| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Wszystko o wypowiadaniu umów o pracę

Wszystko o wypowiadaniu umów o pracę

W czasach kryzysu sprawą newralgiczną dla wielu firm staje się skuteczne i tanie przeprowadzenie zwolnień. Sprawna restrukturyzacja zatrudnienia pozwala bowiem na znaczne oszczędności nie tylko w wymiarze finansowym, ale również czasowym i organizacyjnym. Pracownik zwolniony zgodnie z prawem jest przecież mniej skory do odwoływania się do sądu i oszczędza tym samym pracodawcy licznych kłopotów.

Moment zastrzeżenia klauzuli
 
Przepisy nie ograniczają swobody stron w zakresie decyzji, w którym momencie powinny one umówić się co do możliwości wypowiedzenia umowy na czas określony nie krótszy niż 6 miesięcy. Dopuszczalne jest zatem zastrzeżenie takiej klauzuli już w chwili zawierania umowy, jak również późniejsze jej wprowadzenie w drodze aneksu. Pracownicy zatrudnieni na podstawie umów na czas określony krótszy niż 6 miesięcy powinni pamiętać, że zastrzeżenie - nawet przy wyrażonej przez nich zgodzie - dopuszczalności wypowiedzenia tej umowy będzie nieważne z mocy prawa. W przypadku umowy na czas określony dłuższy niż 6 miesięcy, przy zastrzeganiu prawa wypowiedzenia strony mogą określić dodatkowe warunki, kiedy wypowiedzenie będzie możliwe. Chodzi tu np. o ograniczenia tego prawa do szczególnych przyczyn, kiedy wypowiedzenie stanie się dopuszczalne lub wprowadzenie zakazu wypowiedzenia w trakcie początkowego okresu trwania stosunku pracy. Jak wskazał SN w wyroku z 4 kwietnia 2001 r. (sygn. akt I PKN 527/00, OSNAPiUS z 2003 r. nr 10, poz. 249): zastrzeżenie dopuszczalności rozwiązania za dwutygodniowym wypowiedzeniem umowy na czas określony dłuższy niż sześć miesięcy może być dokonane przez każde zachowanie się stron, które ujawnia ich wolę w sposób dostateczny.
Kodeks pracy przewiduje dopuszczalność wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony, niezależnie od czasu trwania umowy oraz bez względu na fakt, czy strony zawarły klauzulę dopuszczającą rozwiązanie jej za wypowiedzeniem w razie upadłości lub likwidacji pracodawcy. Rozwiązanie umowy na czas określony (między agencją pracy tymczasowej a pracownikiem tymczasowym4) przewiduje również art. 13 ust. 2 ustawy z dnia 9 lipca 2003 r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych (Dz.U. nr 166, poz. 1608 z późn. zm.; ost. zm. Dz.U. z 2007 r. nr 89, poz. 589). Zgodnie z jego treścią w umowie o pracę zawartej na czas określony strony mogą przewidzieć możliwość wcześniejszego rozwiązania tej umowy przez każdą ze stron:
• za trzydniowym wypowiedzeniem, gdy umowa o pracę została zawarta na okres nieprzekraczający 2 tygodni,
• za jednotygodniowym wypowiedzeniem, gdy umowa o pracę została zawarta na okres dłuższy niż 2 tygodnie.
 
Zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy i urlop
 
W okresie wypowiedzenia pracodawca może zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy. Brak tego obowiązku nie oznacza zerwania umowy i ustania wszelkich obowiązków wynikających ze stosunku pracy. Pracownikowi w dalszym ciągu przysługuje wynagrodzenie, mimo że faktycznie nie pracuje. Ma on jednak obowiązek podporządkowania się poleceniom pracodawcy. Może się to objawiać np. w postaci zobligowania go do pozostawania w gotowości podjęcia pracy, gdyby zaszła taka konieczność. Zgodnie z art. 1671 k.p. w okresie wypowiedzenia umowy pracownik jest obowiązany wykorzystać przysługujący mu urlop, jeśli w tym czasie pracodawca mu go udzielił. Dotyczy to zarówno urlopu bieżącego, jak i zaległego. Urlopu bieżącego udziela się z zachowaniem zasady proporcjonalności jego wymiaru do czasu przepracowanego u danego pracodawcy w roku rozwiązania umowy. Korzystanie z tego urlopu nie zależy od wniosku ani zgody pracownika. Jednak - jak wskazał SN w wyroku z 10 listopada 1999 r. (sygn. akt I PKN 350/99, OSNP z 2001 r. nr 6, poz. 198): pracodawca nie może skutecznie udzielić urlopu wypoczynkowego pracownikowi niezdolnemu do pracy nawet wówczas, gdy pracownik wyraził na to zgodę, a więc udzielenie urlopu wypoczynkowego nie przerywa niezdolności pracownika do pracy.
 

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kacper Sołoniewicz

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK