Protokół z posiedzenia Fed po myśli inwestorów

Alchemia-Inwestowania
doradztwo
rozwiń więcej
Jeżeli nowe publikacje makro będą pozytywne, euro może umocnić się wobec dolara.
Nastroje na rynku akcji poprawiły się po wczorajszej publikacji protokołu z posiedzenia Fed. Wprawdzie amerykańskie władze monetarne rozważają możliwość zakończenia ultra luźnej polityki pieniężnej, ale nie widać perspektyw na jej zacieśnienie w krótkim okresie czasu. W rezultacie trzeci dzień z rzędu kurs EUR/USD szedł w górę.

Zebranie prowadzącego politykę pieniężną w USA Komitetu FOMC pokazało jedno. W najbliższej przyszłości amerykański pieniądz wciąż będzie tani, a zmiany obecnego statusu quo zostaną dokonane we „właściwym czasie”, czyli nie tak bliskiej przyszłości. Fed swoje poczynania uzasadnia wciąż niską inflacją bazową i dbałością o wzrost gospodarczy. Nieznany jest też zakres ewentualnych zmian, co pokazuje, że Rezerwie Federalnej nie spieszy się z ich wprowadzaniem.

Trudno kwestionować słuszność tych posunięć, skoro sytuacja gospodarcza nie jest jeszcze zadowalająca. Jakkolwiek rosną indeksy giełdowe, a zyski kolejnych spółek okazują się lepsze od prognoz, to rynek pracy wciąż nie pokazał trwałych symptomów popraw. Ponadto, sektor nieruchomości znajduje się w opłakanym stanie.

Dowiedz się także: Które wskaźniki miały największy wpływ na rynek walutowy w pierwszej połowie kwietnia?

Protokół z posiedzenia Komitetu Polityki Pieniężnej opublikował także Bank Anglii. Pomimo impulsu wzrostowego – wyższej od oczekiwań dynamiki cen CPI (wskaźnik całkowity i bazowy CPI wyniósł 4,5 i 3,7%, wobec konsensusu opiewającego na 4,2 i 3,4%), funt osłabił się względem dolara. Wpłynęła na to gołębia wymowa raportu Komitetu i słaby odczyt jobless claims – wnioski o zasiłki dla bezrobotnych wzrosły do 12,4 z 6,4 tys. W rezultacie funt osłabił się wczoraj o 0,5% wobec dolara. Dziś spadki powinny być kontynuowane.

Analiza techniczna kursu GBP/USD w ujęciu dziennym pokazuje, że majowa korekta wzrostów, jakie dokonały się w kwietniu (i końcówce marca) może doprowadzić tą parę do poziomu 1,6061, z obecnego 1,6141. Wsparcie na tej wysokości wyznacza długoterminowa linia trendu wzrostowego, która obowiązuje już od roku. Ponadto, na ten poziom wskazuje analiza 100% ekspansji Fibo fali 1. Także wskaźnik RSI nie wyczerpał jeszcze swojego potencjału spadkowego, sygnalizując kontynuację obecnego trendu.

W ujęciu 1-godzinnym na wykresie rysuje się formacja przenikania (bladoniebieska elipsa). Tworzona jest przez wzrost kursu po 10.30, który nastąpił w wyniku dobrych danych o brytyjskiej sprzedaży detalicznej (1,1 wobec konsensusu 0,7% m/m). Wiele zależy od zachowania się pary w okolicach 1,61852. Ten poziom był kilkukrotnie respektowany w ciągu ostatnich 24 godzin. Jeżeli będzie on uznawany w dalszym czasie, kurs może spaść do 1,61. W okolicach tej bariery przebiega zarówno zniesienie 78,6% Fibo od marcowo – kwietniowych wzrostów (pogrubione fioletowe linie), jak i wczorajszy dołek 1,61042.

Polecamy serwis: Inwestycje

Dziś część ważnych danych makro już napłynęła na rynek walutowy. Opublikowano PKB i produkcję przemysłową Japonii za czas feralnego w skutkach trzęsienia ziemi. Spadek PKB był głębszy niż się spodziewano, wynosząc 0,9% k/k (3,7% r/r). Produkcja wypadła zgodnie z konsensusem, na wysokości -15,5%. Pozytywnie zaskoczyła wspomniana już sprzedaż detaliczna w Wielkiej Brytanii. W dalszej części dnia rynek Forex będzie czekać na dane z USA – o 14.30 opublikowane zostaną zasiłki dla bezrobotnych (oczekuje się 420 tys.), a o 16.00 poznamy wyniki sprzedaży domów na rynku wtórnym za kwiecień (konsensus wynosi 5,2 mln transakcji). Dobre dane makro powinny podtrzymać pozytywny sentyment na rynku giełdowym, co może przełożyć się na umocnienie wobec dolara wrażliwej na ryzyko wspólnej waluty i skorelowanego z nią funta.

Bartosz Boniecki,
Główny Ekonomista Alchemii Inwestowania

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...