Rynki nie śpieszą się ze wzrostami

Wskaźniki makroekonomiczne ze Stanów Zjednoczonych zawiodły inwestorów.
Przecena z ostatnich dni nie należy do najmniejszych, ale nie zanosi się na szybkie odrabianie strat. Brakuje danych, które dawałyby powody do optymizmu. Wydarzenia takie jak kataklizm w Japonii oraz niektóre dzisiejsze publikacje nie rokują dobrze.

Wtorkowa względna siła naszego indeksu największych spółek dziś działała na jego niekorzyść. Do najgorszych w Europie nie należał, jednak mocą zdecydowanie nie grzeszył. Na otwarciu tracił co prawda zaledwie 0,1 proc., ale szybko powiększał skalę spadku. W południe zniżkował już o 0,7 proc. Później byki starały się robić lepsze wrażenie, co częściowo się udawało. Zdecydowanie lepiej radziły sobie wskaźniki małych i średnich firm. Od początku handlu trzymały się nad kreską. mWIG40 rósł o około 0,7 proc i ani myślał poddawać się złym nastrojom.

Zachowanie kursów akcji części spółek wchodzących w skład WIG20 można uznać za co najmniej nietypowe. Dobrym przykładem były papiery Cyfrowego Polsatu, które we wtorek w ciągu dnia były przeceniane o ponad 2 proc., a na końcowym fixingu poszły o ponad 2 proc. w górę. Dziś przed południem zniżkowały o 2,6 proc. O 2,7 proc. w dół szły dzisiaj rano akcje Pekao, które na koniec wtorkowego handlu nagle wystrzeliły o prawie 2,4 proc. po całodziennym przebywaniu pod kreską. Podobne zjawisko, choć w mniejszej skali, można było obserwować w przypadku walorów PKO. Przeceniane wczoraj o ponad 2 proc. akcje KGHM dziś zyskiwały ponad 2 proc. Te radykalne zmiany nastawienia inwestorów do poszczególnych papierów częściowo można złożyć na karb dominującej na rynku nerwowości i niepewności. Z większą konsekwencją tanieją akcje Telekomunikacji Polskiej – wczesnym popołudniem traciły niemal 3 proc. – i Asseco, zniżkujące o 2 proc.

Dowiedz się także: Z jakimi problemami boryka się chińska gospodarka?

Główne giełdy europejskie jedynie przez pierwsze dwie godziny handlu próbowały z powodzeniem odrabiać wtorkowe straty. Później nastroje pogorszyły się. Najdłużej przed przeceną bronił się indeks we Frankfurcie. Jednak, gdy pojawiły się niepokojące informacje o walkach w Bahrajnie, szanse na poprawę sytuacji na rynkach prysły. W Paryżu i Frankfurcie wskaźniki traciły po ponad 2 proc., w Londynie spadek sięgał 1 proc.

Publikowane dziś dane makroekonomiczne zza oceanu także wyraźnie rozczarowały. Liczba pozwoleń na budowę domów okazała się znacznie niższa, niż się spodziewano. Jeszcze gorzej było z rozpoczętymi budowami. W obu przypadkach zanotowano spadek, przekraczający 20 proc. w ujęciu rok do roku. Miesięczny spadek liczby budów był najwyższy od 27 lat. Do tego wszystkiego doszła znacznie wyższa niż oczekiwano inflacja producentów. W lutym wyniosła ona aż 5,6 proc., wobec 3,6 proc. miesiąc wcześniej.

Polecamy serwis: Kursy walut

Notowania na Wall Street rozpoczęły się nieznacznie pod kreską, jednak po dwóch godzinach handlu indeksy traciły po niemal 1,5 proc.

W tej sytuacji główne indeksy na warszawskim parkiecie nie wytrzymały presji. Przed przeceną zdołały się obronić jedynie akcje dwóch spółek wchodzących w skład WIG20. Po końcowym fixingu akcje Pekao traciły 4,5 proc., a papiery Telekomunikacji Polskiej poszły w dół o 3,8 proc. Sam indeks blue chipów spadł o 1,25 proc. a WIG o 0,71 proc. Wskaźnik średnich spółek zwiększył swoją wartość o 0,19 proc. a sWIG980 zyskał 0,31 proc. Obroty wyniosły niecały miliard złotych.

Roman Przasnyski, Open Finance

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...