Nowe mieszkania wciąż za duże dla kupujących

Katarzyna Siwek
Specjalista Home broker
rozwiń więcej
Deweloperzy starają się przystosować nowe mieszkania do preferencji kupujących, czego efektem był spadek przeciętnego metrażu mieszkań deweloperskich oddawanych do użytku o ponad 9 m2 w maju br. Mimo to, nowe mieszkania wciąż były średnio o 12,9 m kw. większe od oczekiwań kupujących.

Po kwietniowym niespodziewanym wzroście przeciętnego metrażu oddawanych mieszkań deweloperskich aż do 74,1 m kw., maj przyniósł spadek do 65 metrów – wskazują dane GUS. To dobra informacja, chociaż średnia powierzchnia mieszkań z tego segmentu pozostaje w tendencji wzrostowej od początku 2005 roku.

Tendencja wzrostowa trwa od lat

Chociaż zapotrzebowanie na duże lokale wyraźnie spadło w okresie kryzysu deweloperzy nie zareagowali na zmieniające się warunki rynkowe w już realizowanych inwestycjach, rozpoczętych w szczycie boomu budowlanego. Średni metraż lokali oddanych do użytku w 2009 roku (65,8 m kw.) co prawda zmniejszył się w stosunku do średniej z 2007 roku (67 m kw.) i 2008 roku (67,7 m kw.), ale w tym roku ponownie wzrósł do 68,7 m kw. w okresie pierwszych pięciu miesięcy.

Przeczytaj także: Rynek nieruchomości otrząsa się z kryzysu

Za dużo o 13 metrów

Dane za maj wskazują na utrzymywanie się dużego niedopasowania podaży gotowych mieszkań deweloperskich i popytu. Według danych Home Broker, który regularnie bada oczekiwania nabywców, w maju przeciętny poszukiwany metraż wynosił 52,1 m kw. (dane dla rynku pierwotnego i wtórnego). Oznacza to, że średnie mieszkanie oddane przez deweloperów było o plisko 13 metrów za duże w stosunku do potrzeb.

Spółdzielcze dopasowane do popytu

Prawie idealnie dopasowane do potrzeb rynkowych były z kolei oddane w maju mieszkania spółdzielcze, ze średnim metrażem na poziomie 52,6 m kw. Lokale z tego segmentu cechują się dużo mniejszą powierzchnią od deweloperskich. Problem jednak w tym, że ich udział w budownictwie jest niewielki. O ile deweloperzy oddali w pierwszym półroczu br. 25,5 tys. mieszkań, to spółdzielnie tylko 2,6 tys.

Okres

Średni metraż

Preferowany przez nabywców

Oddawany do użytkowania:

przez deweloperów

przez spółdzielnie

Grudzień 2009

50,4

68,3

60,2

Styczeń 2010

52,6

71,9

60,2

Luty 2010

50,5

70,3

70,8

Marzec 2010

51,2

62,5

62,5

Kwiecień 2010

51,7

74,1

59,5

Maj 2010

52,1

65,0

52,6

Zmiany w realizowanych projektach

Z doświadczeń Home Broker wynika, że w nowych inwestycjach, właśnie rozpoczynanych lub rozpoczętych w ostatnich miesiącach, deweloperzy bardziej dostosowują się w zakresie metrażu do oczekiwań kupujących. Znane są też przypadki pomniejszania powierzchni już na etapie realizacji projektu. Przykładowo, deweloper AW Inwest w realizowanej obecnie inwestycji w podwarszawskich Ząbkach (planowany termin oddania – marzec 2011 r.) zwiększył liczbę mieszkań w stosunku do projektu z 43 do 49. Pozwoliło to na zmniejszenie przeciętnego metrażu o 7,3 m kw.

Zmiana liczby i rozkładu mieszkań wymaga opracowania zamiennego projektu w tej części, w której deweloper chce dokonać zmian. Procedury są takie same, jak w przypadku pierwszego projektu. Konieczne jest też wystąpienie o nowe pozwolenie na budowę w odniesieniu do wprowadzonych zmian. Projekt jest załącznikiem do wniosku o nowe pozwolenie.

Zobacz także: Wzrost średniej powierzchni mieszkań oddawanych do użytku

Mniejszy metraż, ale gorszy rozkład

Zwiększenie liczby mieszkań na etapie realizacji projektu jest odpowiedzią na potrzeby rynku. Trzeba jednak pamiętać, że nie zawsze wprowadzanie takich zmian jest korzystne np. dla rozkładu lokali. Często tracą one na takich przeróbkach zwłaszcza, że już na etapie pierwszego projektu są planowane tak, aby maksymalnie wykorzystać powierzchnię działki.

Jako ciekawostkę można podać, że nie w każdej inwestycji poszukiwane są małe mieszkania, o metrażu ok. 50 m kw. W inwestycji Apartamenty Mokotów Park realizowanej w Warszawie przez Marvipol (termin oddania III kw. 2011 r.) popyt na duże lokale okazał się tak wysoki, że deweloper zdecydował się na łączenie mniejszych mieszkań.

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...