| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak poprawnie rozliczyć się w PIT-36 i PIT-36L

Jak poprawnie rozliczyć się w PIT-36 i PIT-36L

Przedsiębiorcy opodatkowani podatkiem dochodowym od osób fizycznych rozliczający się z fiskusem na zasadach ogólnych, według progresywnej skali podatkowej lub według stawki liniowej, do końca kwietnia mają czas na złożenie zeznania podatkowego w urzędzie skarbowym. W pierwszym przypadku rozliczenia należy dokonać na formularzu PIT-36, natomiast dla przedsiębiorców opodatkowanych liniowo przeznaczony jest PIT-36L. Dziś wyjaśniamy, w jaki sposób wypełnić oba te formularze poprawnie.

Nowe druki
 
Minister finansów publicznych co roku określa nowy wzór formularzy podatkowych. Wzory formularzy podatkowych dotyczących rozliczenia rocznego osób fizycznych za 2008 rok, w tym PIT-36 i PIT-36L, zawiera rozporządzenie ministra finansów z 28 listopada 2008 r. w sprawie określenia wzorów rocznego obliczenia podatku oraz zeznań podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych.
Ważne
Podatnicy mający miejsce zamieszkania w innym niż Polska państwie członkowskim UE EOG albo w Konfederacji Szwajcarskiej, który zamierzają opodatkować swoje dochody z dochodami małżonka albo w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci albo przychody wymienione w art. 29 ust. 1 ustawy o PIT opodatkować według skali podatkowej, składają zeznanie podatkowe w terminie do 30 kwietnia 2009 r. Do zeznania podatkowego podatnicy dołączają certyfikat rezydencji dokumentujący miejsce zamieszkania do celów podatkowych
Nowe druki uwzględniają przede wszystkim zmiany wprowadzone do ustawy o PIT nowelizacją z 6 listopada 2008 r. Przypomnijmy, że przewiduje ona m.in. dostosowanie przepisów podatkowych do prawa wspólnotowego i orzecznictwa ETS oraz wyroków Trybunału Konstytucyjnego, w szczególności w zakresie:
•  umożliwienia opodatkowania, na takich zasadach jak przewidzianych dla polskich rezydentów, dochodów osób mających miejsce zamieszkania dla celów podatkowych w innym niż Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej (UE) lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG), tj. Islandii, Norwegii lub Liechtensteinie albo w Konfederacji Szwajcarskiej oraz
•  odliczania zagranicznych składek na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne zapłacone w innym niż Polska państwie członkowskim UE lub w innym państwie należącym do EOG albo w Konfederacji Szwajcarskiej.
Dodatkowo nowelizacja ustawy wprowadziła zmiany zasad opodatkowania dochodów z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, a także modyfikację przepisów dotyczących 1 proc. podatku dla organizacji pożytku publicznego.
Wszystkie te zmiany nie pozostają obojętne dla konstrukcji formularzy podatkowych. Tym bardziej że część z nich (np. zmiany w zakresie preferencyjnego rozliczenia dochodów małżonków i osób samotnie wychowujących dzieci będących nierezydentami) ma zastosowanie do rozliczenia dochodów za 2008 rok, tj. rozliczenia, które zasadniczo rozpocznie się 1 stycznia 2009 r. i potrwa do 30 kwietnia 2009 r.
 
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

HAYS Poland

Doradztwo personalne

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK