W jaki sposób finansować przedsiębiorstwa? Europejski Kongres MŚP

W jaki sposób finansować przedsiębiorstwa w dobie pandemii?
Jak inwestować w trudnych czasach pandemii, w jaki sposób finansować swoje przedsiębiorstwa oraz co zrobić, by z perspektywy samorządowca lub przedsiębiorcy wspierać rozwój gminy – to tematy zaplanowanych na 23 i 24 listopada konferencji, które odbywają się w ramach Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw.

Europejski Kongres MŚP

Europejski Kongres MŚP to cykl konferencji odbywających się w listopadzie i grudniu pod hasłem „Back to Business”, które poruszają tematy ważne dla przedsiębiorców, zwłaszcza w kontekście sytuacji wynikającej z pandemii koronawirusa.

Polecamy: Nowy JPK_VAT + Nowe oznaczenia (szczegółowa tabela) + 150 odpowiedzi na pytania o kody w JPK_VAT

23 listopada – Inwestycje motorem rozwoju

Z uwagi na zagrożenie epidemiczne, Europejski Kongres MŚP jest po raz pierwszy realizowany w formule online. Najbliższe debaty z udziałem ekspertów i praktyków, które odbędą się 23 listopada w formie streamingu, będą dotyczyć kwestii inwestowania w trudnych dla biznesu czasach.

- Każdy przedsiębiorca, który zapisze się na wydarzenie na naszej stronie, będzie mógł wziąć udział jako słuchacz w panelach dyskusyjnych. Głos zabiorą w nich eksperci ze świata samorządu i biznesu – zarówno w skali lokalnej, jak i europejskiej. Podzielą się oni wiedzą na temat tego, gdzie w Polsce można inwestować, jak pozyskać inwestora oraz jaką rolę w zachęcaniu do przedsiębiorczości na swoim terenie mają władze gminy – zauważa Michał Dąbrowski, wiceprezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach.

Organizatorzy nie zamierzają się jednak ograniczać wyłącznie do lokalnych tematów. Jeden z paneli będzie w całości poświęcony pozyskiwaniu funduszy międzynarodowych.

- Przedsiębiorcy mogą sięgać do puli pieniędzy zagranicznych, naturalnie przy spełnieniu określonych kryteriów. Kluczowe jest jednak przede wszystkim to, by wiedzieć, gdzie te fundusze się „znajdują”. Źródeł zagranicznego finansowania jest przecież wiele. Zapewniają je m.in. programy Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. czy fundusze ONZ. Kluczowa jest także nowa perspektywa finansowa UE na lata 2021-2027, z której przedsiębiorcy mogą finansować np. przeciwdziałanie COVID-19. Zupełnie osobną kwestią są także środki z tzw. Green Deal. Podczas naszego wydarzenia te zagadnienia zostaną przybliżone uczestnikom – wyjaśnia Tomasz Zjawiony, prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach.

24 listopada – Finansowanie przedsiębiorców i rozwoju gmin

Kolejnego dnia uwaga uczestników zostanie skierowana na narzędzia i rozwiązania, które mogą szczególnie pomóc przedsiębiorcom i samorządowcom w czasie pandemii. W tematykę sesji na temat instrumentów zwrotnych i zarządzania finansami przedsiębiorstwa w czasach pandemii uczestników wprowadzi Jarosław Gowin, Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Rozwoju, Pracy i Technologii.

- COVID-19 zmienił rzeczywistość, w której poruszamy się na co dzień. Wiedza o instrumentach wsparcia na trudne czasy jest szczególnie istotna. Dlatego warto dyskutować o tym, jak najefektywniej finansować przedsiębiorstwa, jak pozyskiwać pomoc na wzmocnienie konkurencyjności firm, a także jakie są najlepsze praktyki i rekomendacje w tym obszarze – podkreśla Arkadiusz Lewicki, dyrektor Krajowego Punktu Kontaktowego ds. Instrumentów Finansowych Programów UE.

Centrum Wsparcia MŚP

Podczas webinarium Centrum Wsparcia MŚP, na którym przedstawione zostaną założenia projektu „Polityka Nowej Szansy" Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. To nowy instrument pomocowy z budżetem 1,2 mld złotych, odpowiadający na potrzeby firm, które znalazły się w trudnej sytuacji ekonomicznej i wymagają wsparcia w procesie zmian w swoim biznesie.

- To projekt, dzięki któremu przedsiębiorca ponoszący straty w wyniku skutków gospodarczych pandemii, może dokonać restrukturyzacji swojej firmy. Warto, by wiedział, w jaki sposób się do tego zabrać i na jakie pytania powinien sobie wcześniej odpowiedzieć. O tym opowiedzą eksperci ARP S.A.  W naszym Centrum Wsparcia można m.in. pozyskać wiążące informacje o tym, jak przystąpić do projektu „Polityka Nowej Szansy”, a także skorzystać z innych narzędzi realnie wspomagających sektor MŚP – mówi Tomasz Zjawiony.

Podczas wydarzenia, w godzinach od 8.00 do 20:00, będzie możliwe także „matchowanie”, czyli łączenie przedsiębiorców na międzynarodowej platformie spotkań B2B online, która jest dodatkowym i szczególnie cennym elementem kongresu. Pomysłodawcy tego unikalnego narzędzia – Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw oraz Enterprise Europe Network przy Funduszu Górnośląskim szacują, że na platformie zarejestrowało się dotychczas ponad 70 firm i odbyło się ponad 50 spotkań. Swojej szansy na nawiązanie współpracy z polskimi partnerami szukają przedsiębiorcy m.in. z Austrii, Belgii, Czech, Niemiec, Irlandii, Włoch, Holandii, Rosji, Turcji i Ukrainy. Głównym celem organizatorów jest realna pomoc w odbudowie zerwanych w ostatnim roku łańcuchów dostaw oraz otwarcie polskich firm na nowe rynki. W dniach 23-25 listopada została zaplanowana kolejna sesja spotkań. Rejestracja na platformie jest bezpłatna, a z rozwiązania mogą skorzystać firmy z różnych branż.

Europejski Kongres MŚP to wydarzenie organizowane przez Regionalną Izbę Gospodarczą w Katowicach od 2011 r., wspierane m.in. przez Marszałka Województwa Śląskiego, Prezydenta Katowic oraz Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię.

Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA   

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...