Dotacje dla mikroprzedsiębiorstw w województwie lubelskim – Działanie 1.2 RPO WL

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
rozwiń więcej
Dotacje dla mikroprzedsiębiorstw w województwie lubelskim – Działanie 1.2 RPO WL / inforCMS
W obliczu trudności w pozyskaniu kapitału zewnętrznego na nowe inwestycje i rozwój przedsiębiorstwa warto zainteresować się możliwościami jakie oferuje Unia Europejska w ramach regionalnych programów operacyjnych.

Regionalne programy operacyjne zostały przygotowane w celu wspierania m.in. przedsiębiorców w realizacji inwestycji na poziomie lokalnym. W odróżnieniu od Programu Innowacyjna Gospodarka, regionalne programy operacyjne wspierają inwestycje o wartości poniżej 8 mln złotych.

W przypadku projektów realizowanych na terenie województwa lubelskiego przedsiębiorcy mają szansę skorzystać ze wsparcia udzielanego w ramach I osi priorytetowej Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego. Dla projektów realizowanych przez mikroprzedsiębiorców przygotowano możliwość wsparcia w ramach działania 1.1 i 1.2. Aplikowanie o środki unijne do konkretnego działania jest w tym przypadku uzależnione od tego jak długo mikroprzedsiębiorca prowadzi swoją działalność. Jeżeli jesteś mikroprzedsiębiorcą prowadzącym działalność gospodarczą dłużej niż 24 miesiące, ten artykuł przybliży Ci podstawowe informacje dotyczące aplikowania o środki na inwestycje i rozwój swojej firmy.

Kto może ubiegać się o dotację?

O dotację z działania 1.2 mogą ubiegać się mikroprzedsiębiorstwa, które będą realizowały projekt na terenie województwa lubelskiego i prowadzą działalność gospodarczą dłużej niż 2 lata przed dniem złożenia wniosku o dofinansowanie w instytucji odpowiedzialnej za nabór projektów.

Na co można otrzymać dotację?

Dotacje są przyznawane na realizacje inwestycji, które pozwolą na unowocześnienie oferty produktowej i technologicznej mikroprzedsiębiorstw. Realizując inwestycje przedsiębiorcy będą mogli wnioskować o zwrot części wydatków poniesionych na np. zakup wyposażenia niezbędnego do prowadzenia i rozwoju działalności gospodarczej lub modernizację środków produkcji, co w konsekwencji pozwoli zwiększyć zdolności inwestycyjne i innowacyjność przedsiębiorstw. Innym typem projektów, które będą mogły otrzymać dofinansowanie ze środków unijnych są inwestycje związane z zastosowaniem i wykorzystaniem technologii informatycznych i komunikacyjnych (ICT) w procesach zarządzania przedsiębiorstwem. Szansę mają także projekty polegające na urozmaiceniu produkcji zakładu poprzez jego rozbudowę w celu wprowadzenia nowych produktów/usług.

Każdorazowo wykaz przykładowych typów projektów zawiera ogłoszenia o naborze wniosków o dofinansowanie projektów w ramach działania 1.2. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronach internetowych Lubelskiej Agencji Wspierania Przedsiębiorczości, pod adresem http://www.lawp.lubelskie.pl

Przeczytaj również: Zarządzanie unijnymi dotacjami w Polsce

W jakiej wysokości mogę otrzymać dotację?

Mikroprzedsiębiorcy starający się o dofinansowanie swoich inwestycji w ramach tego działania mogą otrzymać refundacje poniesionych kosztów w wysokości do 70% wydatków kwalifikowanych w projekcie. Oznacza to że pozostałą kwotę wydatków kwalifikowanych w projekcie (minimum 30%) oraz kwotę wydatków niekwalifikowanych przedsiębiorstwa musi pokryć sam ze środków własnych. W odróżnieniu jednak od działania 1.1, gdzie wsparcie przeznaczono dla mikroprzedsiębiorstw działających mniej niż 2 lata, tutaj podniesiony został minimalny próg wartości projektu. W przypadku aplikowania do działania 1.2 wartość projektu musi wynosić co najmniej 42,5 tys. złotych, jednakże nie więcej niż 8 mln złotych. Minimalna kwota wsparcia ze środków unijnych wynosi 30 tys. złotych, natomiast maksymalna 1 mln złotych.

Przed przystąpieniem do przygotowania dokumentacji aplikacyjnej, potencjalni wnioskodawcy powinni szczegółowo zapoznać się z obowiązującymi dokumentami programowymi, wytycznymi, wzorami dokumentów oraz instrukcjami wypełniania wniosków i załączników do wniosków. Szczegółowe informacje w tym zakresie można znaleźć na stronach internetowych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego oraz Lubelskiej Agencji Wspierania Przedsiębiorczości.

Mała rodzinna drukarnia zamierza ubiegać się o dofinansowanie z RPO Województwa Lubelskiego na zakup specjalistycznego urządzenia poligraficznego. Dzięki temu urządzeniu zasadniczo rozszerzy działalność swojej oferty i zwiększy swoją konkurencyjność w województwie. Projektodawca będzie mógł uzyskać zwrot poniesionych kosztów związanych z urządzeniem w wysokości do 70% kosztów kwalifikowanych w projekcie.

Polecamy: Jak dokształcić się za pieniądze unijne w Warszawie?

Moja firma
Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

pokaż więcej
Proszę czekać...