Dlaczego brak porozumienia w USA zaszkodzi rynkom?

Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska SA
Dom Maklerski
rozwiń więcej
Notowania indeksów na rynkach akcji są wrażliwe na problemy USA.
Rynki akcji zareagowały na wiadomość o braku porozumienia między amerykańskimi politykami. Trudności, związane z redukcją budżetu i zmianą ordynacji podatkowej, będą odczuwalne dla rynków jeszcze przez kilkanaście miesięcy. Czy silna zależność między sytuacją rynkową a areną polityczną w USA utrzyma się w przyszłym roku?

Święto 24 listopada w USA i handel na połowie mocy w piątek 25 listopada nie przeszkodziły podaży w spychaniu cen akcji na południe. W istocie brak sesji w czwartek i zamknięcie giełd na Wall Street w połowie dnia w piątek nie uchroniło indeksów amerykańskich przed przeceną o wartości porównywalne z indeksami rynków europejskich. Z perspektywy końca tygodnia doskonale widać, iż czwartkowa nieobecność graczy z USA przełożyła się na zachowanie większości rynków, które wzajemnie kopiowały swoje notowania.

Nie ma jednak wątpliwości, iż kluczowym elementem ostatniego pełnego tygodnia listopada okazała się informacja, iż amerykańscy politycy nie są wstanie ciąć budżetu i zmienić podatków. W efekcie USA stanęły przed perspektywą wdrożenia automatycznej procedury wspomagającej ochronę budżetu, która za rok wymusi dynamiczne ograniczenia w wydatkach rządowych oraz wygaszenie ulg podatkowych, wprowadzonych przez administrację poprzedniego prezydenta. W praktyce oznacza to, iż na konsumentów spadnie podwyżka podatków, a na gospodarkę – szok w postaci spadku popytu.

Dowiedz się także: Czy warto teraz kupować akcje?

Nie mniej ważne było pytanie, co zrobią agencje ratingowe. Pierwsze sygnały działały uspokajająco. Agencja Standard&Poor's, która już wcześniej obniżyła rating, zapowiedziała brak zmian. Moody's podtrzymał najwyższy rating, ale też perspektywę negatywną, a Fitch powtórzył tezę, iż brak porozumienia w Kongresie może oznaczać zmianę perspektywy na negatywną. Analitycy i komentatorzy z radością przyjęli spokojne oświadczenia wielkiej trójki.

Trudno nie poddać w wątpliwość powodów tych działań. Brak porozumienia między politykami oznacza, iż problem zrównoważenia budżetu przechodzi na rok 2012, kiedy to całość energii amerykańskiej klasy politycznej pójdzie w kampanię polityczną, związaną z wyborami prezydenckimi. W praktyce oznacza to, iż każda ze stron będzie robiła sporo szumu, ale decyzje nie zostaną podjęte, bo nikt nie może ustąpić pola.

Polecamy serwis: Kredyty

Demokraci nie zaakceptują redukcji wydatków na opiekę medyczną, a Republikanie – przedłużenia niższych podatków z wyłączeniem grupy podatników, zarabiających najlepiej. Różnice nie do zasypania wydają się dzielić obie strony sporu w zakresie opodatkowania firm. Pierwsi chcą obniżki podatków tylko dla przedsiębiorców, zatrudniających pracowników, podczas kiedy drudzy szukają sposobu na niższe obciążenia. Takich różnic można wyliczyć wiele, ale najważniejsze jest to, iż żaden z proponowanych programów prawdopodobnie nie zostanie wprowadzony zanim Ameryka nie wybierze prezydenta na kolejną kadencję.

W skrócie rzecz ujmując, rynki będą zmuszone do obserwacji politycznego ping ponga i rentowności obligacji. Dziś USA zdają się mieć premię w postaci zamieszania w Europie i rosnących wątpliwości, jakie wzbudza Japonia, ale ten stan nie będzie trwał wiecznie. Kiedy rynek zacznie żądać więcej za kredyt dla Wuja Sama, temat wróci na pierwszy plan z siłą znacznie większą niż lekkie wahnięcie.

Adam Stańczak

analityk DM BOŚ SA

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...