| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Przekształcanie spółek handlowych

Przekształcanie spółek handlowych

Spółki handlowe są dzisiaj najważniejszą formą organizacji przedsiębiorców i sprawdzoną metodą na zarządzanie firmami. Wielu z przedsiębiorców coraz częściej prowadzi działalność w ramach spółki jawnej, spółki komandytowo-akcyjnej, spółki partnerskiej czy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Wybór określonej formy prawnej nie jest ostateczny. Oznacza to, że przedsiębiorca może ją zmienić w dowolnym czasie, zachowując odpowiednie procedury umożliwiające przekształcenie spółki jednego rodzaju w inny rodzaj. Zainteresowani mają do wyboru sześć rodzajów spółek handlowych, z których każda ma swoje plusy i minusy.

PROCEDURA PRZEKSZTAŁCENIA

O zamiarze przekształcenia formy prawnej spółki handlowej należy zawiadomić wspólników. Dzięki temu będą oni mogli uzyskać informacje o stanie spółki i podjąć decyzję o jej przekształceniu.
ZGODNIE Z PRAWEM
Art. 556 k.s.h.
Do przekształcenia spółki wymaga się:
1) sporządzenia planu przekształcenia spółki wraz z załącznikami oraz opinią biegłego rewidenta,
2) powzięcia uchwały o przekształceniu spółki,
3) powołania członków organów spółki przekształconej albo określenia wspólników prowadzących sprawy tej spółki i reprezentujących ją,
4) zawarcia umowy albo podpisania statutu spółki przekształconej,
5) dokonania w rejestrze wpisu spółki przekształconej i wykreślenia spółki przekształcanej.
Art. 558 k.s.h.
§ 1. Plan przekształcenia powinien zawierać co najmniej:
1) ustalenie wartości bilansowej majątku spółki przekształcanej na określony dzień w miesiącu poprzedzającym przedłożenie wspólnikom planu przekształcenia,
2) określenie wartości udziałów albo akcji wspólników zgodnie ze sprawozdaniem finansowym, o którym mowa w § 2 pkt 4.
§ 2. Do planu przekształcenia należy dołączyć:
1) projekt uchwały w sprawie przekształcenia spółki,
2) projekt umowy albo statutu spółki przekształconej,
3) wycenę składników majątku (aktywów i pasywów) spółki przekształcanej,
4) sprawozdanie finansowe sporządzone dla celów przekształcenia na dzień, o którym mowa w § 1 pkt 1, przy zastosowaniu takich samych metod i w takim samym układzie, jak ostatnie roczne sprawozdanie finansowe.

Fazy przekształcenia

Procedura przekształcenia formy prawnej składa się z trzech faz – przygotowawczej, głównej i rejestrowej, które ze względu na podział czynności między poszczególnych uczestników rynku i instytucje publiczne określa się także mianami fazy menedżerskiej, właścicielskiej i autoryzacji przez organy państwa. W fazie menedżerskiej potrzeba przekształcenia formy prawnej i jej rodzaj stanowią przedmiot rozważań osób zajmujących się na bieżąco sprawami spółki, którymi nie muszą być jej właściciele, lecz wynajęci w tym celu profesjonaliści (menedżerowie). Kończy się ona uzgodnieniem planu przekształcenia. W fazie właścicielskiej podmioty kontrolujące spółkę decydują ostatecznie o wszelkich kwestiach związanych z ustrojem wewnętrznym spółki w nowej formie prawnej. Przyjmowana jest także umowa nowej spółki bądź jej statut. Natomiast w fazie autoryzacji przekształcenia ustalenia ludzi biznesu weryfikowane są przez sąd w trakcie postępowania rejestrowego o wpis przekształcenia do Krajowego Rejestru Sądowego oraz przez ogłoszenie o tym fakcie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.
Ustawodawca przesądził, że we wszelkich kwestiach, które nie zostały uregulowane odrębnie w części k.s.h. dotyczącej przekształceń spółek, należy posługiwać się wskazówkami dawanymi przez przepisy dotyczące powstania tego typu spółki, w który określona spółka ma zamiar się przekształcić. Jednocześnie polski prawodawca przyjął pewien schemat czynności wykonywanych w ramach procedury przekształcenia. Są nimi następujące czynności:
● sporządzenie planu przekształcenia spółki wraz z załącznikami oraz opinią biegłego rewidenta,
● podjęcie uchwały o przekształceniu spółki,
● powołanie członków organów spółki przekształconej albo określenie wspólników prowadzących sprawy tej spółki i reprezentujących ją,
● zawarcie umowy albo podpisania statutu spółki przekształconej,
● dokonanie w rejestrze wpisu spółki przekształconej i wykreślenia spółki przekształcanej.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń

Stowarzyszenie polskich producentów materiałów do wykonywania systemów ociepleń ścian zewnętrznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK