Kiedy skończy się odreagowanie?

Marek Rogalski
Ekspert ds. rynku walut w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska SA
rozwiń więcej
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska SA
Dom Maklerski
rozwiń więcej
Olli Rehn, szef partii, która doprowadziła do dymisji premiera José Sócratesa, nie będzie blokować bardziej zdecydowanych cięć w portugalskim budżecie.
W dniu dzisiejszym lider fińskich socjaldemokratów krytycznie odniósł się do formy zapomogi dla Portugalii, wytykając państwom członkowskim UE niewystarczające zaangażowanie prywatnych inwestorów. Słowa Jutta Urpilainen’a pozwalają sądzić, że „bailout” dla Portugalii będzie mieć więcej przeciwników, nie tylko Prawdziwych Finów. Tego typu zagrywka polityczna wydaje się uzasadniona w świetle coraz bardziej prawdopodobnej restrukturyzacji greckiego długu.

Pytanie, dlaczego mamy ratować bankrutów wyłącznie za publiczne pieniądze, co nie wychodzi najlepiej, będzie padać coraz częściej. Ewentualne veto ze strony Finlandii może nieco opóźnić procedurę przekazania środków Portugalczykom, które – jeśli wierzyć unijnemu komisarzowi, Olli Rehnowi, nastąpi w połowie maja. Na szczęście „pomocowych” negocjacji z KE i MFW najprawdopodobniej nie zablokuje sama Lizbona. Dzisiaj lider PSD – opozycyjnej partii, przez którą upadł rząd premiera José Sócratesa – przyznał, że kraj desperacko potrzebuje pomocy i jego ugrupowanie nie będzie sprzeciwiać się ustaleniom, przyjętym w negocjacjach, co oznacza, że nastąpią jeszcze głębsze cięcia budżetowe.

To bardzo ważna informacja, która w natłoku innych rzeczy mogła nieco umknąć inwestorom. Nie wydaje się jednak, aby była ona w stanie podtrzymać obserwowane dzisiaj odreagowanie po wczorajszym, silnym ruchu. Warto przytoczyć w tym miejscu treść drugiej, bardzo ważnej w dniu dzisiejszym depeszy. Zdaniem typowanego na nowego szefa Europejskiego Banku Centralnego, a obecnie członka tej instytucji – Lorenzo Bini-Smaghi, wczorajsze ostrzeżenie agencji S&P w sprawie ratingu USA powinno być też sygnałem do szybkiego zakończenia dotychczasowej, ultra liberalnej polityki, prowadzonej przez FED. Takie postawienie sprawy powoduje, że zaplanowane na 27 kwietnia posiedzenie FED zaczyna mieć jeszcze większe znaczenie – być może równie istotne, co pamiętne wystąpienie Bena Bernanke w Jackson Hole z 27 sierpnia ur. Wtedy szef FED zasugerował program QE2, teraz być może rynki doszukają się sygnałów zakończenia QE2 w czerwcu br. Zwłaszcza, że presja, wywierana na FED, jest duża – dzisiaj sekretarz skarbu USA zapowiedział, że Stany ZJednoczone zrobią wszystko, aby utrzymać obecny, wysoki rating. W takiej sytuacji rynki mają szansę odebrać dość wyraźny sygnał do umocnienia dolara, ale i też do korekty na giełdach i surowcach, oraz walutach emerging markets. I to niezależnie od tego, że ewentualne, mocniejsze zacieśnienie fiskalne w USA najpewniej nie będzie skłaniać FED do szybkiego podnoszenia stóp procentowych – FED poprzestanie na razie na odejściu od działań na rynku długu. W powietrzu wisi też temat Grecji, z jej potencjalną restrukturyzacją długu w czerwcu. Dlatego odpowiedź na pytanie, jak długo potrwa dzisiejsze odreagowanie na rynkach, wydaje się nie być zbyt trudna.

Dowiedz się także: Jakie wydarzenia były najważniejsze dla rynku walutowego w pierwszym tygodniu marca?

Na końcu trochę statystyki: W Eurolandzie indeks PMI dla przemysłu wzrósł w kwietniu bardziej niż oczekiwano, do 57,7 pkt., a dla usług był zgodny z szacunkami i osiągnął 56,9 pkt. Inflacja w Kanadzie nieoczekiwanie wyraźnie przyspieszyła w marcu do 3,3 proc. r/r i 1,7 proc. r/r – wynika z odczytu bazowego, co wyraźnie umocniło dzisiaj notowania kanadyjskiego dolara. Z kolei liczba rozpoczętych budów w USA wzrosła w marcu o 7,2 proc. m/m, a ilość wydanych pozwoleń – o 11,2 proc. m/m. W obu przypadkach wyniki wyraźnie przewyższają rynkowe prognozy. Dla inwestorów ważniejsze mogą być jednak jutrzejsze dane o sprzedaży domów na rynku wtórnym.

Polecamy serwis: Inwestycje

EUR/USD:

Rynek zdołał powrócić powyżej 1,4250-80, udało się też wyjść ponad poziom 1,43. Kluczowy opór stanowi teraz wartość 1,4350 – jej naruszenie jest mało prawdopodobne. Można spodziewać się, że dzisiaj wieczorem zejdziemy poniżej kluczowych 1,4280, co potwierdzi średnioterminowe wskazania spadkowe, jakie pojawiły się wczoraj.

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...