Mentoring biznesowy jako wsparcie dla przedsiębiorców w kryzysie

Mentoring biznesowy jako narzędzie wsparcia dla przedsiębiorców w kryzysie
Jak czerpać korzyści z mentoringu, aby z powodzeniem wykorzystać go w swoim biznesie? Czy mentoring może być pomocą w walce z koronawirusem?

Co to jest mentoring biznesowy?

Mentoring jest to narzędzie, umożliwiające przekazywanie wiedzy pomiędzy mentorem a uczniem. W obecnych czasach uznawany jest za najskuteczniejszą formę wsparcia i pomocy. Mentor, to osoba posiadającą dużą wiedzę w danej dziedzinie. Czy mentoring może być korzystny dla obu stron? Jak czerpać korzyści z mentoringu, aby z powodzeniem wykorzystać go w swoim biznesie? I kwestia najistotniejsza, czy mentoring może posłużyć jako skuteczne narzędzie wsparcia dla przedsiębiorców w kryzysie?

Polecamy: Nowe technologie w pracy księgowych

Rola mentora w mentoringu

Mentoring to długotrwały proces, w którym nauczyciel (mentor), korzystając ze swojej rozległej wiedzy i doświadczenia w danej dziedzinie, pomaga uczniowi (mentee) osiągnąć sukces zawodowy.

Mentor prezentuje mentee różne modele biznesowe, metody i procedury działania, odkrywając tym samym wielorakie drogi prowadzenia biznesu. Dzieli się on wieloletnią wiedzą z mentee, który jeszcze jej nie posiada. Pomaga mu w odkryciu zasobów własnych, których mógł być nieświadomy, zwiększając przy tym jego szanse na sukces. Mentor powinnien być autorytetem, który zarazem ukierunkuje, jak i zainspiruje mentee na początku jego drogi zawodowej. Powinien umieć odpowiedzieć na wszystkie pytania, rozwiewając przy tym wszelkie wątpliwości mentee.

Czy mentoring może być korzystny dla obu stron?

W celu osiągnięcia najlepszych korzyści mentee musi być żądny wiedzy i ambitny, doceniając przy tym cenny dorobek swojego mentora. Mentoring znajduje obecnie zastosowanie praktycznie w każdej branży. Jego cechą jest wzajemność relacji pomiędzy mentorem a mentee. Przede wszystkim ma on na celu doskonalenie warsztatu ucznia, ale w praktyce inspiruje do rozwoju obie strony. Jest on szansą dla mentora, który współpracując ze swoim mentee jest poniekąd zmuszony do ciągłego poszerzania wiedzy i kompetencji. Nierzadko pomaga on mentorowi spojrzeć na niektóre kwestie z innej zupełnie perspektywy. W celu maksymalizowania korzyści stron powinien opierać się na wzajemnym zaufaniu, otwartości i jasnej komunikacji. Tylko wtedy transfer wiedzy będzie najbardziej optymalny.

Mentoring w czasie kryzysu

W czasie panującej dekoniunktury przedsiębiorcy są zmuszeni do umiejętnego zarządzania i podejmowania często bardzo trudnych i skomplikowanych decyzji. Wspierają się odbywaniem kolejnych szkoleń mających na celu rozwój kompetencyjny, jednak czasami okazuje się to zupełnie niewystarczające. Dlaczego tak się dzieje? W dzisiejszych czasach samo podążanie za trendem rynkowym jest niedostateczne, dziś trzeba wyprzedzać rzeczywistość, a nawet kreować nowe trendy. Role menadżerów stały się znacznie bardziej kompleksowe, wymagają nowych doświadczeń i umiejętności.

Przedsiębiorca funkcjonujący w czasie kryzysu oprócz wiedzy nabytej w trakcie prowadzenia biznesu lub na różnorakich szkoleniach potrzebuje często porady, możliwości omówienia swoich wątpliwości z osobą, która posiada już długoletnie doświadczenie biznesowe w danej dziedzinie. Osoba, której można zaufać. I tu pojawia się postać mentora biznesowego.

Mentoring biznesowy vs. coaching

Dla wielu przedsiębiorców mentor staje się bezcennym wsparciem w życiu zawodowym, ale także osobistym. Pomaga on w dokonaniu się ogromnych przemian i podjęciu często niełatwych decyzji.

Często zdarza się, że pojęcia mentoringu i coachingu są używane zamiennie. Jest to jednak pojęcie błędne. Proces coachingu poprzez zadawanie pytań przez trenera swojemu podopiecznemu ma skłonić tego drugiego do samodzielnego poszukania odpowiedzi. Natomiast w przypadku mentoringu mamy do czynienia z procesem nieco odmiennym, ponieważ oprócz umiejętnego i aktywnego słuchania nauczyciel dzieli się ze swoim mentee wiedzą i doświadczeniem, dając przy tym wskazówki i rozwiewając wątpliwości. Mentoring daje możliwość konfrontacji i wartościowej wymiany poglądów.

Korzyści płynące z mentoringu

Efekty współpracy z mentorem nie zawsze są widoczne od samego początku współpracy. Zazwyczaj pierwsze rezultaty, często jeszcze niedostrzegalne dla otoczenia, widać w sposobie myślenia i postrzegania swojego biznesu. Z tego powodu współpracy z mentorem nie możemy oceniać po krótkim czasie i zbyt pochopnie, często jest to proces bardzo długofalowy, szczególnie w czasach kryzysu.

Korzyści, które niesie ze sobą proces mentoringu, a które są tym bardziej pożądane w czasie dekoniunktury to sprawniejsza i jasna komunikacja, ułatwiająca przeprowadzanie procesów biznesowych, wzmocnienie więzi zespołowych oraz relacji pracownikpracodawca, które bez wątpliwości przełożą się na wymaganą większą wydajność. W przypadku krajów wysoko rozwiniętych mentoring nie rzadko bywa istotnym argumentem w procesie pozyskiwania dobrych pracowników, ponieważ wielu z nich ceni sobie pracę w firmie, która oferuje cenionych w danej branży mentorów. Stanowi to dla nich istotny motywator. Pożądany mentoring jest w stanie także zmniejszyć rotacje pracowników, ponieważ ci objęci mentoringiem mocniej angażują się w rozwój zarówno własny, jak i firmy osiągając lepsze wyniki i pozostając tym samym w firmie dłuższy czas.

Jak widać mentoring staje się coraz bardziej skutecznym narzędziem do walki z wyzwaniami, z którymi zmaga się dzisiejszy świat biznesu. W Polsce obecnie taką formę wsparcia docenia coraz więcej osób. Wiele firm na zachodzie, korzystających z pomocy mentora w prowadzeniu biznesu, korzysta z pomocy profesjonalistów. Jak natomiast rozpoznać profesjonalnego mentora? Profesjonalny mentor będzie posiadał wieloletnie doświadczenie mentoringowe poparte rekomendacjami. Będzie należał do międzynarodowych i/lub krajowych organizacji tj. Youth Business International lub Youth Business Poland.  Certyfikowany mentor zapewni nam przestrzeganie określonych zasad prowadzenia procesów, a także zasad etycznych. Zatem posiadaniem przez mentora certyfikatu uznanej organizacji będzie dla nas dowodem, że jest to mentor wykfalifikowany, który odpowiednio wspomoże przedsiębiorcę w dążeniu do uzyskania pożądanych celów biznesowych.

Katarzyna Krzyżańska, ekonomistka, pracuje w dziale księgowym w firmie produkcyjnej, zajmuję się obszarem podatkowym, w szczególności dostaw wewnątrzwspólnotowych oraz VAT należny. Z zamiłowania zajmuje się pisaniem tekstów.

Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA   

Business Intelligence
Portal & Dwumiesięcznik
rozwiń więcej
Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...