Spekulacje na temat Portugalii osłabiły euro

Marek Rogalski
Ekspert ds. rynku walut w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska SA
rozwiń więcej
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska SA
Dom Maklerski
rozwiń więcej
Wbrew oczekiwaniom dolar nieznacznie umocnił się.
Dziś obserwujemy niespodziewaną reakcję na piątkowe, dające do myślenia dane na temat amerykańskiego rynku pracy oraz wypowiedź szefa FED, z której wynika, iż gospodarka nie rozwija się wystarczająco szybko, aby zdecydowanie wesprzeć rynek pracy, zaś inflacja nie stanowi zagrożenia.

Amerykańska waluta dalej nieznacznie zyskiwała, a w poniedziałek rano doszło do przyspieszenia tego trendu; zwłaszcza w relacji do euro. To wynik nieoficjalnych informacji, jakie pojawiły się na rynku odnośnie Portugalii. Powołując się na unijne źródła, mówi się o tym, że Niemcy i Francja zwiększyły presję na Portugalię, aby ta wystąpiła o pomoc finansową do UE i MFW, nie czekając na wyniki planowanych w najbliższym czasie przetargów na rynku długu. To jednak tylko zaogniło obawy wokół tematu PIIGS, zwłaszcza że na ten tydzień zaplanowane zostały istotne przetargi obligacji w Portugalii, Hiszpanii i we Włoszech. Można się spodziewać ich w środę-czwartek. Oczywiście, natychmiast do wiadomości publicznej trafiły dementi ze strony rządów Portugalii i Niemiec, jakoby żadne naciski nie były prowadzone. Dzisiaj nie poznamy oficjalnych publikacji makro, także rynek nadal będzie żywił się spekulacjami, co może wywierać presję na dalszy spadek euro.

W kraju w poniedziałek rano złoty stracił nieco na wartości. To wynik obaw o rynek długu w Europie i zachowanie się EUR/USD, które przełożyło się na wzrost USD/PLN do 3,0250. W efekcie po godz. 10.00 euro naruszyło barierę 3,90. Naszej walucie zaszkodziły informacje prasowe, za których publikację odpowiedzialna jest „Rzeczpospolita”, jakoby deficyt sektora finansów publicznych za 2010 r. był wyższy od założonych przez resort finansów 7,9 proc. i wyniósł 8,2-8,5 proc. PKB. To zła informacja, zwłaszcza, że zaognia się batalia wokół reformy OFE, a ekonomiści coraz głośniej krytykują rząd za brak odważnych reform. Tymczasem na jesieni zaplanowane są wybory parlamentarne, także trudno liczyć na radykalne decyzje.

Dowiedz się także: Jak kształtował się krajowy rynek walutowy w grudniu 2010?

EUR/PLN:

Wyjście ponad poziom 3,89 i dalej 3,90, to sygnał, że rynek chce większej korekty. Może ona sięgnąć okolic 3,92-3,93, gdzie dałoby się poprowadzić poziomą linię trendu przez ekstrema od sierpnia do listopada ur. Wsparcie stanowi teraz strefa 3,89-3,90.

USD/PLN:

Dolar złamał dzisiaj rano opór na poziomie 3,00, który wyznaczała linia trendu spadkowego, pociągnięta po szczytach z listopada i grudnia. Jednocześnie EUR/USD trwale zszedł poniżej poziomu 1,2960. To sygnał, że amerykańska waluta może jeszcze zyskać w średnim terminie. Pierwszym celem będą okolice 3,05. Wsparcie tworzy wspomniany rejon 3,00.

Polecamy serwis: Inwestycje

EUR/USD:

Trwałe złamanie wsparcia na granicy 1,2960 stało się już faktem. Ta wartość będzie teraz stawiała silny opór. Najbliższe, kluczowe wsparcie można znaleźć w okolicach 1,2830, a tzw. mocne dołki znajdują się dopiero w rejonie 1,2585-1,2650. Niewykluczone, że cały tydzień upłynie pod znakiem spadków.

GBP/USD:

W porównaniu z euro funt jest dość stabilny. Na razie jednak brakuje sygnałów, świadczących o możliwości trwałego opuszczenia konsolidacji w strefie 1,5450-1,5550.

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...