom walut można zarobić stosunkowo niewiele. / inforCMS
Produkty strukturyzowane, oparte na kursach walut, mogą być źródłem bezpiecznych inwestycji. Struktura, powiązana z kursem waluty, przyniesie mniejsze zyski, ale za to klient otrzymuje gwarancję zwrotu pieniędzy, jeżeli produkt okaże się stratny. Najczęściej bazuje się na takim kursie waluty, jak kurs euro.

Rynek forex kusi inwestorów wysokim potencjałem zysku, jednocześnie odstraszając ich ryzykiem utraty znacznej części kapitału. Dla osób, dbających o bezpieczeństwo swoich środków, banki przygotowują produkty strukturyzowane, powiązane z kursami walut – można na nich zarobić dużo mniej (maksymalnie 8-9 proc. w skali roku), ale za to w przypadku niepowodzenia klienci otrzymają zwrot środków, które zainwestowali.

Produkty strukturyzowane sprzedawane są w tzw. subskrypcjach, okresach, gdy można się na daną inwestycję zapisać. Aktualnie trwają dwie subskrypcje na struktury, oparte na kursach walut. W BGŻ można zainwestować (trzeba wyłożyć co najmniej 4 tys. zł) w półroczną Lokatę Kursową, która zakłada spadek kursu franka (CHF/PLN). Maksymalny zysk z tej struktury wyniesie 4 proc. (8 proc. rocznie). O dwa pkt proc. więcej w skali roku wynieść mogą odsetki z inwestycji w Certyfikat Walutowy EURPLN z oferty Banku Pekao. Jak sama nazwa wskazuje jest to struktura powiązana z kursem EUR/PLN, na której zarobić będzie można gdy kurs euro spadnie. Minimalna kwota inwestycji wynosi 1 tys. zł.

Najaktywniejsze instytucje na polu lokat strukturyzowanych, powiązanych z walutami, to Bank Zachodni WBK, Kredyt Bank i Raiffeisen Bank Polska.

Aktualnie żaden z wymienionych banków nie prowadzi zapisów na lokatę strukturyzowaną, ale to jeszcze nic nie znaczy, najprawdopodobniej w ciągu kilku dni taka oferta pojawi się, zainteresowani powinni więc monitorować strony internetowe tych instytucji. W ubiegłym tygodniu zakończyły się subskrypcje dwóch struktur w Nordea Banku i trzech w BZ WBK.

Przeczytaj również: Co warto wiedzieć o lokatach jednodniowych i długoterminowych?

Najczęściej wykorzystywanym instrumentem bazowym jest kurs euro, ale w tym roku na popularności zyskał też frank szwajcarski, którego zaproponowały m.in. BNP Paribas Bank, BZ WBK, Kredyt Bank i mBank.

Polecamy serwis: Inwestycje

Od początku 2011 roku zebraliśmy 81 struktur powiązanych z kursami walut, których termin inwestycji dobiegł końca. Zysk przyniosły 42 z nich, co odpowiada średniej rynkowej. 5 proc. lub więcej (co można określić jako wynik lepszy niż standardowy bankowy depozyt) przyniosło. Najwięcej, po 9 proc., zarobiły Lokata Inwestycyjna Czas Złotego X Raiffeisena oraz Lokata Strukturyzowana EUR/PLN Stabilizacja z oferty PKO BP. Wynikiem 8 proc. zakończyło się 9 lokat, w tym 8 przygotowanych przez Kredyt Bank.

Powodzenie w przypadku takich inwestycji zależy od umiejętności przewidywania przyszłości, bo realizacja określonego scenariusza powoduje naliczenie premii. Większość banków, ale nie wszystkie, robi to za klientów, wybierając jeden, najbardziej prawdopodobny scenariusz.

BZ WBK czy PKO BP przygotowują po kilka wariantów tej samej inwestycji (na spadek, wzrost i stabilizację kursu) i to klient podejmuje decyzję.

Brakuje w tym roku lokat, które przyniosłyby 10 proc. lub więcej. W związku z aktualną sytuacją gospodarczą, przewidzenie zachowania kursów walut jest bardzo trudne, na dodatek ich wysoka zmienność powoduje wzrost cen opcji, a co za tym idzie – ograniczenie potencjału zysku ze struktur.

Moja firma
Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

pokaż więcej
Proszę czekać...