Bezpieczne aktywa są w cenie

Inwestorzy są skłonni zapłacić przeszło 1600 dolarów za uncję złota i nawet 1,14 euro za franka.
W poniedziałek spadki w Budapeszcie były bliskie 4 proc. Do tego dochodzi przeszło 2,5 proc. zniżka w Warszawie, sięgający 2 proc. spadek w Paryżu i niewiele ustępująca mu zniżka w Londynie.

Giełdowym inwestorom nie pomieszały się rynki rozwinięte i wschodzące oraz wskaźniki krajów, określanych jako PIIGS. Francuskie i niemieckie banki mają papiery dłużne z metką made in PIIGS, a więc spory kłopot. Banki węgierskie i polskie, choć posiadają takiej etykietki, tanieją tak samo jak inne, albo jeszcze bardziej, bo ryzyka nikt dziś nie lubi. Inwestorzy wolą złoto, nawet po ponad 1600 dolarów za uncję i franka, nawet za 1,14 euro. Dolara frank zdystansował już prawie rok temu. Tylko patrzeć, jak zrówna się z euro. Ryzyka jest stanowczo zbyt wiele.

Dowiedz się także: Jaka jest prognoza dla rynków towarowych?

Początek poniedziałkowej sesji na Wall Street nie wskazywał na kłopoty. Indeksy wystartowały z okolic piątkowego zamknięcia. Szybko jednak zdecydowanie zanurkowały, lądując po ponad 1,5 proc. niżej już po trzech godzinach handlu. S&P500 spadł poniżej 1300 punktów i nawet późniejszy powrót nad ten poziom nie był w stanie zmienić złego wrażenia. Spadkowa korekta ma się nieźle i najwyraźniej dąży do sprowadzenia indeksów do dołków z marca i czerwca, a może i jeszcze niżej. Powodów ku temu jest mnóstwo. Agencja Fitch po raz kolejny pogroziła obniżeniem ratingu Stanów Zjednoczonych, jeśli limit dopuszczalnego zadłużenia nie zostanie szybko podniesiony. Goldman Sachs po raz kolejny obniżył prognozy wzrostu gospodarczego USA do zaledwie 1,5 proc w drugim kwartale. Jeśli amerykańscy politycy grać będą w swoją grę o zadłużenie tak samo zawzięcie, jak europejscy o pomoc dla Grecji, możemy spodziewać się najgorszego. Na razie Wall Street nie panikuje. Wczoraj Dow Jones i S&P500 poszły w dół ostatecznie po 0,8 proc., a Nasdaq o 0,9 proc.

Polecamy serwis: Lokaty

Giełdy azjatyckie nie przejęły się zbyt mocno tym, co działo się w Europie i USA. Nikkei, wskaźniki w Szanghaju i Hong Kongu na godzinę przed końcem handlu zniżkowały po 0,5-0,7 proc., ale nie brakowało też parkietów, na których indeksy szły lekko w górę. Rosnące rano po 0,1-0,2 proc. kontrakty na amerykańskie indeksy dają nadzieję na osłabienie impetu spadkowej fali. Na radykalną zmianę nastrojów nie ma co liczyć.

Roman Przasnyski, Open Finance

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...