| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak złożyć pozew w e-sądzie

Jak złożyć pozew w e-sądzie

W niniejszym artykule przedstawiam podstawowe informacje, w jaki sposób złożyć pozew w e-sądzie, w którym ma być zarówno szybciej, jak i taniej, bo zaledwie 1/4 opłaty sądowej od pozwu tradycyjnego (czyli 1/4 x 5% = 1,25% wartości roszczenia pieniężnego).

Podpis elektroniczny

Samo aktywowanie konta nie pozwala wszakże jeszcze na korzystanie z e-sądu. Konieczne jest bowiem złożenie podpisu elektronicznego pod pismem procesowy.
Artykuł 125 § 5 k.p.c. stanowi, że pismo procesowe wniesione drogą elektroniczną powinno być opatrzone podpisem elektronicznym w rozumieniu art. 3 pkt 1 ustawy z 18 września 2001 r. o podpisie elektronicznym3. Szczególnym rodzajem podpisu elektronicznego jest bezpieczny podpis elektroniczny.
Bezpieczny podpis elektronicznych, weryfikowany za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu, jest wydawany przez jednego z przedsiębiorców certyfikujących niezależnie od funkcjonowania e-sądu. Ten, kto posiada już bezpieczny podpis elektroniczny, nie musi wszakże z niego korzystać w e-postępowaniu i może podobnie jak podmioty, które takim podpisem nie dysponują, wystąpić o wydanie zwykłego podpisu elektronicznego dla celów e-sądu.
Wniosek taki składa się (z założonego już konta) do Centrum Certyfikacji Elektronicznego Postępowania Upominawczego o wydanie certyfikatu. Wydanie certyfikatu jest nieodpłatne. Czas oczekiwania na powiadomienie o wydaniu certyfikatu wynosi około 2 godzin. Następnie należy pobrać certyfikat. Do prawidłowej instalacji certyfikatu w systemie operacyjnym potrzebne jest hasło do certyfikatu, które jest przesyłane za pomocą poczty e-mail. Tak wygenerowanym zwykłym podpisem elektronicznym można posługiwać się wyłącznie w elektronicznym postępowaniu upominawczym. Okres ważności certyfikatu dotyczącego zwykłego podpisu elektronicznego wynosi rok.

Zakres przedmiotowy spraw

Elektroniczne postępowanie upominawcze jest obecnie przeznaczone wyłącznie dla roszczeń pieniężnych.
Co jednak jest niezwykle ważne w elektronicznym postępowaniu upominawczym, wysokość roszczeń pieniężnych, pomimo iż sprawy są rozpoznawane przez sąd rejonowy, nie jest limitowana. Wynika to z intencji prawodawcy, aby postępowanie elektroniczne mogło być wdrożone dla roszczeń bez względu na wartość przedmiotu sporu. W elektronicznym postępowaniu upominawczym można więc dochodzić roszczeń np. o 500 zł, ale i 500 000 złotych.
Właściwy jest zawsze sąd rejonowy w Lublinie wydział XVI Cywilny.
Jeżeli więc powód posiada roszczenie pieniężne np. o kwotę 120 000 zł (stu dwudziestu tysięcy złotych), które powinno być rozpoznane jako sprawa gospodarcza, to przy złożeniu pozwu w tradycyjnej formie powinien uczynić to przed właściwym sądem okręgowym. Jeżeli zdecyduje się na skorzystanie z dobrodziejstwa elektronicznego postępowania upominawczego sądem właściwym będzie sąd rejonowy.

Wszczęcie postępowania i forma pism w e-sądzie

Zainicjowanie elektronicznego postępowania upominawczego leży w gestii powoda i jest całkowicie dobrowolne. Powód decyduje, czy składa pozew w formie tradycyjnej czy też elektronicznej. Jeżeli decyduje się na formę tradycyjną, ma oczywiście możliwość wyboru postępowania nakazowego z jednej strony, ale i obowiązek stosowania przepisów dotyczących innych postępowań odrębnych (np. w sprawach gospodarczych) z drugiej strony. Pozew w formie elektronicznej składa się za pośrednictwem systemu teleinformatycznego. Poszczególne kroki zmierzające do założenia konta zostały opisane na wstępie. Pozew jest wypełniany on-line na bazie formularza. Wypełnienie formularza pozwu składa się z następujących kroków:
1) definicja powodów,
2) informacja o reprezentacji,
3) definicja pozwanych,
4) definicja dowodów – dokumentów świadczących o istnieniu zobowiązania,
5) definiowanie roszczeń,
6) podsumowanie.
Wypełniony formularz pozwu jest zapisywany jako oczekujący kolejno na: złożenie podpisu elektronicznego i opłacenie.
Warto wskazać, że system „pomaga” w prawidłowym wypełnieniu formularza, ponieważ wymusza wypełnienie danych, które są obowiązkowe. Oczywiście system nie weryfikuje wpisywanych danych pod względem merytorycznym.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

N Dorfina – niezależni doradcy finansowi

Doradcy finansowi N Dorfina

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »