| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Przekształcanie spółek handlowych

Przekształcanie spółek handlowych

Spółki handlowe są dzisiaj najważniejszą formą organizacji przedsiębiorców i sprawdzoną metodą na zarządzanie firmami. Wielu z przedsiębiorców coraz częściej prowadzi działalność w ramach spółki jawnej, spółki komandytowo-akcyjnej, spółki partnerskiej czy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Wybór określonej formy prawnej nie jest ostateczny. Oznacza to, że przedsiębiorca może ją zmienić w dowolnym czasie, zachowując odpowiednie procedury umożliwiające przekształcenie spółki jednego rodzaju w inny rodzaj. Zainteresowani mają do wyboru sześć rodzajów spółek handlowych, z których każda ma swoje plusy i minusy.

PROCEDURA PRZEKSZTAŁCENIA

O zamiarze przekształcenia formy prawnej spółki handlowej należy zawiadomić wspólników. Dzięki temu będą oni mogli uzyskać informacje o stanie spółki i podjąć decyzję o jej przekształceniu.
ZGODNIE Z PRAWEM
Art. 556 k.s.h.
Do przekształcenia spółki wymaga się:
1) sporządzenia planu przekształcenia spółki wraz z załącznikami oraz opinią biegłego rewidenta,
2) powzięcia uchwały o przekształceniu spółki,
3) powołania członków organów spółki przekształconej albo określenia wspólników prowadzących sprawy tej spółki i reprezentujących ją,
4) zawarcia umowy albo podpisania statutu spółki przekształconej,
5) dokonania w rejestrze wpisu spółki przekształconej i wykreślenia spółki przekształcanej.
Art. 558 k.s.h.
§ 1. Plan przekształcenia powinien zawierać co najmniej:
1) ustalenie wartości bilansowej majątku spółki przekształcanej na określony dzień w miesiącu poprzedzającym przedłożenie wspólnikom planu przekształcenia,
2) określenie wartości udziałów albo akcji wspólników zgodnie ze sprawozdaniem finansowym, o którym mowa w § 2 pkt 4.
§ 2. Do planu przekształcenia należy dołączyć:
1) projekt uchwały w sprawie przekształcenia spółki,
2) projekt umowy albo statutu spółki przekształconej,
3) wycenę składników majątku (aktywów i pasywów) spółki przekształcanej,
4) sprawozdanie finansowe sporządzone dla celów przekształcenia na dzień, o którym mowa w § 1 pkt 1, przy zastosowaniu takich samych metod i w takim samym układzie, jak ostatnie roczne sprawozdanie finansowe.

Fazy przekształcenia

Procedura przekształcenia formy prawnej składa się z trzech faz – przygotowawczej, głównej i rejestrowej, które ze względu na podział czynności między poszczególnych uczestników rynku i instytucje publiczne określa się także mianami fazy menedżerskiej, właścicielskiej i autoryzacji przez organy państwa. W fazie menedżerskiej potrzeba przekształcenia formy prawnej i jej rodzaj stanowią przedmiot rozważań osób zajmujących się na bieżąco sprawami spółki, którymi nie muszą być jej właściciele, lecz wynajęci w tym celu profesjonaliści (menedżerowie). Kończy się ona uzgodnieniem planu przekształcenia. W fazie właścicielskiej podmioty kontrolujące spółkę decydują ostatecznie o wszelkich kwestiach związanych z ustrojem wewnętrznym spółki w nowej formie prawnej. Przyjmowana jest także umowa nowej spółki bądź jej statut. Natomiast w fazie autoryzacji przekształcenia ustalenia ludzi biznesu weryfikowane są przez sąd w trakcie postępowania rejestrowego o wpis przekształcenia do Krajowego Rejestru Sądowego oraz przez ogłoszenie o tym fakcie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.
Ustawodawca przesądził, że we wszelkich kwestiach, które nie zostały uregulowane odrębnie w części k.s.h. dotyczącej przekształceń spółek, należy posługiwać się wskazówkami dawanymi przez przepisy dotyczące powstania tego typu spółki, w który określona spółka ma zamiar się przekształcić. Jednocześnie polski prawodawca przyjął pewien schemat czynności wykonywanych w ramach procedury przekształcenia. Są nimi następujące czynności:
● sporządzenie planu przekształcenia spółki wraz z załącznikami oraz opinią biegłego rewidenta,
● podjęcie uchwały o przekształceniu spółki,
● powołanie członków organów spółki przekształconej albo określenie wspólników prowadzących sprawy tej spółki i reprezentujących ją,
● zawarcie umowy albo podpisania statutu spółki przekształconej,
● dokonanie w rejestrze wpisu spółki przekształconej i wykreślenia spółki przekształcanej.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

wfirma.pl

wFirma.pl jest platformą księgowości on­line udostępniającą, poza księgowością i doradztwem nowoczesne narzędzia informatyczne, niezbędne do zarządzania firmą.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK