| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Dlaczego warto posiadać podpis elektroniczny

Dlaczego warto posiadać podpis elektroniczny

Wiele firm posiada już elektroniczny uniwersalny podpis kwalifikowany. Wykorzystywany jest on najczęściej do składania deklaracji elektronicznych i wystawiania elektronicznych faktur, ale nie tylko. Posiadanie podpisu elektronicznego jest wymagane również w elektronicznych kontaktach z ZUS (e-ZUS), Krajowym Rejestrem Sądowym (e-KRS), z urzędem statystycznym prowadzącym rejestr podmiotów gospodarczych (e-REGON).

Kiedy można stosować podpis elektroniczny

Obowiązek stosowania tego podpisu istnieje również w przypadku korzystania z elektronicznego systemu przekazywania comiesięcznych raportów do Generalnego Inspektora Informacji Finansowej (GIIF).
Z elektronicznego kwalifikowanego podpisu można również korzystać, przekazując elektronicznie dokumenty do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (e-PFRON), choć w tym przypadku stosowanie kwalifikowanego podpisu elektronicznego nie jest obowiązkowe.
Należy podkreślić, że ze względów bezpieczeństwa obrotu kwalifikowany podpis elektroniczny może być przydatny w wielu dziedzinach życia gospodarczego, nawet gdy jego stosowanie nie jest obowiązkowe. Podpis elektroniczny można na co dzień stosować w biznesie przy:
● wymianie dokumentów drogą elektroniczną z zapewnieniem poufności,
● składaniu drogą elektroniczną dokumentów, wniosków,
● wydawaniu pozwoleń,
● rejestracji i innych czynnościach dokonywanych w urzędach publicznych,
● przeprowadzaniu operacji bankowych,
● zawieraniu umów,
● korzystaniu przez Internet z zasobów firmowych,
● aukcjach internetowych oraz e-przetargach,
● korespondencji z instytucjami finansowymi - bankami, firmami ubezpieczeniowymi, leasingowymi,
● korzystaniu z usług elektronicznego notariatu,
● przesyłaniu dokumentacji medycznej - kart pacjentów, elektronicznych recept,
● wysyłaniu korespondencji wewnętrznej firmy - z pracownikami, filiami, oddziałami,
● wysyłaniu wszelkiej korespondencji z kooperantami firmy - oferty, zamówienia, umowy, kontrakty.
 
Jak uzyskać elektroniczny podpis kwalifikowany

Chcąc uzyskać kwalifikowany podpis elektroniczny, podatnik/płatnik musi zgłosić się do jednego z trzech kwalifikowanych polskich centrów certyfikacji. Są nimi:
● Certum, www.certum.pl,
● Sigillum, www.sigillum.pl,
● Szafir, www.kir.pl.
Pod wskazanymi adresami stron www zamieszczone są szczegółowe instrukcje i podręczniki, jak przejść procedurę uzyskania certyfikatu kwalifikowanego w danym centrum certyfikacji. formularz zgłoszenia certyfikacyjnego (również do pobrania na stronach) najczęściej można przesłać drogą e-mail, jak też złożyć osobiście w punkcie rejestracyjnym danego centrum. podstawowymi dokumentami tożsamości, jakie należy przedstawić, chcąc uzyskać certyfikat, jest dowód osobisty lub paszport. wszelkie procedury związane z uzyskaniem podpisu elektronicznego ustalają jednak centra certyfikacji i do nich należy kierować wszystkie zapytania w tej sprawie. kompletny zestaw do składania podpisu elektronicznego składa się z:
● karty mikroprocesorowej,
● czytnika,
● oprogramowania.
Koszty zakupu takiego zestawu są podobne w skali Polski i wahają się w granicach 300-600 zł, w zależności od cennika usług danego centrum certyfikacji. Certyfikat ważny jest rok lub dwa lata, po czym konieczne jest jego odnowienie (koszt odnowienia to ok. 100 zł).
 
reklama

Źródło:

INFOR

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

WspolnyPozew.com

Portal

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »