| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak rozliczać i płacić za pracę w godzinach nadliczbowych

Jak rozliczać i płacić za pracę w godzinach nadliczbowych

W wielu zakładach pracy zdarzają się nadgodziny, za które pracodawca nie chce płacić, tłumacząc się brakiem polecenia czy też zadaniowym czasem pracy personelu. Taka praktyka jest niedopuszczalna i na wypadek kontroli Państwowej Inspekcji Pracy może zakończyć się grzywną dla pracodawcy, a nawet znaleźć swój finał w sądzie. Praca nadliczbowa musi być bowiem odpowiednio wyliczana i wynagradzana – pracownikowi należy się dodatek lub dodatkowy dzień wolny.

Ryczałt

W stosunku do pracowników wykonujących stale pracę poza siedzibą pracodawcy wynagrodzenie wraz z dodatkiem może być zastąpione ryczałtem, którego wysokość powinna odpowiadać przewidywanemu wymiarowi nadgodzin. Stosowanie ryczałtu jest przy tym możliwe tylko w sytuacji gdy dokładna kontrola nadgodzin jest niemożliwa lub wysoce utrudniona. Warto wskazać, że orzecznictwo stoi na stanowisku, że nieprawidłowe jest stosowanie ryczałtu wobec kierowcy zatrudnionego w transporcie lokalnym, w stosunku do którego jest wymagana codzienna obecność w firmie przy rozpoczynaniu i kończeniu pracy (wyrok SN z 19 maja 2004 r. sygn. akt I PK 630/03, OSNP z 2005 r. nr 3, poz. 37). Co oczywiste, ryczałt również podlega ogólnym zasadom prawa pracy – przewidywana liczba godzin nadliczbowych nie może zatem przekraczać limitów ustawowych (maksymalnie 416 godzin w ciągu roku).

Może zdarzyć się, że ryczałt nie wyczerpuje całości roszczeń o zapłatę za nadgodziny. Jak wskazał SN w wyroku z 20 maja 1998 r. (sygn. akt I PKN 143/98, OSNAPiUS z 1999 r. nr 12, poz. 389): pozostawanie w dyspozycji pracodawcy w czasie przekraczającym obowiązujące pracownika normy czasu pracy nie jest wykonywaniem pracy w godzinach nadliczbowych w rozumieniu art. 133 § 1 k.p. i nie przysługuje za nie wynagrodzenie według zasad określonych w art. 134 k.p.1 W razie znacznych rozbieżności między faktycznym wymiarem pracy nadliczbowej a ryczałtem za taką pracę pracownik ma roszczenie o wypłacenie dodatku za godziny pracy nadliczbowej nieobjęte ryczałtem.


ZAPAMIĘTAJ

W stosunku do pracowników objętych systemem zadaniowego czasu pracy, pracowników zarządzających w imieniu pracodawcy zakładem pracy oraz pracowników otrzymujących ryczałt za godziny nadliczbowe lub za pracę w porze nocnej nie ewidencjonuje się godzin pracy.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Lubasz i Wspólnicy

Kancelaria Radców Prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »