| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak rozliczać i płacić za pracę w godzinach nadliczbowych

Jak rozliczać i płacić za pracę w godzinach nadliczbowych

W wielu zakładach pracy zdarzają się nadgodziny, za które pracodawca nie chce płacić, tłumacząc się brakiem polecenia czy też zadaniowym czasem pracy personelu. Taka praktyka jest niedopuszczalna i na wypadek kontroli Państwowej Inspekcji Pracy może zakończyć się grzywną dla pracodawcy, a nawet znaleźć swój finał w sądzie. Praca nadliczbowa musi być bowiem odpowiednio wyliczana i wynagradzana – pracownikowi należy się dodatek lub dodatkowy dzień wolny.

Ryczałt

W stosunku do pracowników wykonujących stale pracę poza siedzibą pracodawcy wynagrodzenie wraz z dodatkiem może być zastąpione ryczałtem, którego wysokość powinna odpowiadać przewidywanemu wymiarowi nadgodzin. Stosowanie ryczałtu jest przy tym możliwe tylko w sytuacji gdy dokładna kontrola nadgodzin jest niemożliwa lub wysoce utrudniona. Warto wskazać, że orzecznictwo stoi na stanowisku, że nieprawidłowe jest stosowanie ryczałtu wobec kierowcy zatrudnionego w transporcie lokalnym, w stosunku do którego jest wymagana codzienna obecność w firmie przy rozpoczynaniu i kończeniu pracy (wyrok SN z 19 maja 2004 r. sygn. akt I PK 630/03, OSNP z 2005 r. nr 3, poz. 37). Co oczywiste, ryczałt również podlega ogólnym zasadom prawa pracy – przewidywana liczba godzin nadliczbowych nie może zatem przekraczać limitów ustawowych (maksymalnie 416 godzin w ciągu roku).

Może zdarzyć się, że ryczałt nie wyczerpuje całości roszczeń o zapłatę za nadgodziny. Jak wskazał SN w wyroku z 20 maja 1998 r. (sygn. akt I PKN 143/98, OSNAPiUS z 1999 r. nr 12, poz. 389): pozostawanie w dyspozycji pracodawcy w czasie przekraczającym obowiązujące pracownika normy czasu pracy nie jest wykonywaniem pracy w godzinach nadliczbowych w rozumieniu art. 133 § 1 k.p. i nie przysługuje za nie wynagrodzenie według zasad określonych w art. 134 k.p.1 W razie znacznych rozbieżności między faktycznym wymiarem pracy nadliczbowej a ryczałtem za taką pracę pracownik ma roszczenie o wypłacenie dodatku za godziny pracy nadliczbowej nieobjęte ryczałtem.


ZAPAMIĘTAJ

W stosunku do pracowników objętych systemem zadaniowego czasu pracy, pracowników zarządzających w imieniu pracodawcy zakładem pracy oraz pracowników otrzymujących ryczałt za godziny nadliczbowe lub za pracę w porze nocnej nie ewidencjonuje się godzin pracy.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Szczerbowski

Prawnik, ekspert prawa cywilnego, podatkowego i handlowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK