Dlaczego w grudniu jest więcej mieszkań w okazyjnej cenie?

Bartosz Turek
analityk
rozwiń więcej
Rynek najmu rozpoczął grudzień od wycieczki w kierunku nowych rekordów. W porównaniu z sytuacją sprzed kilku miesięcy, ubyło kupujących, choć ich liczna nadal jest większa niż w styczniu. Właściciele nieruchomości wykazują dużą chęć negocjacji, co stanowi dobrą wiadomość dla osób zainteresowanych najmem lub kupnem.

Zima sprzyja negocjacjom

Śnieg, mróz, zbliżające się święta i Nowy Rok – wydawałoby się, że grudzień to okres spowolnienia na całym rynku nieruchomości. Rzeczywiście, uwidacznia się spadek liczby osób, kupujących mieszkania, ale na rynku najmu popyt jest bliski rekordów. – Już w połowie tego miesiąca zanotowaliśmy większą liczbę transakcji niż w całym listopadzie – mówi Marcin Sulkowski, kierownik działu najmu Home Broker. W tym samym czasie po stronie podaży widoczna jest większa skłonność do negocjacji, co ułatwia podpisywanie umów.

Czwarty kwartał najgorętszy na rynku nieruchomości

Po pierwszych dwóch tygodniach grudnia liczba osób, zainteresowanych mieszkaniami na wynajem, jest o zaledwie 9% mniejsza niż w analogicznym okresie rekordowego października. W porównaniu do listopada natomiast wzrost może przekroczyć 12%. Już teraz pewne jest, że czwarty kwartał będzie najgorętszym okresem na rynku najmu, z popytem blisko trzykrotnie wyższym niż na początku roku. Odmienna sytuacja maluje się na rynku transakcji kupna/sprzedaży. Liczba osób, zainteresowanych zakupem nieruchomości, spadła w listopadzie już o 5% względem poziomu z października. Grudzień powinien przynieść kolejny spadek zainteresowania o blisko jedną piątą. Warto jednak zauważyć, że nawet w takim scenariuszu w ostatnim miesiącu tego roku osób, chcących kupić nieruchomość, byłoby o 8% więcej niż w styczniu

Dowiedz się także: Jak skorzystać z programu „Rodzina na Swoim”, żeby dostać więcej?

Grudzień miesiącem wynajmujących

Grudzień, pomimo odrobinę mniejszej niż w rekordowym październiku, liczby osób chcących wynająć mieszkanie, może przynieść więcej transakcji. - Klienci są teraz bardziej zdecydowani i chcą wynająć, a nie wynajmować – mówi Natalia Wójcik, doradca Home Broker z Warszawy. Teraz głównymi motywami po stronie popytowej jest zmiana pracy od nowego roku. W związku ze zbliżającymi się świętami, najemcy muszą spieszyć się z podejmowaniem decyzji. W odróżnieniu od sytuacji z października, osoby obecnie poszukujące celują w mieszkania o wyższym standardzie niż studenci. Warto ponadto zauważyć, że jest im teraz znacznie łatwiej negocjować ceny – szczególnie, gdy lokal nie został wynajęty w najgorętszym okresie na rynku i już od kilku miesięcy nie generuje dochodu. Taka sytuacja skłania właścicieli do ustępstw.

Ruch widać też na rynku komercyjnym. - Wiele osób chce otworzyć nowe punkty gastronomiczne i handlowe z początkiem nowego roku, przez co wzrósł obecnie popyt na lokale usługowe – zauważa Łukasz Mociun, doradca Home Broker z Warszawy.

Duże możliwości negocjacyjne w grudniu

Od października ceny ofertowe najmu pozostają praktycznie niezmienione, ale w wyniku większej otwartości na negocjacje poziom cen transakcyjnych spadł. - W ciągu ostatnich kilku miesięcy negocjowanie stawek najmu za kawalerki było prawie niemożliwe, obecnie obniżki rzędu 5 – 10% są osiągalne. Ogólny poziom cen spadł natomiast o około 10% –  zauważa Marcin Sulkowski. W tym miesiącu rekordem była jednak obniżka rzędu 20%, do której kluczem było zapłacenie za cały rok najmu z góry. Łatwiej także o okresowe obniżki stawek w wyniku zobowiązania najemcy do przeprowadzenia drobnego remontu lokalu. Ceny nie są jednak jedynymi formami ustępstw, na które godzą się właściciele nieruchomości. - Połowa kaucji czy umowy na pół roku to warunki umów, na które w grudniu właściciele chętniej przystają – zwraca uwagę Łukasz Mociun.

Polecamy serwis: Inwestycje

Śnieg na drodze do dewelopera

Większość doradców zwraca uwagę na spadek liczby osób, zainteresowanych nabyciem nieruchomości. - Na drodze do nowego mieszkania często stają chociażby zasypane śniegiem drogi lub pilna potrzeba zakupu prezentów dla znajomych i rodziny, co przekłada się na spowolnienie na rynku – mówi Marcin Stefański, doradca Home Broker z Gdyni. Wiele osób odkłada też decyzję o zakupie na kolejny rok. Mniejsza liczba poszukujących nie musi jednak przełożyć się wprost na znacznie mniejszą liczbę zawieranych transakcji w ostatnim miesiącu bieżącego roku. – Wciąż na rynku pozostaje duża rzesza osób, zdecydowanych na zakup nieruchomości, dla których zimowa aura nie stanowi przeszkody – zauważa Maciej Bydłowski, doradca Home Broker z Poznania.

Nowa „Rodzina na Swoim” nie wejdzie w życie w styczniu

Szczególnie widać to w gronie osób, chcących skorzystać z programu „Rodzina na Swoim” na dotychczasowych warunkach. W ich przypadku pośpiech nie jest konieczny. Pierwotnie zmiany w ustawie miały wejść w życie w lipcu bieżącego roku. Następnie datę tę przełożono na styczeń 2011. Obecnie wejścia w życie nowelizacji można spodziewać się najwcześniej w lutym lub marcu przyszłego roku. Biorąc więc pod uwagę fakt, że szukanie mieszkania trwa około miesiąca, daje to jeszcze bezpieczny bufor na podpisanie umowy przedwstępnej i złożenie wniosku kredytowego pod rządami obecnej ustawy.

Mniej mieszkań i więcej okazji

Doradcy z takich miast jak Gdańsk, Katowice, Poznań, Toruń, Warszawa czy Wrocław zwracają uwagę na fakt, że znacznie mniej mieszkań trafia obecnie do sprzedaży. - W grudniu, w związku ze zbliżającymi się świętami i Nowym Rokiem, wielu sprzedających odkłada decyzję o wprowadzeniu lokalu na rynek na kolejny rok – tłumaczy Kamil Drohomirecki, doradca Home Broker z Wrocławia. Paradoksalnie w tym samym czasie liczni doradcy zwracają także uwagę na rzadkie, ale łatwiej dostępne okazje. - Jeśli nabywcy są skłonni poświęcić trochę czasu na poszukiwanie mieszkania, to mogą trafić na okazje cenowe. Wielu sprzedających, widząc małe zainteresowanie mieszkaniami, które posiadają, jest gotowych do sporych negocjacji. – zwraca uwagę Szymon Dąbrowski, doradca Home Broker z Warszawy. Trudno jednak wyrokować, czy w okresie przedświątecznym wynika to z większej liczby pojawiających się okazji, czy raczej – mniejszej konkurencji wśród poszukujących.

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...