Stopy procentowe w Chinach ponownie podniesione

Marek Rogalski
Ekspert ds. rynku walut w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska SA
rozwiń więcej
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska SA
Dom Maklerski
rozwiń więcej
Podwyżka stóp procentowych w Chinach nie spotkała się z gwałtowną reakcją inwestorów.
Inwestorzy kompletnie nie byli przygotowani na podwyżkę stóp procentowych przez Ludowy Bank Chin. Chińczycy są jeszcze zaabsorbowani obchodami Nowego Roku Księżycowego. Chińska giełda zacznie pracować dopiero w środę, dlatego reakcję na decyzję PBoC możemy poznać z pewnym opóźnieniem.

Stopy procentowe zostały podniesione o 25 pb. – depozytowa do 3,00 proc., a pożyczkowa do 6,06 proc. Takie posunięcie miało miejsce 25 grudnia również zeszłego roku, ale ostatnio PBoC wymagał głównie zwiększanie rezerw obowiązkowych przez banki. Agencje poinformowały o podwyżce około godz. 11.30 i natychmiast doprowadziło to do umocnienia amerykańskiego dolara i spadku cen surowców. Wyraźnie odbiło się to na notowaniach australijskiego dolara. Dla tamtejszej gospodarki, opartej o eksport surowców, każde informacje, mogące sugerować spadek chińskiego popytu, są negatywne. Kurs AUD/USD nie spadł jednak poniżej poziomu 1,01. Niewykluczone, że inwestorzy operujący na tamtejszym rynku liczą jeszcze na „jastrzębie” słowa szefa RBA, który ma zabrać głos jutro późnym wieczorem. Takie myślenie jest jednak nieco ryzykowne, zwłaszcza że w ostatnich godzinach widać stopniowe, ale konsekwentne umacnianie pozycji dolara względem pozostałych walut – uwidacznia się ono dobrze w zachowaniu koszykowego indeksu BOSSA USD. Motorem, który wspiera amerykańską walutę, są wzrosty rentowności tamtejszych, długoterminowych obligacji. Dodatkowo podano do wiadomości opinię Jeffrey’a Lackera z FED, którego zdaniem ostatnie dane o bezrobociu w USA świadczą o tym, że program QE2, który został przyjęty przez FED w listopadzie ur., powinien zostać ponownie przeanalizowany. Wprawdzie wydaje się mało prawdopodobne, aby FED zredukował zakupy obligacji w ramach QE2, ale już ewentualna teza o tym, że QE2 nie zostanie przedłużony poza czerwiec 2011 r., może zacząć zyskiwać większe rzesze zwolenników. I to będzie wspierać dolara w średnim terminie.

Przeczytaj również: Co działo się na rynkach wymiany walut w ostatnim tygodniu stycznia?

W krótkim okresie za spadkami EUR/USD przemawiają kolejne, nieco gorsze dane z Niemiec. Tym razem spadek dynamiki produkcji przemysłowej w grudniu wyniósł 1,5 proc. m/m. Niemiecki odczyt znalazł też swoje odzwierciedlenie w zachowaniu naszego złotego. EUR/PLN poszedł nieznacznie w górę do 3,88, a USD/PLN wzrósł do 2,85. Na niskich poziomach pozostał CHF/PLN (2,9750), co ma związek z dalszą zwyżką kursu EUR/CHF. W tym przypadku warto zachować większą ostrożność, jeżeli nastąpi testowanie oporu na 1,3060.

Polecamy serwis: Inwestycje

EUR/USD:

Obecna zwyżka to głównie zasługa korekcyjnego ruchu powrotnego i kluczowy opór to okolice 1,3678-1,3700, których naruszenie rano wydawało się bardzo trudne. Dzisiejszy szczyt został ustanowiony w rejonie 1,3668 i kolejne godziny były już słabe. Wydaje się, że jest kwestią czasu to, kiedy rynek na trwałe powróci poniżej wartości 1,3600, co będzie sygnałem, że obserwowane od wczoraj odbicie z okolic 1,35 zostało zakończone.

Moja firma
Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

pokaż więcej
Proszę czekać...