Przechowywanie danych. Jakie wymogi bezpieczeństwa?

Jak przechowywać dane, aby było bezpiecznie? / ShutterStock

Im więcej firm decyduje się na utrzymanie danych w chmurze, tym coraz bardziej palącą kwestią staje się kontrola miejsca i sposobu ich przetwarzania.

Postęp technologiczny, większe wymogi bezpieczeństwa 

Kiedyś wszystko było proste. Firmy przechowywały dane na własnych serwerach, we własnych biurach lub fabrykach. Miały poczucie pełnej kontroli nad przetwarzanymi informacjami. Jednak, wraz z postępującą migracją firmowych danych do chmury, sytuacja się zmienia. 

Dane są dziś rozproszone, utrzymywane przez setki dostawców chmury w różnych regionach świata, z różnymi regulacjami prawnymi w tym zakresie. To wszystko sprawia, że na znaczeniu zyskuje cyfrowa suwerenność.

Z danych przytaczanych przez Światowe Forum Ekonomiczne wynika, że aż 92% danych państw zachodnich przechowywanych jest w USA, a w światowym rankingu 20 najpotężniejszych marek technologicznych nie ma ani jednej firmy z Europy. To skłania rządy europejskie do podejmowania działań na rzecz niezależności i samowystarczalności technologicznej. Jednym ze sposobów jest wprowadzanie regulacji prawnych, w szczególności dotyczących sposobu przechowywania danych.

Suwerenność danych oznacza, że dane przechowywane i przetwarzane są na terytorium danego kraju i podlegają jego regulacjom oraz ochronie prawnej. W Polsce są już branże zobowiązane literą prawa do przetwarzania cyfrowych informacji w kraju. Dotyczy to m.in. firm z sektora finansowego, ubezpieczeniowego, czy przedstawicieli administracji publicznej.

– To, że żyjemy w epoce danych i są one ropą XXI wieku, nie jest na wyrost. Rozumieją to zarówno przywódcy UE, jak i biznes, który coraz częściej chce mieć gwarancje od dostawców usług chmurowych i data center w zakresie lokalizacji przetwarzania i przechowywania danych. Szczególnie, że może mieć to krytyczne znaczenie dla bezpieczeństwa przedsiębiorstw – zwraca uwagę Wojciech Stramski CEO Beyond.pl. 

Suwerenność danych celem większości 

Według badania Cloud Pulse 2Q22 przeprowadzonego przez firmę doradczą IDC wynika, że dla niemal połowy z 1350 ankietowanych klientów chmury obliczeniowej na świecie (48%), suwerenność danych i zgodność z lokalnymi przepisami ma duże znaczenie w kształtowaniu architektury IT. Faktyczna kontrola nad danymi, ich gromadzeniem, przechowywaniem, wykorzystaniem i zarządzaniem staje się jednym z kluczowych tematów w dyskusjach o globalnym Internecie. 

Zaledwie 4% respondentów uważa, że ich organizacje, decydując się na technologie, nie będą brały pod uwagę kwestii związanych z suwerennością danych i zgodnością z przepisami lokalnego prawa. 

Różne standardy ochrony danych w różnych krajach 

Z raportu przeprowadzonego w 2022 roku wynika, że aż 137 krajów ze 194 analizowanych ma własny zestaw przepisów regulujących sposób przechowywania danych, a większość z nich stale się zmienia. To duży problem dla firm, szczególnie dla dużych organizacji działających globalnie. Nic dziwnego, że zapewnienie suwerenności danych jest dużym wyzwaniem aż dla 95% badanych. To sprawia, że coraz częściej sięgają po lokalne usługi chmurowe w zgodzie z wymogami prawnymi. 

– Suwerenność chmury obliczeniowej dotyczy nie tylko lokalizacji centrów danych, w których utrzymywane są środowiska chmurowe. Ważne są również warunki operacyjne i techniczne chmury, umożliwiające użytkownikowi wybór odpowiedniej dla niego konfiguracji infrastruktury, która zapewnia zgodności z przepisami. Ponieważ na rynku znajduje się coraz więcej operatorów chmury, również spoza Europy, a praktycznie każdy kraj ma zestaw własnych przepisów regulujących przechowywanie danych w ich granicach, klienci powinni zwracać uwagę na lokalizację partnera, jego certyfikacje oraz zweryfikować zgodność usługi z lokalnymi wytycznymi  – mówi Wojciech Darłowski.

Budżet działu IT. Jaką część stanowią wydatki na bezpieczeństwo? 

Według prognoz, w ciągu najbliższych 4 lat połowa organizacji w Europie przeznaczy 10% swoich budżetów na zachowanie zgodności z zasadami suwerenności cyfrowej przyjętej w Unii Europejskiej. Inwestycje będą obejmować lokalną infrastrukturę i platformy, nowe aplikacje do zarządzania danymi oraz przeprojektowanie wewnętrznych mechanizmów w celu zapewnienia wymaganej zgodności. 

Jednym z sektorów, w którym prawodawstwo dotyczące suwerenności danych w kontekście chmury ma coraz większe znaczenie, jest europejski sektor publiczny. Wg raportu „The journey to cloud sovereignty”, aż 76% organizacji z sektora publicznego na świecie deklaruje wdrożenie rozwiązań w zakresie suwerenności danych w chmurze, aby zapewnić zgodność z przepisami.

Źródło: Beyond.pl

oprac. Paweł Kula
rozwiń więcej
Moja firma
Posiedzenie RPP: Jaki poziom stóp procentowych NBP
03 lip 2024

Zakończyło się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. RPP utrzymała stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie – podał w komunikacie Narodowy Bank Polski.

Wyższe cła na rosyjskie i białoruskie zboża i inne produkty rolne już obowiązują [Lista produktów]
02 lip 2024

W dniu 1 lipca 2024 r. weszło w życie rozporządzenie Rady Unii Europejskiej podwyższające cła na rosyjskie i białoruskie zboża, nasiona oleiste i produkty pochodne, a także inne produkty.

Cyberbezpieczeństwo w polskich firmach - nie jest zbyt dobrze
02 lip 2024

Polskie firmy powinny poważnie zadbać o swoje cyberbezpieczeństwo. Z nowego raportu Eurostatu „Cyfryzacja w Europie” wynika, że Polska znajduje się na drugim miejscu pod względem liczby firm, w których cyfrowe bezpieczeństwo zostało naruszone. 3 na 10 przebadanych organizacji z Polski zgłosiło przynajmniej jeden tego typu incydent.  

Te metody sprawdzą się w nauce języków obcych
02 lip 2024

Jakie metody najlepiej sprawdzają się w nauce wymowy języków obcych? Czy oglądanie filmów wystarczy? Podpowiadają eksperci z platformy do nauki języków.

Pszenica, kukurydza i rzepak - notowania cen
01 lip 2024

Pszenica, kukurydza i rzepak na europejskim rynku - notowania cen w czerwcu 2024 r.

Patent lidera. Dlaczego rozwój menedżera jest koniecznością w niepewnych czasach? Pobierz BEZPŁATNIE wydanie specjalne "Menedżer ODnowa"
01 lip 2024

Wyobraź sobie statek w środku burzy, którym dowodzi kapitan nieznający nowoczesnych narzędzi nawigacyjnych ani technik zarządzania załogą, która w dodatku nie ma do niego zaufania. Czy powierzyłbyś swój statek takiej osobie? Jakie są szanse, że doprowadzi go ona do celu? Podobnie jak w żegludze, świat biznesu wymaga od menedżerów ciągłego doskonalenia i nauki. W dzisiejszych czasach, gdy zmiany są jedyną stałą, wygląda na to, że rozwój menedżera stał się czymś więcej niż opcją – jest absolutną koniecznością. Bezpłatne wydanie specjalne "Menedżer ODnowa" jest już dostępne do pobrania. 

Czego najbardziej boją się Polacy? Drugie miejsce zaskakuje
28 cze 2024

93,9% społeczeństwa boi się przynajmniej jednego spośród 37 możliwych czarnych scenariuszy. Tak wynika z raportu „Bieżące lęki i obawy Polaków”. Czego Polacy boją się najbardziej?

Ochrona budżetu i środowiska. Firmy coraz częściej naprawiają sprzęty, zamiast wymieniać je na nowe
27 cze 2024

95 proc. uszkodzonych urządzeń elektronicznych można przywrócić do pełnej sprawności, a średni czas naprawy telefonu lub laptopa to zaledwie 48 godzin. Filozofia “napraw zamiast wyrzucać” redukuje liczbę odpadów i zapewnia firmom oszczędności, ale jej wykorzystanie wymaga przyjęcia cyrkularnego modelu biznesowego. Jak to zrobić?   

Zmiany dla małych firm od 1 stycznia 2025 r. Chodzi o zwolnienia z VAT
26 cze 2024

Małe firmy będą miały możliwość korzystania ze zwolnienia z VAT w państwach Unii Europejskiej, niezależnie od kraju, w którym mają swoją siedzibę. Projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług, opracowany przez Ministerstwo Finansów, zakłada wprowadzenie szczególnej procedury zwolnień dla małych przedsiębiorstw.

Jakie narzędzia oparte na sztucznej inteligencji są najczęściej wykorzystywane przez firmy?
26 cze 2024

Z generatywną sztuczną inteligencją spotkała się już większość firm. Tak wynika z raportu firmy konsultingowej Bain & Company. Teraz przyszedł czas na kolejne etapy wdrażania tej technologii. 

pokaż więcej
Proszę czekać...