| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak poprawnie rozliczyć się w PIT-36 i PIT-36L

Jak poprawnie rozliczyć się w PIT-36 i PIT-36L

Przedsiębiorcy opodatkowani podatkiem dochodowym od osób fizycznych rozliczający się z fiskusem na zasadach ogólnych, według progresywnej skali podatkowej lub według stawki liniowej, do końca kwietnia mają czas na złożenie zeznania podatkowego w urzędzie skarbowym. W pierwszym przypadku rozliczenia należy dokonać na formularzu PIT-36, natomiast dla przedsiębiorców opodatkowanych liniowo przeznaczony jest PIT-36L. Dziś wyjaśniamy, w jaki sposób wypełnić oba te formularze poprawnie.

Możliwe odliczenia
 
W części E zeznania odliczeń mogą dokonywać podatnicy, korzystający ze zwolnienia od podatku dochodowego w związku z prowadzeniem działalności w specjalnej strefie ekonomicznej na podstawie zezwolenia otrzymanego po 31 grudnia 2000 r. oraz podatnicy, którzy mają prawo do odliczania straty z lat ubiegłych. Przypomnijmy, że stratę można odliczać od dochodu w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych, przy czym wysokość odliczenia, w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50 proc. kwoty tej straty.
Kolejna kategoria odliczeń od dochodu w ramach części E formularza to odliczenia składek ZUS. Kwotę wydatków z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne ustala się na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie. Nowością w zeznaniu za 2008 rok jest rubryka przeznaczona do wpisania kwoty składki na ubezpieczenia społeczne zapłaconej ze środków podatnika zgodnie z przepisami dotyczącymi obowiązkowego ubezpieczenia społecznego obowiązującymi w innym niż Polska państwie członkowskim UE lub innym państwie należącym do EOG lub w Szwajcarii.
Część F zeznania: odliczenia od dochodu/zwolnienie wypełniają podatnicy korzystający z ulg i odliczeń od dochodu wynikających z załączników do zeznania: PIT/O i PIT/D. Przypomnijmy, że w ramach odliczeń od dochodu można wymienić: ulgę internetową, rehabilitacyjną, odliczenie z tytułu przekazanych darowizn, a w ramach praw nabytych - odliczenia ulgi odsetkowej.
W tej części wykazuje się również m.in. dochód zwolniony z podatku w związku z prowadzeniem działalności gospodarczej na terenie specjalnych stref ekonomicznych przez podatników, którzy otrzymali zezwolenie na prowadzenie tej działalności przed 1 stycznia 2001 r.
 
Zwiększenie podstawy opodatkowania
 
Niektórzy podatnicy mają obowiązek wykazania kwot zwiększających podstawę opodatkowania lub zmniejszającej stratę w przypadku utraty prawa do wcześniejszych pomniejszeń. Dokonują tego w części G zeznania.
Podatnicy wykazują tutaj kwoty uprzednio odliczonych ulg inwestycyjnych, uprzednio odliczonych wydatków poniesionych na nabycie nowych technologii lub uprzednio odliczonego dochodu objętego zwolnieniem z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej, do których utracili prawo (poz. 155 i 156). Rubryk tych nie wypełniają podatnicy, którzy korzystali z ulg inwestycyjnych, o których mowa w art. 26a ustawy o PIT w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2001 r. i utracili do nich prawo na skutek okoliczności, o których mowa w tym przepisie.
Następnie podatnicy wykazują kwoty wpływające na zwiększenie podstawy opodatkowania albo wpływające na zmniejszenie straty z pozarolniczej działalności gospodarczej lub z działów specjalnych produkcji rolnej.
 
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Witold Chomiczewski

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »