Zakładanie działalności w Hiszpanii

Zakładanie firmy w Hiszpanii. Hiszpania stanowi jeden z najważniejszych partnerów gospodarczych Polski. Oba kraje są do siebie bardzo podobne pod wieloma względami, takimi jak: terytorium, liczba ludności, problemy ekonomiczne poprzedzające przystąpienie do Unii Europejskiej. To powoduje, że mimo dużej odległości dzielącej oba państwa, na rynku hiszpańskim prowadzi działalność wiele firm polskich.

Hiszpańskie przepisy dotyczące prowadzenia działalności gospodarczej są zbliżone do polskich. Podobne są również procedury związane z rejestracją, zgłoszeniami i wydawaniem pozwoleń. Rozpoczęcie działalności gospodarczej (z wyjątkiem działalności w zakresie m.in. radia, telewizji, przemysłu zbrojeniowego, transportu) nie wymaga pozwolenia.

 
Podstawowymi aktami regulującymi funkcjonowanie podmiotów gospodarczych w Hiszpanii są: prawo spółek z o.o., kodeks handlowy, oraz przepisy dotyczące rejestru handlowego. Cudzoziemcy, którzy nie są rezydentami w Hiszpanii, a chcą tam prowadzić działalność gospodarczą, muszą posiadać dokument NIE (Número de Identificación de Extranjeros). Jest to numer identyfikacyjny wystawiany przez Komendę Główną Policji.


Zobacz: Samozatrudnienie w Hiszpanii


Formy prawne spółek


Osoby fizyczne chcące prowadzić działalność gospodarczą w Hiszpanii mają do wyboru jej 3 formy prawne tj. samodzielne prowadzenie działalności gospodarczej (odpowiednik polskiego samo zatrudnienia), spółkę jawną oraz spółkę cywilną. Wspólną cechą tych form jest to, że nie ma obowiązku wniesienia minimalnego kapitału początkowego, a wspólnicy odprowadzają podatek dochodowy od osób fizycznych - I.R.P.F. (Impuesto Rendimiento Personas Físicas). Największym ryzykiem, jakie niesie prowadzenie działalności samodzielnie lub w spółce cywilnej bądź jawnej, jest to, że wspólnicy odpowiadają za zobowiązania całym majątkiem.


Ponadto można prowadzić działalność gospodarczą w postaci spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (Sociedad Limitada - S.L.) i spółki akcyjnej (Sociedad Anónima - S.A.). Najpopularniejszą formą działalności gospodarczej w Hiszpanii jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, która może zostać powołana przez jedną lub kilka osób fizycznych lub prawnych, a jej minimalny kapitał założycielski wynosi 3006 euro i dzieli się na jednakowej wartości udziały.


Zobacz:
Jak założyć firmę w Niemczech?

 
Wymagane dokumenty


Osoby zakładające spółkę (w jakiejkolwiek postaci) muszą przede wszystkim uzyskać z Centralnego Rejestru Handlowego zaświadczenie imienne spółki (Cetificacion Negativa del Nombre), które potwierdza, że w Hiszpanii nie istnieje inna firma o tej samej nazwie. Po uzyskaniu zaświadczenia potwierdzającego nadanie firmie nazwy spółka musi otworzyć konto w banku i przelać na nie kapitał założycielski. Założyciele spółki zobowiązani są również zgłosić ją do Rejestru Handlowego oraz Rejestru Inwestycji Zagranicznych (Registro de Inwersores del Ministrao de Economia y Hacienda). Urząd skarbowy nadaje spółce numer NIF (Numero de Identificacion Fiscal, odpowiednik polskiego NIP). Aby rozpocząć działalność, potrzebne jest ponadto pozwolenie urzędu miasta (Licencia Municipal de Apertura), potwierdzające, że prowadzona działalność jest zgodna z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego miasta lub gminy. Istotne jest również złożenie w Tesoreria General de la Seuridad Social - odpowiedniku polskiego ZUS - wniosku o nadanie spółce numeru identyfikacji ubezpieczeniowej.

 
Wszystkie dokumenty potrzebne do założenia działalności gospodarczej, które były wystawione w Polsce (pełnomocnictwa, wyciągi z KRS) muszą być przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego na język hiszpański. Umowa spółki z ograniczoną odpowiedzialnością powinna być zawarta u notariusza. Ponadto, każda firma działająca na terenie Hiszpanii musi wstąpić do jednej spośród kilkudziesięciu działających w tym kraju izb gospodarczych. Jednocześnie, założona w Hiszpanii przez polskiego przedsiębiorcę firma może na tych samych warunkach co miejscowa korzystać z wszelkiego rodzaju pomocy publicznej.

 
Zobacz: Założenie działalności gospodarczej w Irlandii


Materiały powstały w ramach projektu "Uproszczenie procedur związanych z podejmowaniem i prowadzeniem działalności gospodarczej poprzez ich elektronizację i wdrożenie idei "Jednego Okienka" w ramach Działania 5.3 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzi 2007-2013 wsparcie na rzecz realizacji Strategii Lizbońskiej.

 

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...