Kontynuacja umocnienia dolara

Marek Rogalski
Ekspert ds. rynku walut w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska SA
rozwiń więcej
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska SA
Dom Maklerski
rozwiń więcej
Cena 2,90 zł za dolara ma problemy z utrzymaniem się.
Dolar rozpoczął nowy tydzień od kontynuacji umocnienia względem wybranych walut, które nastąpiło w piątek. Amerykańska waluta zajęła lepszą pozycją, toteż wzrosła wartość koszyka dolarowego, odzwierciedlanego przez indeks BOSSA USD.

Przez weekend nie napłynęło wiele nowych informacji. W poniedziałek rano niemiecki minister finansów Wolfgang Schaeuble powtórzył, że obecnie nie ma potrzeby dyskusji w kwestii zwiększenia pakietu pomocowego w strefie euro. Ten temat miał zostać poruszony dzisiaj, podczas spotkania ministrów finansów strefy euro, ale przy niemieckim „veto” najpewniej zostanie „zamieciony pod szafę”.Część inwestorów może to wykorzystać do sprzedaży euro, które dzisiaj rano spadało do poziomu 1,33 za USD. Z drugiej strony warto wspomnieć o czwartkowych, „jastrzębich” słowach szefa ECB, które doprowadziły do wzrostów rentowności niemieckich bundów, a także udanych aukcjach długu w Portugalii, Hiszpanii i we Włoszech, które na jakiś czas oddaliły widmo wsparcia finansowego dla krajów PIIGS.

W kraju dolar ma trudności z trwałym utrzymaniem się powyżej 2,90, a euro spada poniżej 3,86. Wokół wartości 3,00 kręcą się notowania franka. Złoty jest zatem nieco mocniejszy, co ma związek z oczekiwanym posiedzeniem RPP. Jeżeli Rada podniesie w środę stopy procentowe o 25 pb. i utrzyma „jastrzębie” nastawienie, złoty może jeszcze nieznacznie zyskać w krótkim okresie.

Przeczytaj również: Dlaczego w pierwszej połowie stycznia nastąpiły wzrosty eurodolara?

EUR/PLN:

Piątkowe wybicie ponad poziom 3,88 nie było zbyt trwałe. W efekcie dzisiaj powróciliśmy wyraźnie do trendu spadkowego. Złamanie poziomu 3,86 to sygnał, że będziemy kierować się w stronę 3,84, a później, w środę, do 3,82. Oporem stały się okolice 3,86.

USD/PLN:

W Polsce dolar ma trudności z trwałym utrzymaniem się powyżej poziomu 2,90. To nie jest dobry sygnał, zwłaszcza że nieudane są też próby testu kluczowego oporu na poziomie 2,9150. To sugeruje, że w najbliższych dniach może dojść do próby złamania wsparcia na wysokości 2,88, niezależnie od zachowania EUR/USD. Celem stałyby się okolice 2,85-2,86.

Polecamy serwis: Inwestycje

EUR/USD:

Dzisiaj widoczne są spadki, chociaż notowania odbiły się od okolic 1,3290, a eurodolar był blisko istotnego wsparcia na poziomie 1,3280. To sprawia, że nadal mamy szanse utrzymać się w szerokiej konsolidacji 1,3280-1,3420. Do zejścia niżej będzie potrzebny wyraźniejszy impuls niż tylko znany od kilku dni sceptycyzm Niemiec w kwestiach EFSF.

GBP/USD:

Funt trzyma się całkiem mocno. Czy to sugeruje w najbliższych dniach atak na ważny opór w rejonie 1,59? Nie można tego do końca wykluczyć, zwłaszcza dopóki udaje się utrzymywać powyżej poziomu 1,58. Dzienne wskaźniki znajdują się w silnych trendach wzrostowych.

Moja firma
Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

pokaż więcej
Proszę czekać...