Dotacje na zakup i montaż instalacji OZE - zmiany od 1 sierpnia

Dotacje na zakup i montaż instalacji OZE - zmiany od 1 sierpnia / Electric Wind / Electric Wind
Od 1 sierpnia 2015 r. osoby, które chcą starać się o dofinansowanie na zakup i montaż instalacji OZE z programu Prosument, nie muszą łączyć produkcji ciepła z instalacjami wytwórczymi energii elektrycznej. Zmiany te wprowadziły również wydłużenie okresu otrzymywania wyższych dotacji, tj. do końca 2016 r. Budżet na realizację programu wynosi 714 700 tys. złotych.

To korzystna zmiana w programie, która wraz z wydłużeniem okresu wyższych dofinansowań do 2016 roku, zwiększy zakres przyznawanych dotacji.

Pod koniec czerwca 2015 r. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) dostosował zasady uzyskiwania dofinansowań na zakup i montaż mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii do oczekiwań inwestorów, wytwarzających zieloną energię na własne potrzeby i czerpiących zysk z odsprzedaży jej nadwyżek. Zmiany są także wynikiem nowych regulacji prawnych i wejścia w życie Ustawy o Odnawialnych Źródłach Energii (OZE), z dniem 4 maja 2015 r.

Zobacz: Dotacje na inwestycje z zakresu infrastruktury drogowej 2014 – 2020

Cel dotacji. Dla kogo dotacje

Celem dofinansowań realizowanych w ramach programu Prosument jest ograniczenie zużycia energii w budownictwie i emisji szkodliwego CO2, w wyniku zwiększenia produkcji energii z odnawialnych źródeł, pozyskiwanej za pomocą m.in. kolektorów słonecznych, paneli fotowoltaicznych, pomp ciepła, źródeł ciepła opalanych biomasą, elektrowni wiatrowych czy mikrokogeneracji. Budżet na realizację programu wynosi 714 700 tys. złotych. Bezzwrotne dotacje i pożyczki przyznawane będą osobom fizycznym, wspólnotom lub spółdzielniom mieszkaniowym do 2022 roku.

Zobacz: Jak pozyskać dotacje unijne z budżetu 2015 - 2020?

Instalacje cieplne oddzielnie

Aktualizacja programu dotyczy przede wszystkim zniesienia obowiązku łączenia instalacji do produkcji ciepła z instalacjami wytwórczymi energii elektrycznej, co w praktyce oznacza możliwość skorzystania z finansowania większej liczbie podmiotów. Zdaniem ekspertów wcześniejszy zapis wskazujący konieczność zakupu i instalowania urządzeń OZE do produkcji ciepła tylko razem z zakupem urządzeń do wytwarzania energii elektrycznej ograniczał wybór i konkurencję na rynku oraz zwiększał koszty osiągnięcia efektu ekologicznego. Poprawka daje nowe możliwości dla osób planujących instalacje wytwarzające ciepło z OZE, które poza systemami ciepłowniczymi i źródłami kogeneracyjnymi zostały wyłączone z systemu taryf gwarantowanych rządowej Ustawy o OZE.

Zobacz również: Dotacja na bieżącą działalność firmy

Wyższe dofinansowania do 2016 roku

Wprowadzone zmiany wydłużyły także okres preferencyjnych warunków wsparcia, w ramach których inwestorzy otrzymają wyższe dotację do końca 2016 roku. 

Na inwestycje w systemy fotowoltaiczne, małe elektrownie wiatrowe i mikrokogenerację o mocy do 40 kWp  do końca 2016 można otrzymać dofinansowanie pokrywające do 40%. kosztów kwalifikowanych. W kolejnych latach wysokość dotacji zmniejszy się do 30%. Preferencyjne finansowanie źródeł ciepła, obejmujące zakup i instalację kotłów opalanych biomasą, pomp ciepła i kolektorów słonecznych o zainstalowanej mocy cieplnej do 300 kWt, do końca 2016 roku wynosić będzie do 20%. kosztów kwalifikowanych. W kolejnych latach spadnie do 15 %.

Jednocześnie skorzystanie z dofinansowania instalacji z programu, wyłącza możliwość korzystania z taryf gwarantowanych przewidzianych ustawą o OZE. Nadwyżki energii z instalacji będą mogły być odsprzedawane po cenie rynkowej. Będzie też można korzystać z bilansowania półrocznego przewidzianego w ustawie.

Zobacz: Dofinansowanie z UE na działalność innowacyjną

Szansa na rozwój rynku nowoczesnych instalacji systemów grzewczych?

Systemy promocji ciepła z OZE, efektywne zarządzanie energią z wody, wiatru i biomasy a także nowoczesne instalacje wentylacyjne i systemy grzewcze będą jednym z tematów wrześniowego Kongresu INSTALEXPO, poświęconego najnowszym technologiom i kierunkom rozwoju rynku instalacji w Polsce. Wydarzenie towarzyszy pierwszej polskiej edycji międzynarodowych targów Aqua-Therm Warsaw – dedykowanych profesjonalistom w dziedzinie systemów grzewczych, wentylacji, klimatyzacji, systemów wodnych, sanitarnych i basenów, a także inwestorom indywidualnym.

Zobacz również: Dotacje unijne na projekty z zakresu inwestycji w energię odnawialną - OZE

„Zaostrzanie norm energetycznych i dostosowywanie ich do unijnych wymagań, a także rosnące ceny energii zwiększają zainteresowanie polskich inwestorów energooszczędnym budownictwem, rozwiązaniami optymalizującymi koszty budowy domów oraz ich późniejszej eksploatacji” – mówi Anna Rabiej, organizator Aqua-Therm Warsaw 2015. „Efektywne i nowoczesne produkty dla sektora klimatyzacji, ogrzewania i wentylacji, takie jak rozwiązania wykorzystujące OZE czy energooszczędne pompy ciepła, umożliwiają oszczędności energii na poziomie 50%, poprawiając jednocześnie komfort użytkowników”. Architekci, wykonawcy, a także inwestorzy indywidualni, odwiedzający trzecią edycję Warsaw Build i towarzyszące im targi Aqua-Therm Warsaw, będą mieli możliwość przedyskutowania kwestii efektywnego zarządzania energią, finansowania OZE czy praktycznych rozwiązań i nowinek technologicznych z ekspertami i specjalistami branży.

Wydarzenie odbywać się będzie w dniach 16-18 września 2015 r. w warszawskim Centrum Wystawienniczym EXPO XXI. Kongres INSTALEXPO, z udziałem ekspertów z NFOŚiGW, odbędzie się 17 września 2015 r. Więcej informacji na stronie: http://www.aquatherm-warsaw.com.

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...