| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Aporty w spółce z o.o.

Aporty w spółce z o.o.

Często osoby planujące prowadzenie własnej działalności gospodarczej czy też przystąpienie w charakterze wspólnika do spółki zastanawiają się, jak zacząć takie przedsięwzięcie bez dostatecznych środków w gotówce. Polskie prawo przewiduje możliwość nabywania udziałów w spółkach kapitałowych przez osoby nieposiadające wolnych środków. Udziały i akcje w spółkach mogą być obejmowane nie tylko za gotówkę, ale też za wkłady niepieniężne, czyli prawa majątkowe inne niż środki pieniężne. Dzięki takiej operacji spółka otrzymuje potrzebne środki na prowadzenie działalności gospodarczej, a osoba chcąca być przedsiębiorcą zyskuje status wspólnika.

Zgodnie z przepisami obowiązującymi do 31 listopada 2008 r. wniesienie wkładu niepieniężnego (aportu) podlegało zwolnieniu z VAT. Zwolnienie to zostało wykreślone w nowym rozporządzeniu wykonawczym do ustawy o VAT, które weszło w życie 1 grudnia 2008 r. Jednocześnie, przepisy tego rozporządzenia dają podatnikom możliwość zastosowania zwolnienia w odniesieniu do aportów w okresie do 31 marca 2009 r. Należy przy tym podkreślić, iż wybór zwolnienia nie jest uzależniony od spełnienia jakichkolwiek dodatkowych warunków.
Oznacza to, iż w chwili obecnej podatnicy mają możliwość wyboru sposobu potraktowania aportu dla celów VAT - tj. mogą albo wybrać opodatkowanie tej transakcji lub jej zwolnienie z VAT. Od 1 kwietnia natomiast wniesienie aportu będzie podlegało opodatkowaniu VAT.
Obowiązujące przed 1 grudnia 2008 r. zwolnienie dla aportów wiązało się z wieloma wątpliwościami w zakresie możliwości odliczenia podatku naliczonego związanego z nabyciem towarów będących przedmiotem aportu. Z jednej strony, nieprecyzyjne brzmienie przepisów dotyczących korekty podatku naliczonego nie dawało jednoznacznej odpowiedzi co do tego, czy korekta taka powinna mieć zastosowanie w przypadku podatników wykonujących wyłącznie czynności opodatkowane (tj. nierozliczających podatku naliczonego według tzw. proporcji VAT), dokonujących jednorazowej czynności wniesienia aportu. Wyjaśnieniu tej wątpliwości służyła nowelizacja art. 91 ust. 7 ustawy o VAT, która weszła w życie 1 grudnia 2008 r.
Z drugiej strony fakt, iż zwolnienie aportu z VAT zostało wprowadzone do polskich przepisów niezgodnie z prawem wspólnotowym, pozwalał - w stanie prawnym obowiązującym przed 1 grudnia 2008 r. - na twierdzenie, iż dokonanie takiej czynności nie powinno negatywnie wpływać na prawo podatnika do odliczenia podatku naliczonego (tj. że podatnik nie ma obowiązku dokonania korekty odliczonego uprzednio VAT). Podejście takie znajdowało potwierdzenie w orzecznictwie sądów administracyjnych (m.in. wyrok NSA z 23 kwietnia 2008 r., wyroki WSA w Warszawie z 20 maja oraz 30 czerwca 2008 r., wyrok WSA we Wrocławiu z 13 października 2008 r.). Jako że wprowadzona od 1 grudnia 2008 r. opcja zwolnienia dla aportu również nie znajduje oparcia w regulacjach prawa wspólnotowego, powyższy wniosek może mieć zastosowanie także w obecnym stanie prawnym. Innymi słowy, możliwa jest argumentacja, iż wybór przez spółkę zwolnienia z VAT dla aportu środków trwałych nie powinien skutkować obowiązkiem korekty VAT odliczonego przy ich nabyciu.
Reasumując, dokonując aportu środków trwałych w okresie od 1 grudnia 2008 r. do 31 marca 2009 r., spółka może wybrać dla tej czynności opodatkowanie lub zwolnienie z VAT. Nie ma wątpliwości, iż wybór pierwszego z powyższych sposobów nie będzie skutkował obowiązkiem dokonania korekty podatku naliczonego. Możliwe jest twierdzenie (w oparciu o wskazane powyżej orzecznictwo sądów administracyjnych), że spółka nie będzie miała takiego obowiązku także w przypadku zastosowania zwolnienia z VAT.
 

KORNELIUSZ SAWIŃSKI
doradca podatkowy, menedżer w poznańskim biurze Ernst & Young
 

Gazeta Prawna

 

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Michał Wójtowicz

Ekspert Kredytowy Salomon Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »