| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Wszystko o wypowiadaniu umów o pracę

Wszystko o wypowiadaniu umów o pracę

W czasach kryzysu sprawą newralgiczną dla wielu firm staje się skuteczne i tanie przeprowadzenie zwolnień. Sprawna restrukturyzacja zatrudnienia pozwala bowiem na znaczne oszczędności nie tylko w wymiarze finansowym, ale również czasowym i organizacyjnym. Pracownik zwolniony zgodnie z prawem jest przecież mniej skory do odwoływania się do sądu i oszczędza tym samym pracodawcy licznych kłopotów.

Moment zastrzeżenia klauzuli
 
Przepisy nie ograniczają swobody stron w zakresie decyzji, w którym momencie powinny one umówić się co do możliwości wypowiedzenia umowy na czas określony nie krótszy niż 6 miesięcy. Dopuszczalne jest zatem zastrzeżenie takiej klauzuli już w chwili zawierania umowy, jak również późniejsze jej wprowadzenie w drodze aneksu. Pracownicy zatrudnieni na podstawie umów na czas określony krótszy niż 6 miesięcy powinni pamiętać, że zastrzeżenie - nawet przy wyrażonej przez nich zgodzie - dopuszczalności wypowiedzenia tej umowy będzie nieważne z mocy prawa. W przypadku umowy na czas określony dłuższy niż 6 miesięcy, przy zastrzeganiu prawa wypowiedzenia strony mogą określić dodatkowe warunki, kiedy wypowiedzenie będzie możliwe. Chodzi tu np. o ograniczenia tego prawa do szczególnych przyczyn, kiedy wypowiedzenie stanie się dopuszczalne lub wprowadzenie zakazu wypowiedzenia w trakcie początkowego okresu trwania stosunku pracy. Jak wskazał SN w wyroku z 4 kwietnia 2001 r. (sygn. akt I PKN 527/00, OSNAPiUS z 2003 r. nr 10, poz. 249): zastrzeżenie dopuszczalności rozwiązania za dwutygodniowym wypowiedzeniem umowy na czas określony dłuższy niż sześć miesięcy może być dokonane przez każde zachowanie się stron, które ujawnia ich wolę w sposób dostateczny.
Kodeks pracy przewiduje dopuszczalność wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony, niezależnie od czasu trwania umowy oraz bez względu na fakt, czy strony zawarły klauzulę dopuszczającą rozwiązanie jej za wypowiedzeniem w razie upadłości lub likwidacji pracodawcy. Rozwiązanie umowy na czas określony (między agencją pracy tymczasowej a pracownikiem tymczasowym4) przewiduje również art. 13 ust. 2 ustawy z dnia 9 lipca 2003 r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych (Dz.U. nr 166, poz. 1608 z późn. zm.; ost. zm. Dz.U. z 2007 r. nr 89, poz. 589). Zgodnie z jego treścią w umowie o pracę zawartej na czas określony strony mogą przewidzieć możliwość wcześniejszego rozwiązania tej umowy przez każdą ze stron:
• za trzydniowym wypowiedzeniem, gdy umowa o pracę została zawarta na okres nieprzekraczający 2 tygodni,
• za jednotygodniowym wypowiedzeniem, gdy umowa o pracę została zawarta na okres dłuższy niż 2 tygodnie.
 
Zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy i urlop
 
W okresie wypowiedzenia pracodawca może zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy. Brak tego obowiązku nie oznacza zerwania umowy i ustania wszelkich obowiązków wynikających ze stosunku pracy. Pracownikowi w dalszym ciągu przysługuje wynagrodzenie, mimo że faktycznie nie pracuje. Ma on jednak obowiązek podporządkowania się poleceniom pracodawcy. Może się to objawiać np. w postaci zobligowania go do pozostawania w gotowości podjęcia pracy, gdyby zaszła taka konieczność. Zgodnie z art. 1671 k.p. w okresie wypowiedzenia umowy pracownik jest obowiązany wykorzystać przysługujący mu urlop, jeśli w tym czasie pracodawca mu go udzielił. Dotyczy to zarówno urlopu bieżącego, jak i zaległego. Urlopu bieżącego udziela się z zachowaniem zasady proporcjonalności jego wymiaru do czasu przepracowanego u danego pracodawcy w roku rozwiązania umowy. Korzystanie z tego urlopu nie zależy od wniosku ani zgody pracownika. Jednak - jak wskazał SN w wyroku z 10 listopada 1999 r. (sygn. akt I PKN 350/99, OSNP z 2001 r. nr 6, poz. 198): pracodawca nie może skutecznie udzielić urlopu wypoczynkowego pracownikowi niezdolnemu do pracy nawet wówczas, gdy pracownik wyraził na to zgodę, a więc udzielenie urlopu wypoczynkowego nie przerywa niezdolności pracownika do pracy.
 
reklama

Źródło:

INFOR

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Robert Augustyn

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »