Jak sprawdzić wiarygodność e – sklepu przed świętami?

Jak sprawdzić wiarygodność e – sklepu przed świętami? / Fot. Fotolia / Fotolia
Okres świąteczny to w głównej mierze czas zakupów i przygotowań. Większą popularnością cieszą się już zakupy internetowe w e – sklepach, które są prostsze, szybsze i wygodniejsze niż tradycyjne. Zanim jednak podejmiemy się internetowych zakupów, warto sprawdzić wiarygodność e – sklepów. Jak tego dokonać?

Jak pokazują dane UOKIK. z 2013 r., niemal 20 proc. osób nie otrzymało towaru albo usługi, które zamówiła. Ok. 30 proc. dostało produkt niezgodny z opisem, a 22 proc. w przesyłce znalazło uszkodzony towar. Podpowiadamy, w jaki sposób rozpoznać wiarygodny e-sklep.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Z roku na rok święta kosztują nas coraz więcej – Polacy w 2014 roku planują wydać o 13 proc. więcej pieniędzy niż w poprzednim 2013 roku – to wyniki tegorocznego badania Deloitte. Co ciekawe, 40 proc. z nas wybierze zakupy w sklepach internetowych, to częściej niż w przeciętnym kraju UE. Niestety, równocześnie w 2013 roku co piąta osoba w Polsce padła ofiarą nieuczciwych sprzedawców i nie otrzymała zakupionego towaru. Dane te pokazują, że nadal nie potrafimy oceniać wiarygodności sklepów internetowych.

- Niewielu Polaków wie, że każda osoba może sprawdzić wszystkie firmy, także sklepy internetowe, w bazach Biura Informacji Gospodarczej. Jedyne, co nam do tego potrzebne to numer NIP. Raport ze strony www.BIG.pl pozwala określić, czy interesujący nas sprzedawca nie zalega z płatnościami wobec innych firm. Raport BIG InfoMonitor pomaga ocenić nam, czy gdy zwrócimy towar możemy liczyć na szybki zwrot naszych pieniędzy - tłumaczy Marcin Ledworowski, wiceprezes Zarządu BIG InfoMonitor. – Sprzedaż w Internecie rozwija się w Polsce bardzo szybko – prognozuje się, że do końca 2014 roku  będzie  ponad 14 tys. e-sklepów. Dlatego jest ważne, aby być świadomym konsumentem, który wie, w jaki sposób ocenić, czy dany sprzedawca gwarantuje bezpieczeństwo transakcji oraz profesjonalną realizację zamówienia  – dodaje.

Zobacz również: Obowiązki informacyjne e-przedsiębiorcy

Poza pobraniem raportu o e-sklepie z Rejestru Dłużników BIG, drugim sposobem, który pozwala ocenić uczciwość danej firmy, jest sprawdzenie certyfikatów potwierdzających jej wiarygodność finansową. Takim narzędziem dysponuje Program Firma Wiarygodna Finansowo, który został stworzony specjalnie z myślą o solidnych przedsiębiorcach, kierujących się w biznesie zasadami fair play. Certyfikat Firmy Wiarygodnej Finansowo, mogą uzyskać firmy, o których nie ma negatywnych informacji w Rejestrze Dłużników BIG w bazie Biura Informacji Kredytowej i Systemie BANKOWY REJESTR Związku Banków Polskich. Certyfikat potwierdza, że dany przedsiębiorca jest godnym zaufania partnerem biznesowym, który nie zalega z zobowiązaniami finansowymi wobec innych firm. 

- W branży e-commerce szczególnie istotne jest posiadanie certyfikatów. Potwierdzają one rzetelność i wzbudzają zaufanie – podkreśla Marcin Ledworowski, wiceprezes Zarządu BIG InfoMonitor. – Stanowią również źródło wiedzy dla internautów na temat wiarygodności danej firmy i powodują, że jesteśmy w stanie określić czy chcemy korzystać z jej usług. Upewniając się co do e-sklepów, warto też sprawdzić w sieci oceny i rekomendacje innych klientów. Pozytywne opinie są dodatkowym potwierdzeniem, że firma jest profesjonalna i przyjazna.

Zobacz: Jak otworzyć własny sklep internetowy – KROK PO KROKU

Istotną kwestią jest także zapoznanie się z warunkami sprzedaży i regulaminem sklepu, aby mieć jasność co do sposobu jego funkcjonowania, ale też naszych kroków w ewentualnym procesie reklamacji. Prawo gwarantuje nam przy zakupach on-line możliwość zwrotu lub zamiany towaru bez podania przyczyny w ciągu 10 dni od jego otrzymania, jednak zawsze warto upewnić się, czy dany sklep na pewno przestrzega przepisów, które to gwarantują.

Ostatnim zabezpieczeniem, które pozwoli nam czuć się bezpiecznie kupując w sieci jest wybór dostawy za pobraniem, która zagwarantuje nam, że nawet w przypadku nieuczciwego sprzedawcy nie stracimy naszych pieniędzy. To także dobry wybór w momencie, kiedy paczka okaże się uszkodzona – w takim wypadku możemy odmówić przyjęcia przesyłki i nie ponosić kosztów związanych z jej zwrotem.

Źródło: Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor S.A.

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...