Kierunki rozwoju cyberbezpieczeństwa w przedsiębiorstwach i sektorze publicznym

Zuzanna Taraszewska
PR-imo public relations
rozwiń więcej
Kierunki rozwoju cyberbezpieczeństwa w przedsiębiorstwach i sektorze publicznym /fot. Fotolia
Coraz bardziej zaawansowana analiza cyberzagrożeń oraz tworzenie planów zakładających działania o najwyższym zwrocie z inwestycji. To trendy, którymi już teraz podąża większość świadomych technologicznie przedsiębiorstw. Z cyberbezpieczeństwem mierzy się także sektor publiczny.

Sprawdziliśmy, co jeszcze będzie dziać się w sektorze cyberbezpieczeństwa w najbliższych miesiącach.

Każdego dnia słyszy się o atakach hakerskich na organizacje i przedsiębiorstwa, wyciekach danych czy zjawiskach takich, jak masowe kampanie dezinformacyjne, sponsorowane przez rządy zaawansowanych technologicznie krajów. Dziś cyberbezpieczeństwo to bardzo dynamiczny obszar, w którym strategiczne podejście do umacniania systemów bezpieczeństwa jest kwestią krytyczną. - Istotnym jest, aby na bieżąco edukować się w zakresie nowych zagrożeń, a przy tym nie tylko implementować znane już dobre praktyki, ale wypracowywać nowe, skuteczne mechanizmy zabezpieczające struktury informatyczne organizacji czy przedsiębiorstw - tłumaczy Dawid Bałut, ekspert w zakresie cyberbezpieczeństwa z TestArmy CyberForces.

Analizując ubiegłoroczne, globalne i krajowe, wydarzenia ze świata cyberbezpieczeństwa oraz najnowsze trendy, ekspert przygotował 10 kluczowych zdarzeń, które zdominują kierunek rozwoju tego sektora w ciągu najbliższych miesięcy.

10 trendów związanych z cyberbezpieczeństem, które już się dzieją

  1. Firmy technologiczne inwestują coraz większe zasoby w migrację do kultury zwinnego wytwarzania oprogramowania, co niesie ze sobą konieczność implementacji zautomatyzowanych mechanizmów dla zapewniania jakości oraz bezpieczeństwa produktów i infrastruktury.

  1. Korporacje wydzielają znaczną część budżetów na edukację pracowniczą w zakresie cyberzagrożeń, skupiając się na zagadnieniach związanych z inżynierią społeczną oraz atakami phishingowymi. Można spodziewać się zwiększonych nakładów na implementację kultury DevSecOps, zgodnie z którą każdy pracownik jest współodpowiedzialny za bezpieczeństwo organizacji.
  1. Ataki ransomware nie znikną, gdyż są zbyt dochodowe. Można jednak spodziewać się przeniesienia wektora ataku na korporacyjne infrastruktury serwerowe, aniżeli na komputery prywatne użytkowników. Firmy będą gotowe zapłacić o wiele więcej za odzyskanie dostępu do infrastruktury, na której opiera się funkcjonowanie ich biznesu.

  1. Biorąc pod uwagę ogromną skalę wycieków danych w 2018 roku, w tym roku firmy oczekują o wiele wyższego poziomu bezpieczeństwa od swoich dostawców oprogramowania. Coraz szybciej zmierza się w kierunku, w którym firmy będące liderami bezpieczeństwa będą zagarniać większą część rynku korporacyjnego, któremu zależy na stabilnej usłudze oraz poufności danych klientów.

  1. W roku 2018 widzieliśmy kilka drobnych pozwów wynikających z ustawy RODO, ale to w 2019 zobaczymy prawdziwie kosztowne sprawy sądowe skierowane w firmy, które nieodpowiednio zadbały o procesy bezpieczeństwa w swoich organizacjach i pozwoliły na wycieki wrażliwych danych użytkowników.

  1. Organizacje rządowe rozpoczynają prace nad analizą wpływu cyfrowych technologii uzależniających na bezpieczeństwo narodowe oraz przygotowanie planów mających na celu zmniejszenie ich negatywnego oddziaływania na zdrowie społeczeństwa, gospodarkę oraz stan cyberbezpieczeństwa kraju.

Poza tym:

  1. Kampanie dezinformacyjne nabierają jeszcze większego rozpędu, szczególnie ze względu na rozwój technologii sztucznej inteligencji, która w coraz bardziej wiarygodny sposób pozwala preparować wypowiedzi polityków i innych kluczowych osób.

  1. Ataki phishingowe stają się bardziej zaawansowane i coraz częściej wykorzystują zaufane platformy służące do dzielenia się plikami, jak np. Google Drive.

  1. Rozwinięcie sieci 5G oznacza jeszcze więcej urządzeń podłączonych do Internetu Rzeczy. Lodówki, samochody, kamery dla dzieci, konsole, telewizory i wiele innych urządzeń pozwala cyberprzestępcom na zdalne uzyskiwanie dostępu do prywatnych rejonów życia.

  1. Biorąc pod uwagę podejście nowych pokoleń do prywatności w sieci, śmiałego dzielenia się poufnymi informacjami na portalach społecznościowych oraz nierzadkie przypadki wycieków danych, można spodziewać się wielu dyskusji na tym tle. Jest to temat bardzo zaawansowany społecznie, jednak zdecydowanie każdy dyrektor odpowiedzialny za bezpieczeństwo danych powinien pozostawać na bieżąco z formującymi się normami społecznymi odnośnie prywatności w sieci.

Polecamy: Przewodnik po zmianach przepisów

Co z cyberbezpieczeństwem w sektorze publicznym?

Narodowe Centrum Kryptologii, ustawa o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, konsorcja bankowe działające na rzecz poprawy stanu bezpieczeństwa podmiotów finansowych oraz wiele innych inicjatyw, które pojawiły się w ubiegłym roku. Wygląda na to, że Polska, która dotychczas zwykła nie skupiać rządowych inwestycji na sferze cyberbezpieczeństwa, dostrzegła olbrzymie znaczenie posiadania odpowiednich protokołów bezpieczeństwa. Ostatecznie w obecnych czasach mamy do czynienia z wojnami hybrydowymi, których znaczny element stanowią wojny cybernetyczne, mające na celu wykorzystanie technologii do propagowania dezinformacji, obniżania stabilności gospodarki oraz burzenia ładu społecznego oponentów.

- Na styczniowej konferencji „A New Initiative for Poland: A Future Global Leader in Securing the 4th Industrial Revolution” organizowanej przez Atlantic Council oraz PKO BP, premier Mateusz Morawiecki i sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Tomasz Zdzikot zadeklarowali, że jako państwo będziemy przykładać coraz większą wagę do wojska cybernetycznego oraz poprawienia poziomu bezpieczeństwa wszystkich instytucji pożytku publicznego. Miejmy nadzieję, że te deklaracje pociągną za sobą praktyczne działania i Polska zacznie rzeczowo podchodzić do implementacji planów cyberbezpieczeństwa, które do tej pory były jedynie teoretyczną wizją - podsumowuje Dawid Bałut.

Źródło: TestArmy CyberForces

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...