Porównaj kredyt w koncie, kredyt gotówkowy i kartę kredytową

Dzięki kredytowi zrealizujemy nieprzewidziany wydatek. Fot. Fotolia
Istnieją różne sposoby na pozyskanie gotówki, a poszczególne kredyty różnią się między sobą. Z kartą kredytową skorzystamy z okresu bezodsetkowego, dzięki kredytowi w koncie odroczymy termin spłaty zobowiązania, a kredyt gotówkowy otrzymamy niemal natychmiast. Jakie wady i zalety mają poszczególne produkty kredytowe?

Zima to okres kiedy, z jednej strony mamy niemal same wydatki, a z drugiej zaś strony widzimy, ile przyjemności i satysfakcji mogą przynieść wymarzone ferie zimowe, nowy sprzęt RTV czy AGD albo wyprawienie uroczystości rodzinnej z wielką pompą. Co począć, jeśli nasza domowa kasa świeci pustkami? Skorzystać z dostępnej formy kredytowania.

Tu pojawia się pytanie: z jakiej? Bo przecież na rynku bankowym dostępny jest cały wachlarz potencjalnie najlepszych propozycji kredytów. Przeanalizujmy te najpopularniejsze, czyli kredyt w koncie (popularny kredyt odnawialny), kredyt gotówkowy oraz kartę kredytową.

Plusy i minusy kredytu w koncie

Jeśli w banku, do którego co miesiąc wpływa nasza pensja, nie posiadamy jeszcze linii kredytowej, warto zapytać o jej dostępność. Jest to rodzaj kredytu, przyznawanego niemal automatycznie za sam fakt przekazywania do banku swoich dochodów. Zazwyczaj okazuje się on również jedną z najtańszych form kredytowania. Bank dobrze zna swojego klienta, zatem hipotetycznie ponosi mniejsze ryzyko.

Plusem kredytu w koncie jest to, że można w danym miesiącu zapłacić wyłącznie odsetki od wykorzystanego kredytu, a spłatę kapitału przenieść samodzielnie na kolejny okres. Minusem takiego rozwiązania często okazuje się to, co złośliwi nazywają niekończącą się historią, czyli wpadnięcie w spiralę zadłużenia – limit dostępny jest dla nas w każdej chwili i bez żadnych formalności, możemy go wydać nawet tego samego dnia bez dodatkowych pytań. Łatwo nadużyć tej swobody.

Szukasz kredytu i nie chcesz przepłacić? Sprawdź te oferty!

Kredyt gotówkowy – wady i zalety

Kredyt gotówkowy, w odróżnieniu od kredytu w koncie, przyznawanego na podstawie historii kilkumiesięcznej współpracy klienta z bankiem, może zostać udzielony niemal każdemu człowiekowi z ulicy, nawet osobie dotychczas w żaden sposób nie związanej z bankiem. Oczywiście, w zamian za takie ryzyko oraz fakt, że pożyczka przyznawana jest w błyskawicznym tempie – czasem nawet w kwadrans – bank każe sobie słono zapłacić. To na pewno minus tego rozwiązania – najczęściej w tym przypadku stosuje się aż 5% stawkę prowizji oraz kilkunastoprocentowe oprocentowanie w skali roku.

Na plus zadłużenia w tej kategorii niewątpliwie wpływa fakt, że raty w przypadku kredytu gotówkowego są równe i spłacamy od samego początku zarówno kapitał, jak również odsetki. Z przyznaniem takiego kredytu wiążą się naprawdę uproszczone do niezbędnego minimum formalności, do których zaliczyć trzeba okazanie dowodu tożsamości oraz przedstawienie dokumentu, umożliwiającego weryfikację wysokości i źródła uzyskiwanych dochodów.

Mocne i słabe strony karty kredytowej

Karta kredytowa jest z jednej strony bardzo kusząca (nieoprocentowany kredyt nawet do 60 dni). Z drugiej jednak strony, w przypadku niespłacenia wymaganego zadłużenia w okresie bezodsetkowym, wpadamy w normalne oprocentowanie kredytu, które nierzadko sięga 20%. Warto jednak dodać, że przy płatnościach kartą otrzymujemy możliwość skorzystania z bogatej oferty programów rabatowych oraz lojalnościowych, co tylko wyzwala w nas, konsumentach, dodatkową ochotę i chęć dokonywania zakupów.

Karta kredytowa, podobnie jak kredyt gotówkowy, może zostać przyznana nawet nowemu klientowi, który nie jest dobrze znany w banku. Raty miesięczne zazwyczaj ustalone zostają jako określony, minimalny pułap zadłużenia, który należy w cyklach miesięcznych spłacić i zazwyczaj wynosi on około 3%. Warto jednocześnie dodać, że w ramach wielu programów kartowych, za każdą naszą transakcję możemy otrzymać zwrot dokonanych wydatków albo wesprzeć określoną inicjatywę społeczną czy kulturalną.

Polecamy serwis: Lokaty

Ile kosztują poszczególne kredyty?

Przyjmijmy, że zamierzamy spłacić nasz kredyt w kwocie 10 000 zł w ciągu 33 miesięcy, zaś w przypadku karty spłata dokonywana będzie w części wymaganej (minimalnej) – tak wyglądają comiesięczne raty (na bazie rzeczywistych rezultatów wyszukiwania w aktualnej ofercie Polbanku EFG):

  • Kredyt na Miarę (kredyt gotówkowy) – rata 357 zł;
  • Kredyt Bezpieczny (Kredyt odnawialny) – rata 366 zł;
  • Karta kredytowa ok. 370 zł.

Jak widać, powyższe różnice w miesięcznych ratach są znikome i na ostateczny wybór danej oferty ma szereg innych czynników – np. to, jak szybko chcemy otrzymać kredyt (najpóźniej dostaniemy kartę kredytową). Najwięcej trudności z pozyskaniem kredytu mają nowi klienci, którzy liczą na kredyt w koncie, zaś za kredyt gotówkowy na starcie zapłacą najwyższą prowizję.

Potrzebujesz dodatkowej gotówki? Sprawdź najlepsze oferty pożyczek!

Co kredyt mówi o tobie?

Jak dowiedzieliśmy się z wcześniejszej analizy i powyższego opracowania, wszystkie produkty kredytowe, opisywane w tym materiale, mają swoje silne i słabsze strony. Różnią się ceną, elastycznością spłaty, warunkami niezbędnymi do spełnienia przez kredytobiorcę czy też formą wypłaty środków. Innymi słowy, wybór zależy od indywidualnych preferencji i oczekiwań klienta.

Koszt kredytu jest porównywalny, jeśli weźmiemy pod uwagę miesięczne raty, zaś sam proces ich przyznawania wygląda różnie, co nie zmienia faktu, że w każdej sytuacji bank zbada naszą wiarygodność i zdolność kredytową. Dopiero na tej podstawie przyzna nam środki.

Dużo łatwiej jest mimo wszystko otrzymać kredyt niż później mozolnie spłacać go przez długie miesiące. Decyzję o wysokości i terminie spłaty kredytu podejmujmy rozsądnie i rozważnie tak, ażeby nie zapłacić zbyt wysokich odsetek, ani nie zadłużyć się nadmiernie.

Eksperci TotalMoney.pl

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...