Kolejne kody PKD na liście pomocy z PFR 2.0

Wsparcie z Tarczy Finansowej PFR 2.0 dla mikro, małych i średnich firm powiększyło się o kolejne dziewięć kodów PKD, m.in. z branży edukacyjnej, handlowej i rozrywkowej / shutterstock
Rada Ministrów przyjęła uchwałę rozszerzającą pomoc z Tarczy Finansowej PFR 2.0 dla mikro, małych i średnich firm o kolejne dziewięć kodów PKD. Jakie branże otrzymają pomoc? Które kody PKD znalazły się na liście?

Jakie nowe kody PKD znalazły się na liście?

Ministerstwo Rozwoju Pracy i Technologii poinformowało, że wsparcie z Tarczy Finansowej PFR 2.0 dla mikro, małych i średnich firm powiększyło się o kolejne dziewięć kodów PKD, m.in. z branży edukacyjnej, handlowej i rozrywkowej

To oznacza, że docelowo może skorzystać z niego ponad 300 tys. podmiotów gospodarczych objętych 54 kodami PKD.

Rozwiązania zawarte w Tarczy Finansowej PFR 2.0 mają zapobiec znacznemu spadkowi przychodów i utracie płynności finansowej przedsiębiorstw, a w konsekwencji ochronić wiele miejsc pracy i zapobiec bankructwom tych, które zostały najbardziej dotknięte negatywnymi skutkami pandemii COVID-19.

Jakie kody PKD zostały dodane?

Pomoc rządu zostanie skierowana do przedsiębiorców prowadzących:

- sprzedaż hurtową odzieży i obuwia;

- działalność klubów sportowych;

- naukę języków obcych;

- sprzedaż detaliczną obuwia i wyrobów skórzanych prowadzoną w wyspecjalizowanych sklepach;

- pranie i czyszczenie wyrobów włókienniczych i futrzarskich.

- produkcję filmów, nagrań wideo i programów telewizyjnych

- postprodukcję związaną z filmami, nagraniami wideo i programami telewizyjnymi;

- dystrybucję filmów, nagrań wideo i programów telewizyjnych;

- nagrania dźwiękowe i muzyczne.

Wsparcie dla nowo dodanych branż wyniesie 750 mln zł. Z tej formy dofinansowania będzie mogło skorzystać kolejne 5 tys. przedsiębiorstw z dzisiaj dodanych kodów PKD.

Co to jest Tarcza Finansowa PFR 2.0?

Na program Tarczy Finansowej PFR 2.0 składają się dwa działania:

- Tarcza Finansowa 2.0 Polskiego Funduszu Rozwoju dla mikrofirm o wartości 6,5 mld zł;

- Tarcza Finansowa 2.0 Polskiego Funduszu Rozwoju dla małych i średnich firm o wartości 6,5 mld zł.

Przedsiębiorcy mogą składać wnioski o wsparcie do 28 lutego 2021 r.

Jakie są warunki subwencji PFR 2.0?

Wybrane warunki udzielenia subwencji:

- prowadzenie działalności w ramach co najmniej jednego określonego w programie kodu PKD;

- zatrudnianie co najmniej jednego pracownika na dzień 31 grudnia 2019 r. lub 31 lipca 2020 r.;

- zanotowanie określonego spadku obrotów oraz dodatkowe warunki formalne.

Warunki umorzenia 100 proc. subwencji:

- kontynuacja prowadzenia działalności gospodarczej;

- utrzymanie średniego zatrudnienia (mikroprzedsiębiorstwa) lub rozliczenie nadwyżki udzielonej subwencji (MŚP);

- weryfikacja ex post prognozy straty oraz wysokości obrotów gospodarczych za okres od 1 stycznia 2021 r. do 31 marca 2021 r. (MŚP).

Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA

Moja firma
Energetyka wiatrowa – o konkurencyjności w branży decydować będzie i ekonomia i ekologia
05 lip 2024

Do publicznej debaty o stanie polskiego sektora energetycznego, transformacji energetycznej oraz cenach energii wraca temat związany z ustawą odległościową. W dobie niestabilnych cen energii to właśnie OZE jest jedyną gwarancją bezemisyjnej i taniej energii. Firmy z największym potencjałem już dziś dbają o jeszcze jedną istotną kwestię – recykling.  Jeśli połączyć oba aspekty nie ma wątpliwości, że o konkurencyjności w branży decydować będzie na równi ekonomia i ekologia.

Posiedzenie RPP: Jaki poziom stóp procentowych NBP
03 lip 2024

Zakończyło się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. RPP utrzymała stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie – podał w komunikacie Narodowy Bank Polski.

Wyższe cła na rosyjskie i białoruskie zboża i inne produkty rolne już obowiązują [Lista produktów]
02 lip 2024

W dniu 1 lipca 2024 r. weszło w życie rozporządzenie Rady Unii Europejskiej podwyższające cła na rosyjskie i białoruskie zboża, nasiona oleiste i produkty pochodne, a także inne produkty.

Cyberbezpieczeństwo w polskich firmach - nie jest zbyt dobrze
02 lip 2024

Polskie firmy powinny poważnie zadbać o swoje cyberbezpieczeństwo. Z nowego raportu Eurostatu „Cyfryzacja w Europie” wynika, że Polska znajduje się na drugim miejscu pod względem liczby firm, w których cyfrowe bezpieczeństwo zostało naruszone. 3 na 10 przebadanych organizacji z Polski zgłosiło przynajmniej jeden tego typu incydent.  

Te metody sprawdzą się w nauce języków obcych
02 lip 2024

Jakie metody najlepiej sprawdzają się w nauce wymowy języków obcych? Czy oglądanie filmów wystarczy? Podpowiadają eksperci z platformy do nauki języków.

Pszenica, kukurydza i rzepak - notowania cen
01 lip 2024

Pszenica, kukurydza i rzepak na europejskim rynku - notowania cen w czerwcu 2024 r.

Patent lidera. Dlaczego rozwój menedżera jest koniecznością w niepewnych czasach? Pobierz BEZPŁATNIE wydanie specjalne "Menedżer ODnowa"
01 lip 2024

Wyobraź sobie statek w środku burzy, którym dowodzi kapitan nieznający nowoczesnych narzędzi nawigacyjnych ani technik zarządzania załogą, która w dodatku nie ma do niego zaufania. Czy powierzyłbyś swój statek takiej osobie? Jakie są szanse, że doprowadzi go ona do celu? Podobnie jak w żegludze, świat biznesu wymaga od menedżerów ciągłego doskonalenia i nauki. W dzisiejszych czasach, gdy zmiany są jedyną stałą, wygląda na to, że rozwój menedżera stał się czymś więcej niż opcją – jest absolutną koniecznością. Bezpłatne wydanie specjalne "Menedżer ODnowa" jest już dostępne do pobrania. 

Czego najbardziej boją się Polacy? Drugie miejsce zaskakuje
28 cze 2024

93,9% społeczeństwa boi się przynajmniej jednego spośród 37 możliwych czarnych scenariuszy. Tak wynika z raportu „Bieżące lęki i obawy Polaków”. Czego Polacy boją się najbardziej?

Ochrona budżetu i środowiska. Firmy coraz częściej naprawiają sprzęty, zamiast wymieniać je na nowe
27 cze 2024

95 proc. uszkodzonych urządzeń elektronicznych można przywrócić do pełnej sprawności, a średni czas naprawy telefonu lub laptopa to zaledwie 48 godzin. Filozofia “napraw zamiast wyrzucać” redukuje liczbę odpadów i zapewnia firmom oszczędności, ale jej wykorzystanie wymaga przyjęcia cyrkularnego modelu biznesowego. Jak to zrobić?   

Zmiany dla małych firm od 1 stycznia 2025 r. Chodzi o zwolnienia z VAT
26 cze 2024

Małe firmy będą miały możliwość korzystania ze zwolnienia z VAT w państwach Unii Europejskiej, niezależnie od kraju, w którym mają swoją siedzibę. Projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług, opracowany przez Ministerstwo Finansów, zakłada wprowadzenie szczególnej procedury zwolnień dla małych przedsiębiorstw.

pokaż więcej
Proszę czekać...