| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Organizacja i funkcjonowanie rady pracowników w firmie

Organizacja i funkcjonowanie rady pracowników w firmie

Rada pracowników jest organem przedstawicielskim powołanym u pracodawców zatrudniających powyżej 50 osób. Pracodawca ma obowiązek informowania pracowników m.in. o stanie zatrudnienia oraz konsultowania z nimi planowanych zmian w zakładzie pracy.

KTO INFORMUJE PRACOWNIKÓW
 
Jeżeli w wyniku obliczeń średniej liczby zatrudnionych okaże się, że pracodawca zatrudnia co najmniej 50 pracowników, musi tę informację niezwłocznie podać do wiadomości swoim podwładnym. Może tego dokonać w sposób zwyczajowo u niego przyjęty, a więc tak samo jak podaje do wiadomości regulamin czy inne informacje, np. poprzez wywieszenie stosownej informacji na tablicy ogłoszeń czy przez rozesłanie e-maili na służbową skrzynkę pracowników. Ustawa o radach pracowników nie stanowi, w jakim okresie pracownicy mogą zdecydować się na tworzenie rady. W związku z tym chęć taką mogą zgłosić w każdym czasie. Wydaje się, że datą graniczną będzie tu zmniejszenie średniej liczby zatrudnionych poniżej 50 osób.
Szczególnie w większych przedsiębiorstwach czy spółkach pojawia się pytanie, kto tak naprawdę ma obowiązek poinformować pracowników o możliwości utworzenia rady. W większych zakładach pracy istnieje bowiem przeważnie dział odpowiedzialny za sprawy kadrowe. Jako taki ma najlepszą informację o tym, ilu pracowników zakład zatrudnia. Czy w związku z tym np. kadrowa może zostać zobowiązana do przekazywania takiej informacji pracownikom? Ustawa o radach pracowników krąg osób odpowiedzialnych za wykroczenia wynikające ustawy określa szeroko. Przepis brzmi: „Kto wbrew obowiązkowi (...)”. W związku z tym odpowiedzialni mogą być zarówno członkowie zarządu firmy, jak i dyrektorzy personalni czy też inne osoby, na których spoczywa obowiązek realizowania zadań określonych w ustawie.
Aby dokładnie wiedzieć, czy dana osoba jest odpowiedzialna za ewentualne zaniedbanie obowiązków, należy ustalić zakres i źródło powierzonych jej zadań. Dla specjalistów ds. kadr źródłem takiego obowiązku może być umowa o pracę. Niemniej jednak i w umowie powinno być jasno określone, które etapy tworzenia rad pracowników należą do obowiązków konkretnego pracownika. Samo określenie w umowie, że obowiązkiem pracownika jest comiesięczne obliczanie średniej wysokości zatrudnienia, nie oznacza, że osoba ta jest odpowiedzialna za przekazywanie tej informacji innym pracownikom. Innymi słowy, specjalista ds. kadr może odpowiadać dopiero wtedy, gdy taki obowiązek zostanie wyraźnie na niego nałożony.
Podobna sytuacja istnieje w przypadku pełnomocnictw. Jeżeli pracodawca udzielił kadrowej pełnomocnictwa do przekazania pracownikom informacji o możliwości utworzenia rady (tzw. pełnomocnictwo szczególne), a ona tego obowiązku nie wykona, to kadrowa, a nie pracodawca, będzie odpowiedzialna za uchybienie przepisom. Niemniej jednak, gdy pełnomocnictwo udzielone jest ogólnie na „prowadzenie spraw kadrowych”, to należy traktować je jako pełnomocnictwo ogólne obejmujące czynności zwykłego zarządu, czyli bieżące sprawy kadrowe. Z całą pewnością do spraw bieżących nie można zaliczyć obowiązku informowania pracowników o możliwości tworzenia rady. W takiej sytuacji odpowiedzialny będzie nie specjalista ds. kadr, ale pracodawca.
Przykład
Spółka zatrudnia 3 specjalistów ds. kadr. Każdy z nich w umowie o pracę został zobowiązany do prowadzenia spraw kadrowych i otrzymał taki sam zakres obowiązków. Zapisane w nich było, że do celów statystycznych raz na kwartał należy obliczyć średnią liczbę zatrudnionych, a następnie wartość tę trzeba było wpisać do odpowiednich rubryk. Ponieważ zakresy obowiązków były takie same, pracownicy sami podzielili się poszczególnymi aspektami, tak żeby każdy z nich nie musiał robić tej samej rzeczy. Jednemu z nich przypadło obliczanie średniej liczby zatrudnionych. W marcu 2009 r. pracownik stwierdził, że zakład zatrudnia średnio 52 pracowników i fakt ten odnotował w stosownej statystyce. Podczas kontroli zakładu wyszło na jaw, że pracodawca mimo przekroczenia progu 50 zatrudnionych nie poinformował pracowników o możliwości utworzenia rady. Pracodawca próbował tłumaczyć, że obowiązek ten należał do specjalistów ds. kadr. Po analizie łączącej strony umowy stwierdzono, że rzeczywiście pracownicy kadr mieli obowiązek liczyć pracowników, ale nie do nich należało przekazywanie tej informacji podwładnym. Pracodawca zatem odpowie za naruszenie przepisu.
 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawnicza FORUM r.pr. K. Piluś i s-ka sp.k.

Masowe odzyskiwanie wierzytelności

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK