Wyniki z USA - spływają dane ze Stanów

Inwestycje / Fotolia
Wtorek upływa pod znakiem niepokojących danych z amerykańskiego rynku pracy. Będzie odreagowanie?

We wtorek przed południem rynki finansowe wciąż pozostawały pod wpływem rozczarowującego raportu z amerykańskiego rynku pracy, który wykazał wyraźnie mniejszy od spodziewanego przyrost liczby nowych miejsc pracy w sektorach pozarolniczych w marcu. Dane zostały opublikowane jeszcze w piątek, ale wtedy nie było szans na pełną reakcję na nie, nawet na amerykańskim parkiecie.

Reakcję widzieliśmy wczoraj - przy dość niskich obrotach amerykański parkiet stracił nieco ponad 1%. Podtrzymuje to niekorzystny klimat na europejskich parkietach. Wydaje się jednocześnie, że korekta z ostatnich dni na parkietach Starego Kontynentu była na tyle silna, że pojawia się szansa na jej odreagowanie. Jeśli do tego nie dojdzie, otrzymamy sygnał znacznej słabości rynków, który wskazywać będzie na trwalsze pogorszenie koniunktury na rynkach ryzykownych aktywów.

Polecamy: Inwestycja w nieruchomość w czasach kryzysu

Diagnoza dotycząca dotarcia do punktu zwrotnego rynków ryzykownych aktywów jest tym bardziej zasadna, że dziś po zakończeniu sesji w USA wraz z publikacją osiągnięć finansowych przez koncern Alcoa, rozpocznie się sezon podawania wyników za I kwartał przez amerykańskie spółki. Pomijając branżę finansową spodziewany jest zarówno w I, jak i II kwartale tego roku, minimalny wzrost zysków w skali roku.

Zapowiada się więc najsłabszy okres od 2009 r. Inwestorzy są przy tym przyzwyczajeni, że rzeczywiste rezultaty są zazwyczaj lepsze od oczekiwanych. Tak było przez wiele ostatnich kwartałów, jak również średnio w przeszłości. Zatem w obecnych uwarunkowaniach rozczarowanie wynikami spółek w USA nasiliłoby zapewne negatywne nastroje na giełdach i innych rynkach ryzykownych aktywów.

Przez ostatnie kwartały inwestorzy przyzwyczaili się, że rzeczywiste wyniki spółek w USA są lepsze od prognoz Kolejne dane potwierdzają, że ceny mieszkań w Wielkiej Brytanii pozostaną w stagnacji przez kolejne miesiące.

Rynki nieruchomości

Najwyższy od 21 miesięcy odczyt przyniósł marcowy indeks RICS, obrazujący opinie na temat cen na brytyjskim rynku mieszkaniowym wśród agentów nieruchomościowych. Wskaźnik podniósł się o 3 pkt w porównaniu z lutym, do minus 10 pkt. To jednak wciąż oznacza, że więcej pośredników zauważa spadek cen niż ich wzrost.

Polecamy: Jaka strategia inwestycyjna sprawdza się na rynku Catalyst?

Przekaz z tego odczytu jest podobny, jak w przypadku innych miar cen mieszkań w Wielkiej Brytanii za marzec. Doszło do poprawy, którą można wiązać z wygasającym zwolnieniem podatkowym dla kupujących pierwsze mieszkanie. Perspektywy dotyczące cen pozostają przy tym bardzo niepewne. Dobrze obrazuje to spadek o 2 pkt, do minus 2 pkt, wskaźnika oczekiwań dotyczących cen w najbliższych 3 miesiącach. W przypadku oczekiwań w perspektywie 12 miesięcy doszło do spadku o 2 pkt, do 9 pkt. O 1 pkt, do 20 pkt obniżył się wskaźnik odnoszący się do oczekiwanej sprzedaży, a w przypadku zapytań od kupujących nastąpił wzrost z 3 do 9 pkt.

Zespół analiz
Home Broker

Moja firma
Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

pokaż więcej
Proszę czekać...